Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Dermatoloji

Lazerle Sivilce Tedavisi

Lazerle sivilce tedavisi, derin akne izleri, yoğun ve belirgin sivilce izlerinin en etkili şekilde geçirilmesi için uygulanan yöntemlerdir. Işık tedavisi ile yoğun ışın demetlerinin, sivilce izine gönderilmesi ve cildin alt katmanlarından itibaren izlerin geçirilmesi üzerine uygulanan yöntemlerdir.

Kırmızı lekeler, güneş lekeleri, akne izleri ve yara izlerinin geçirilmesinde etkili sonuçlar veren lazerle tedavi yöntemleri, sivilce tedavileri sonrasında uygulanır.

Lazerle Sivilce Tedavisi Avantajları

Spectra lazer yöntemiyle uygulanan yara izi tedavisi ve sivilce tedavisi, yağ üretiminin 0 oranında azalmasına katkı sağlar. Sebum tabaka veya sebase glandlar adı verilen yağ bezlerinin hemen küçülmeye başlamasına katkı sağlar.

Genişleyen cilt gözenekleri küçülmeye başlar ve cilt yüzeyi daha temiz kalarak bakteri oluşumları önlenir. Lazerle sivilce tedavilerinde ilk uygulamadan itibaren, nadul ve papüllerin azalması sağlanır.

Sivilce sayıları ciddi şekilde azalır. Cilt yapısının düzelmesine ve kızarıklıkların geçirilmesine fayda sağlayan lazer sistemleri, p. Acnes adı verilen bakterilerin direkt olarak azalmasına katkı sağlar.

Ayrıca cilt yapısı yenilenir ve iltihaplar yok olmaya başlar. Kistik aknelerin tedavisi sağlanan lazer sistemlerinde, siyah noktaların da tedavisi sağlanır. Nodüler akneler tedavisi, beyaz uçlu sivilcelerin tedavilerinde kullanılabilir.

Lazerle Akne Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Genellikle 15 günde bir yapılan lazer seansları, sivilce yapıları ve yoğunluklarına göre 3- 5 senasta tamamlanır. Lazer uygulamaları sonrasında herhangi bir işleme gerek yoktur. Kişiler normal aktivitelerine dönebilirler. Lazer sonrası cilt yüzeyinde herhangi bir kızarıklık görülmez.

Lazer tedavileriyle, cilt yenilenmesi ve yapılanması sağlandığı için yeniden sivilce olması fazla görülmez. İlk seanstan itibaren görülen yenilenme, 3. Seanstan itibaren yağ oranının azalmasını ve cildin pürüzsüz görünmesini sağlar.

Sivilce izlerinin geçirilmesi içinse fraksiyonel lazer uygulaması yapılarak tedavi sağlanır. Yara izleri, akne izleri ve cildin üst tabakasındaki derin izlerin geçirilmesi için, farklı seans süreleriyle fraksiyonel lazer ışık tedavisi uygulanır. Sonrasında ise yeni sivilce oluşumları görülmez.

Sivilce Tedavisi

Akne veya bilinen adıyla sivilce, ergenlik döneminde veya yetişkinlik dönemlerinden görülebilir. Cilt hastalığı olarak tanımlanan sivilceler, kişilerde psikolojik ve fizyolojik etkilere neden olur. Özellikle sivilcelerin geçmeyen izleri, toplumun u- 80’ini etkiler.

Orta şiddette sivilce tedavilerinde genellikle antibiyotik etkili lokal kremler uygulanır. Cilt temizleyici ürünler, bakım ürünleri veya oral ilaç yöntemleriyle sivilcelerin geçirilmesi sağlanabilir. Ancak izlerinin tedavi edilmesi için lazerle akne tedavisi yöntemi, en etkili ve en çok tercih edilen seçenekler arasındadır.

Sivilcenin Nedenleri?

Genellikle ergenlik döneminde salgılanan hormonlarla birlikte görülmeye başlayan sivilcelerin neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak çeşitli faktörlere bağlı olarak farklı yaş gruplarında ve farklı cilt yapılarında görülebilir. Sivilcelerin temel nedenleri arasında;

Bozulmuş foliküler keratinizasyon

Cilt gözeneklerindeki tıkanıklık

Yağ bezlerinde genişleme ve yağ üretiminin artması

Propionobacterium acnes (P. acnes) bakterisinin üremesi

İltahapların artması

Nedenleri bulunuyor. Yağ bezi kanalında bulunan hücrelerdeki, keratinizasyon bozulması nedeniyle sivilce oluşur. Daha anlaşılır şekilde tanımlamak gerekirse, yağ kanalının tıkanmış olmasından kaynaklanır. Sebum yapısıyla tıkanan gözeneklerde bakteri oluşumu ve iltihaplanma oluşarak, sivilceye dönüşür.

Sivilce Tedavisi Neden Yapılır?

Yağ kanallarının açılması ve cildin rahat nefes alarak sivilce oluşumlarının önlenmesi için yapılır. Tıkanıklıkların önlenmesi, yağ kanallarının küçültülmesi ve p.acnes bakteri oluşumunun azaltılması için sivilce tedavileri uygulanır. Uygulanan yönteme göre iltihapların azaltılması için de krem ve ilaç uygulamalarıyla, sivilcelerin tedavi edilmesi yeni sivilce oluşumlarının önlenmesi planlanır.

Sivilce izi tedavileri ise cilt yapısında görülen bozuklukların giderilmesi, sivilce izlerinin geçirilmesi için uygulanır.

Lazerle Sivilce Tedavisi için Uzm. Dr. Hande Ulusal Kliniği’ nden telefon ile hemen   randevunuzu  alabilir,İletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Paylaş

Doktorunuza Sorun!

Dilerseniz işlemler ile ilgili herhangi bir soru sorabilir veya 0553 332 62 32 numarasından bize ulaşabilirsiniz.