Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Dermatoloji

Aşırı Terleme Tedavisi

Terleme; vücudun ısı kontrolünü yapmak amacıyla meydana gelen, normal bir fizyolojik olaydır. Çeşitli sebeplerden dolayı, terleme sorunu ile herkes karşılaşabilir. Kısa süreli olan terlemeler, normal terleme durumlarıdır. Hastalık bazlı ya da çeşitli nedenlerden dolayı oluşan terleme durumu için, terleme tedavisi gerçekleştirebilirsiniz.

Aşırı terleme- hiperhidroz ise; çevre koşulları,vücudun ısı kontrolünden bağımsız olarak yoğun miktarda terleme durumunun oluşmasına denir. Bu gibi durumlarda, kişi oturduğu yerden dahi terleyebilir. Aşırı terleme; hastalık, primer, ilaç ya da tıbbi bir duruma bağlı gelişebilir. Bölgesel aşırı terleme; koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı, nadir olarak baş-boyun bölgesinde gerçekleşir. Bölgesel aşırı terleme; sinir sisteminin uygunsuz şekilde çalışması sonucu gelişir. Yemek yerken terleme durumu ise Frey sendromu sonucu ortaya çıkar.

Terleme Tedavisi Nasıl Geçer ?

Terleme sorunlarına bağlı olarak, hastanın şikayetine göre uzman doktorunuz, size gerekli tedavi sürecini uygular. Öncelikle ilaç tedavisi uygulanır, etki etmez ise cerrahi uygulamalar doktorunuz tarafından önerilebilir. Tabii uygulanan tedaviye göre; iyileşme süreciniz de değişebilir.

Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı terleme; ter bezlerinin hiperaktivitesine bağlı, deri yüzeyine salgılanan ter miktarının fazla oranda artması durumuna denir. Özellikle, avuç için, ayak tabanı, koltuk altı gibi bölgelerden görülür. Aşırı terleme-hiperhidroz; hormonal, nörolojik, enfeksiyonel, kalp damar hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, ilaç-zehirlenme nedenleriyle ortaya çıkar.

Çocukluk ya da ergenlik döneminde başlar ve uzun yıllar sürebilir. Terleme tedavisinde mevcut olan tüm uygulamalar da aşırı terleme sürecinde uygulanabilir. Aynı zamanda Kırışıklık Tedavisi Enjeksiyonu ile başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Aşırı Terleme Tedavisi Nasıl Geçer ?

Aşırı terleme tedavisi uygulamasından sonra, 3 gün içinde terlemede azalmalar görülür.Yaklaşık 5. ve 7. günlerde etkisi yüksek seviyede artar ve terleme sorununuz tamamen ortadan kalkar. Tabii kişiden kişiye ve uygulana dozlara göre değişkenlik gösterebilir. Yaklaşık 6-8 ay uygulanabilir.

Terleme Tedavisi için Uzm.Dr.Hande Ulusal Kliniği’ nden telefon ile hemen randevunuzu alabilir,İletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

"Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır,tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."  

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Paylaş

Doktorunuza Sorun!

Dilerseniz işlemler ile ilgili herhangi bir soru sorabilir veya 0553 332 62 32 numarasından bize ulaşabilirsiniz.