Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Dermatoloji

Cilt Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

Hande hocam cilt lekelerim oluştu bunlardan nasıl kurtulabilirim ?

Yaşlı ya da genç olmak üzere çoğu kişinin cildinde görülen leke sorunu çözümü için yöntem büyük önem taşımaktadır. Herhangi bir sorunu olmayan bir cilt pembemsi şekilde ve parıltılıdır, leke sorunu oluşumu ciltte melaninin gereğinden fazla miktarda birikmesinden dolayıdır. Melanin birikimi de fazlalaışınca cilt lekeleri belirginleşerek gözle görünür hale gelir.

Neden cilt lekeleri oluşur : Korumasız şekilde, aşırı güneş ışığına maruz kalma, hamilelik şeklinde hormonlarda olan değişimler, doğum kontrol ve kortizon gibi tedavi uygulamarında kullanılan ilaçlar, doğuştan, küçük yaşlarda nedeni belli olmayan lekeler, genlerden aktarılan lekeler şeklinde gelişebilir. Cilt lekerinin bazıları büyük sağlık problemlerine neden olabilir, uzman dermatoloji doktorları tarafından kesinlikle incelemede ve gözlemde tutulmalıdır. Dİğer türler ise herhangi bir sorun ateşkil etmemektedir, kozmetik yada görüntü olarak verdiği rahatsızlıklar kişiyi psikolojik olarak etkilemektedir.


Tesirli Cilt Leke Tedavileri Nedir ve Nasıl Uygulanır ?

Hassas bir cildiniz var ise güneş ışınlarından korunmadan günşe çıkmamak ile başlanır. 30 faktör ve üzerindeki bir güneş koruyucu kremin kullanımı leke tedavisinde ilk adımdır.

Cilt lekelerinin bir kısmı tamamen yok edilebilirken, bir kısım lekeler ise uzunca bir tedavi sürecine sonrasında azalma şeklinde sonuçlanmaktadır.

Yeni Tıp tekinikleri ile en tesirli leke tedavisi lazerler ile gerçekleşmektedir. Leke tedavisinde hasta tipine göre çoğunlukla tercihimiz , Q switch NdYAG lazerler ve fraksiyonel karbondioksit lazerler olmaktadır. Leke tedavisinde kullandığımız özel lazerler lekeye neden olan melanin maddesi üzerine etki eder. Lazerlerin en önemli özelliği hem derin hem yüzeyel lekede etkili sonuç verebilmesidir. Q switch NdYag lazer sistemleri ile karbon peeling olarak adlandırılan özel leke tedavi uygulamaları başarılıdır. Yüze karbon losyon sürülerek çeşitli dalga boylarında farklı lazer ışığı uygulamaları ile derin lekede bile melanin maddesi parçalanabilmektedir.

Lazer sisteminde KTP olarak adlandırılan bir uygulama modu vardır ve yüzeyel lekede hızlı ve başırılı sonuç alınır. Özellikle çiller ve güneş çillerinde etkili düzelmeler sağlanır.

Leke tedavisi lazer seansları, haftada bir veya 10 günde bir şeklinde genellikle 6-8 seans olmaktadır. Uygulama ortalama 15 - 20 dk civarındadır.

Lazerle leke tedavisinde cildin üst tabakasında herhangi bir yara olamdığı için kişiler normal yaşamına ara vermeden devam edilebilir.Kış aylarında etkili leke tedavi yöntemleri nelerdir ?


Fraksiyonel karbondioksit lazer yöntemi cilt lekelerinin direk olarak üzerinde etki göstermektedir.

Sadece kış aylarında bu uygulama gerçekleştirilebilmekteedir. İşlem ağrısız ve acısız olmaktadır, seans sonrası birkaç gün süren kızarıklıki pullanma olur. Cilt lekesinin durumuna göre tedavi süreci belirlenir.

Hem lekelerinizden hemde yoğun kolajen ürettimi dolayıs ile kırışıklardan kurtulabilirsiniz, cildin sıkı ve parlak görünmesine de bu sayede etken olurlar.

Paylaş

Doktorunuza Sorun!

Dilerseniz işlemler ile ilgili herhangi bir soru sorabilir veya 0553 332 62 32 numarasından bize ulaşabilirsiniz.