Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Dermatoloji

Cilt Lekesi Ataköy

Cilt lekesi her insanda görülebilecek bir durumdur. Farklı etkenler sebep olabilir. Kişiden kişiye göre de leke dereceleri değişebilir. Öncelikle bu lekelerden korunmak için önlemler almak gerekir . Alınan önlemleri doğru uygulamak asıl olandır. Yanlış bir tedavi uygulamamak için en doğru yöntem uzman desteği almak olacaktır. Sonuçta güzel ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak herkesin önem verdiği bir durumdur. Cilt lekesi Ataköy de bulunan güzellik merkezimizde tedavi ediliyor. Aklınızda bulunan ve cilt lekesi hakkında merak ettiniz her şeyin yanıtını bulmanızı sağlıyor.

Cilt Lekesi Nedir?

Cilt lekeleri hemen her yaştaki insanlarda görülebilecek bir durumdur. Yanlış beslenme, genetik yapı, kirli hava gibi ciltte lekelerin oluşmasında etkili olan faktörler bulunmaktadır. Oluşan lekelere rengini pigment mela'nin denilen bir madde vermektedir. Özellikle de yaz aylarında güneşten dolayı oluşma ihtimalleri fazladır. Cilt lekeleri denildiğinde sadece güneş lekeleri aklımıza gelmemektedir. Bununla beraber bir çok cilt lekesi bulunmaktadır. Cilt lekeleri denildiğinde akla gelen sivilce lekeleri, yaşlılık belirtisi neticesinde oluşan lekeler, çiller, hamilelik de karşılaşılabilecek lekeler, doğuştan oluşabilecek lekeler gibi bir çok cift lekesi olmaktadır. Çift lekeleri ciltte renk farklılaşmalarının ortaya çıkması ile oluşmaktadır. Cilt lekeleri hem kadın hem de erkek de görülen bir rahatsızlıktır. Oluşan cilt lekelerinden tamamen kurtulmak mümkün olmasa da bazı tedavi yöntemleri ile lekelerin hafifletilmesi sağlanabilir. Cilt lekeleri kişileri görselliği açısından psikolojik olarak da olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle uzman desteği alınabilir. Özellikle yüz bölgesinde oluşumdan daha fazla rahatsızlık duyulabilir. Bu nedenle cilt lekesi tedavisi ile alakalı biraz daha detaylı bilgi aktaralım.

Cilt Lekeleri Tedavisi

Cilt lekesi tendeki renk değişimleri olarak kendini gösterir. Bunun yanı sıra güneş ışınlarının sebep olduğu ya da hamilelikte oluşabilecek lekeler gibi sonradan oluşabilecek lekelerde olabilir. Böyle durumlarda yapılması gereken en sağlıklı yöntem uzman desteği alarak tedaviye başlamaktır. Özelliklede beyaz tenli insanlarda cilt lekeleri daha fazla görülebilir. Tedavide uzman kişi tarafından verilecek bilgilere düzenli bir şekilde uyulmalıdır. Lekelerin çoğalmaması için gerekli önlemler alınabilir. Cilt lekelerinin tedavi yöntemleri neler olabilir bakalım.

Cilt Lekeleri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle cilt lekeleri tedavisinde kişinin deri tipi, lekenin derinliği gibi kişiye özgü tedavi şekilleri uygulanmalıdır. Oluşan lekelerde akla gelen ilk yöntem krem ve serumlardır. Uzman eşliğinde verilen kremler kullanılmalı aksi taktirde kullanılan kremler deride tahriş oluşmasına neden olabilir. Bir diğer yöntemlerden biride peelinglerdir. Peeling alttan yeni hücrelere yer açmak için uygulanan tazeleme işlemidir. Bu yöntem derinin üst tabakalarının temizlenmesini ve tazelenmesini sağlar. cildin yenilenmesini sağlar. Yumuşak ve pürüzsüz bir cilt yapısının oluşmasını neden olur. Ciltteki renk farklılıklarını azaltarak kolajen yapısının güçlenmesini sağlar. Bir diğer tedavi yöntemlerinden biride mezoterapidir. Bu tedavi yönteminde deriye enjekte edilerek lekenin açılması sağlanır. Sık kullanılan bir diğer tedavi şekli lazerdir. Çil lekelerinde, doğum lekelerinde vb. oluşan lekelerde günümüzde özellikle tercih edilir. Kişiden kişiye göre tedavisi süreci değişebilir. Kiminde kısa süreli seansta sonuç verirken kiminde de uzun süreli seans gerekebilir. Cilt lekelerinde bakım ihmal edilmemelidir. Lekenin azalmasıyla tedavi bırakılırsa tekrardan artması ve koyulaşması görülebilir. Güneş ışınları cilt lekelerinde büyük bir etken olduğu için güneş koruyucular kullanmak gerekir. Güneş koruyucu kullanılmadan güneşe çıkılmamalıdır. Aksi taktirde güneş hem leke oluşumuna hem de lekenin koyulaşmasına sebep olur. Bu taktirde tedavi görülmüş olsa dahi tekrardan sıfırdan tedaviye başlamak gerekir. Böyle durumlarda en sağlıklı yöntem uzmana danışmak ve gerekli tedaviye düzenli bir şekilde uymaktır.

Cilt Lekesi Tedavisi için Uzm. Dr. Hande Ulusal Kliniği’ nden telefon ile hemen   randevunuzu  alabilir,İletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Paylaş

Doktorunuza Sorun!

Dilerseniz işlemler ile ilgili herhangi bir soru sorabilir veya 0553 332 62 32 numarasından bize ulaşabilirsiniz.