Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Dermatoloji

Fraksiyonel Lazer Nedir ?

Kadın ve erkeklerde zamanla ciltte sarkma, kırışma, sivilce ve siyah noktalarda artış yaşanmaktadır. Bu görünümden hoşlanmayan kişiler ciltlerine belirli tedavi yöntemleri denemektedir. Cildin gençleşmesini sağlayan ve daima iyi gözükmesine neden olan bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte tıp alanında da tedavi yöntemlerinde artış görülmektedir. Bu tedavi yöntemleri kişiden kişiye değişerek uygulanmaktadır. Fraksiyonel lazer nedir? sorusu için cildi yenileyen tedavi yöntemi denilebilir.

Herkesin cilt tipine ve yapısına bağlı tedavi uygulanmaktadır. Cilt üzerinde oluşan sivilce ve yaralar başta olmak üzere, kırışıklıkları önlemek, cildin sarkma durumunda cildi toparlamaya yönelik tedavilerin başında fraksiyonel lazer gelmektedir. Erken yaşlanma karşıtı olan bu uygulama aynı zamanda ciltte yer edinmiş yaraları tedavi etmek için de kullanılır. Cildin yenilenmesini sağlayan fraksiyonel lazer uygulaması tüm cilt tiplerine uygulanabilir.

Fraksiyonel Lazer Uygulamasının Cilde Faydaları

Temel amacı cildi yenilemek ve toparlamak olan fraksiyonel lazer tedavisi, erken yaşlanma belirtilerini de ortadan kaldırmaktadır. Özellikle ciltte kalıcı ve uzun ömürlü bir tedavi arayan kişiler için bu tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Fraksiyonel lazer kalıcı mı? sorusu için uygulanan tedavilerde kalıcılığı ispatlanmıştır.

Cildi toparlamaya yönelik geliştirilen bu tedavi lazer teknolojisi ile uygulanmaktadır. Yan etkisi ise yok denilebilecek kadar azdır. Bu nedenle en çok tercih edilen cilt uygulamalarından biridir.

Fraksiyonel lazer uygulaması sonrasında kısa sürede cilt daha genç gözükmektedir. Ciltte oluşan sivilcelerden şikâyet eden kişiler için bu tedavi yöntemi kalıcı çözüm oluşturacaktır. Erken yaşta göz ve alın çevresinde oluşan kırışıklıkların giderilmesi için bu tedaviye erken başlanılması önerilmektedir. Böylelikle kırışıklıkların cilt üzerinde kalıcı yer edinmesi de engellenmiş olur.

Fraksiyonel Lazerin Etkisi Nasıl Olur ?

Fraksiyonel lazer ilk olarak cildin üst kısımlarına etki etmektedir. Cilt yüzeyine etki eden bu lazerden cildin alt tabakası da etkilenmektedir. Böylelikle derinlemesine bir etki sağlanır. Fraksiyonel lazer ışınları cilt yüzeyinde bulunan ufak tüneller ile cildin altına işlemektedir. Cildin alt tabakasında yeni kolajen oluşumunu sağlar. Bu da cildin yenilenmesine ve daha genç gözükmesine yardımcı olur.

Cilde uygulanan bu lazer ışınları, yüzeyde bulunan hasarlı bölgeleri tespit ederek iyileştirir. Özellikle sivilce ve yara izlerinin kısa sürede iyileşmesi için uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem aynı zamanda kırışıklıkların oluşumuna etkili olan hücrelerinde ciltten uzaklaşmasını sağlar. Cildi aydınlatır ve işlem sonunda parlamasını sağlar.

Fraksiyonel Lazer Hangi Amaçlar İçin Kullanılır ?

Fraksiyonel lazer günümüzde cilt üzerinde oluşan pek çok hasara karşı tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Temel amacı cildi gençleştirmek ve yenilemek olan bu lazer uygulaması, ileri yaştaki hastalar için daha genç bir görünüm sağlamaktadır. Genç hastalar içinse yaşlanmayı ve kırışık oluşumunu geciktirmeyi sağlar. Daha genç gözükmek isteyen ve cildinin yenilenmesini isteyen tüm hastalar için fraksiyonel lazer uygulaması yapılmaktadır.

Cilt sarkmaları, kullanılan yanlış ürünler ya da genetik olabilir. Bu sarkmaların daha çok ilerlemesini engelleme ve ortadan kaldırmak için fraksiyonel lazer uygulaması yapılır. Bu uygulama cildin toparlamasını ve sarkmaların ortadan kaybolmasını sağlar. Hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak ciltte oluşan çatlakların giderilmesi için bu tedavi kullanılmaktadır. Kalıcı bir tedavi olması çatlakların sürekli olarak yenilenmesini engeller.

Fraksiyonel Lazerin Cilt Problemlerine Etkisi

Sivilce başta olmak üzere, siyah nokta, beyaz nokta gibi pek çok rahatsız edici cilt problemlerini önlemektedir. Özellikle genetik sivilce problemi olan kişilerin bu tedaviyi uygulaması beklenir. Hızlı ve kalıcı çözüm yaratan fraksiyonel lazer tedavisi, hastaları için en iyi uygulamayı sağlamaktadır. Kısa sürede tüm sivilce ve siyah noktalar ortadan kalkmaktadır.

Günümüzde güneş yanmasına bağlı olarak ciltte lekelenmeler görülebilir. Bu lekelerin tedavi edilmemesi sonucunda cilt üzerinde kalıcı bir hal almasına neden olur. Fraksiyonel lazer uygulaması ile ciltte oluşan tüm lekeler giderilmektedir. Tedavi sonrası cildin korunması, uygulamayı daha kalıcı yapacaktır.

Fraksiyonel Lazer Kaç Seans Uygulanır ?

Fraksiyonel lazer tedavisi seans şeklinde uygulanır. Seans süresi cildin hasarlı bölgelerine ve yoğunluğa göre değişebilir. Fakat ortalama 15 ila 30 dakika sürmektedir. Her cilt tipine ve şikâyete göre seans süresi belirlenmektedir. Bu seans süreleri ise 3 ila 8 arasında değişmektedir. Uygulama sırasında cildin hassas olması hafif ağrı hissedilmesine neden olabilir. Genel olarak ağrılı ve acılı bir işlem değildir.

Fraksiyonel Lazer Sonrası Etkisi

Fraksiyonel lazer uygulamasından sonra cilt üzerinde soyulma görülebilir. Bu soyulma cildin yenilendiğinin göstergesidir. Herhangi bir endişe duyulmasına gerek yoktur. Lazer seansından sonra cilt üzerinde kızarıklık gayet normaldir. Kızarıklık ve soyulma yaklaşık 5 gün içerisinde ortadan kalkmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Lazer uygulaması sonrasında cilt üzerinde kızarıklık ve soyulma görülmektedir. Bu nedenle uygulama sonrası yaklaşık 1 hafta makyaj yapılması önerilmemektedir. Seans sonrasında cildin direk güneşe maruz kalması yanma hissine neden olabilir. Bu nedenle cildin güneşten korunması gerekmektedir. Kızarıklık ve yanma hissinin çabuk geçmesi için cilt tipine uygun nemlendirici kullanılması önerilir. Ciltte ödem ve toksin oluşumunun engellenmesi için cilde buz torbası konularak birkaç dakika bekletilmelidir.

Fraksiyonel Lazer Uygulaması için Uzm. Dr. Hande Ulusal Kliniği’ nden telefon ile hemen randevunuzu alabilir, İletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

"Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçl

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Paylaş

Doktorunuza Sorun!

Dilerseniz işlemler ile ilgili herhangi bir soru sorabilir veya 0553 332 62 32 numarasından bize ulaşabilirsiniz.