Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Dermatoloji

Melazma Lekeleri Nedir ?

Cilt, gün içerisinde kir ve tozlara, zararlı ışınlara maruz kalabilmektedir. Özellikle hava kirliliği ve güneşin zararlı ışınları cilt üzerinde çeşitli lekelerin oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu noktada çalışma ortamı da oldukça önemlidir. Cildi kir ve tozlardan uzak tutmak ve her daim temizliğini sağlamak gerekmektedir.

Cilt üzerinde görülen deformasyonlardan biri de melazmadır. Melazma, halk arasında bilinen adıyla kahverengi lekelerdir. Bu lekeler, güneşin zararlı ışınları sebebiyle oluşmaktadır. Çalışma ortamında yoğun ışığa maruz kalmak da melazma oluşumunu tetikleyebilmektedir. Özellikle yanak, alın gibi bölgelerde görülen bu sorun, uygun tedavi yöntemleri ile giderilebilmektedir. Melazma tedavisi yaptıranlar, tedaviden yüksek oranda sonuç almaktadır. Tedavi sonrası cildin bakımına özen gösterilmelidir.

Melazma Tedavisi

Melazma adı verilen kahverengi lekelerin giderilmesi için uzman hekimler ile iletişime geçmek oldukça önemlidir. Cilt, hassas bir deridir ve yanlış bir uygulama sonucunda geri dönülmez hatalar oluşabilmektedir. Öncelikle ilk seansta melazmanın cildin hangi kısımlarında biriktiğine bakılmaktadır. Bu aşamada tedavi süreci belirlenmekte ve seanslarda hangi malzemelerin hangi oranlarda kullanılacağı belirlenmektedir. Melazma tedavisi AtaköyTedavi sonunda olumlu dönüşler alınmakta ve lekeler büyük oranda giderilmektedir. Tedavi esnasında kullanılan kremler, maskeler sayesinde cilt üzerinde biriken ölü deri atılmaktadır. Bu aşamada cildin tahriş olmaması için koruyucu önlemler alınmaktadır. Melazma tedavisi, 20 yaşını geçmiş her sağlıklı bireye uygulanabilmektedir. Bu aşamada doğru ve verimli sonuç almak için alanında uzman hekime danışmak gerekmektedir.

Melazma tedavisinde çeşitli kremler kullanılabilmektedir. Lekenin boyutuna ve derinliğine uygun olarak lazer tedavisi de yapılabilmektedir. Bu aşamada profesyonel hekim danışanın cilt sorunlarına uygun olarak tedavi süreci oluşturmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler; Cilt tedavilerinin genellikle kış aylarında yapılması önerilmektedir. Çünkü cilt, tedavi sürecinde daha hassas bir yapıya sahip olmaktadır. Bu noktada güneş ışınlarından daha fazla etkilenmektedir. Yaz aylarında bu durum daha fazla yaşanmaktadır. Bu nedenle yüksek koruma faktörü içeren güneş kremleri kullanılmalıdır. Ayrıca cilt temizliğine her daim dikkat edilmelidir. Yapılan tedavinin etkili olması için cilt yüzeyi temiz olmalı ve gözenekler hava girişine kapatılmamalıdır.

Melazma Lekeleri için Uzm. Dr. Hande Ulusal Kliniği’ nden telefon ile hemen  randevunuzu  alabilir,İletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Paylaş

Doktorunuza Sorun!

Dilerseniz işlemler ile ilgili herhangi bir soru sorabilir veya 0553 332 62 32 numarasından bize ulaşabilirsiniz.