Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Dermatoloji

Doğum Lekemi Nasıl Tedavi Ettirebilirim?

Bizlere ulaşan ve çok soru aldığımız bir konu üzerinden bilgi iletmek gerekir ise örneki bir anlatım yaparak doğum lekelerinden bahsedelim.

"Benim vücudumda, 'doğum lekesi' denilen, ilk doğduğumda fark edilmeyen ve göbek kısmında oluşan kahverengi bir leke var. Bu doğum lekesi, yaşım ilerledikçe benimle birlikte büyüdü. Yetişikin olunca büyümesi durdu. Şu an 35 yaşındayım; bu lekenin bir tedavisi var mı yada cerrahi bir işlem ile giderilmesi mümkün mü acaba ?"

Bu konuya şuradan yanıt vererek başlamak gerekir;

Doğum lekeleri; yeni doğmuş bebeklerin ciltlerinin altındaki renk değişiklikleri olarak tanımlanabilir. Bu lekelerin bazıları doğumdan bir süre sonra meydana gelebilir, pek çoğu da dğuştan vardır. Bu doğum lekelerin bir kısmı belirli bir süre içinde kendiliğinden geçebilir, diğerleri ise aynı şekilde kalabilir ya da sizinle birlikte büyüyebilir.

Doğum lekeleri nasıl olur ?

Doğum lekeleri çok değişik boylarda, renklerde ve şekillerde olabilir. Bazı lekeler ciltle aynı kalınlıktayken bazıları ise deriden yukarıda şişkin gibidirler. Burada genelleme yapılabilir, neredeyse tüm doğum lekeleri zararsız ve sorunsuz olabilir. Ancak bu durumdan emin olmak adına tüm doğum lekelerinizi kontrol ettirmek üzere bir kez dahi olsa doktorunuza gösterilmesi tavsiye edilir.

Doğum lekeleri sebepleri nelerdir ?

Sebepler; renk pigmentlerin artışın dolayısı ile, cilt altındaki damarların gelişimsel bozukluğuna kadar farklılık gösterebilir. Şu şekilde bir soru gelebilir;

Bazı çocuklarda bu durum varken bazılarında olmaz ?

Bu soruya henüz net şekilde bir açıklama getirilebilinmiş değildir.

Doğum Lekesi Türleri Nelerdir ?

1- Somon renkli doğum lekesi veya leylek ısırığı denilen çeşidi, pembe ve kırmızı renkli olur ve düz şekildedir kabartısı genellikle olmaz. Bu doğum lekesi ortalama bir söylem ile yeni doğan bebeklerin yüzde 30 ile 50 si arasında görülebilmektedir ve en çok görüldüğü yer enseye bölgesidir. 

2- Şarap lekeleri; bu doğum lekesi türü doğumda pembe renkli olur ilerleyen dönemde ve yaşta koyu kırmızı renge dönüşür. Bölge olarak yüz kısmındadır ve genişliği vücudu kaplayacak duruma gelebilir.

3- Hemanjiomlar; Mavi renkten kırmızıya doğru değişen bir leke gördüyseniz bu leke olabilir. Cilt yüzeyinden kabarık damarsal lekelerdir. Farklı şekillerde ve boylarda olabilen hemanjiomlar, başka iç organlarda da yer alabilirler.

4- Sütlü kahve doğum lekeleri; ciltte kabarık olmayan düz yüzeyli oval doğum lekelerdir. Görüntüleri Kahve rengin değişik çeşitleridir. vücutta bölge olarak bakıldığında sırt, kalça ve bacaklarda görünebilmektedir.

5- Mongol lekesi; Yüzey olarak düz şekildedirler, koyu renkli doğum lekeleri arasındadırlar. Düzensiz görünümlüdür ve vücutta bel ya da kalçada yer bulunurlar.

Doğum Lekesi Var Ne Yapmalıyım ?

Çoğunlukla doğum lekelerinin tedavi edilmelerine bile gerek kalmaz ve zararsızdırlar, zamanla tamamen kayblabilirler. Damarsal yapıda olanlar seyrek de olsa cerrahi şekilde lazer tedavileri ile tedavi edilebilirler;

Doğum Lekesi için Ne Yapmalıyım ?

- Doğum lekesinde bir kanama, kaşıntı ağrı ya da enfeksiyon ortaya çıkar ise doktor tarafından görülmesi tavsiye edilir.

- Doğum lekeleri görüntü olarak sizleri endişelendirebilir ancak zamanla durumu psikolojik olarak ta normalleştiemelisiniz ve negatif düşüncelerden uzaklaşmalısınız.

- Çocuğunuz doğum lekesinden rahatsızlık duyuyorsa yada üzülüyorsa doktorundan onunla diyalog kurmasını isteyebilirsiniz. Hekimlerimizin fikri çocuklarımız için ikna edici bile olabilir.
Genel bilgilerden sonra sizlere tavsiyemiz; arzu ediyorsanız bir dermatologa giderek durumu değerlendirebilirsiniz.

"Not: Yazılar sadece bilgiler amaçlıdır ve tedavi amaçlı değildir, uzman hekimlerden konu ile ilgili destek alınmalıdır."

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Paylaş

Doktorunuza Sorun!

Dilerseniz işlemler ile ilgili herhangi bir soru sorabilir veya 0553 332 62 32 numarasından bize ulaşabilirsiniz.