Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Dermatoloji

Sivilce Lekelerine Çözüm

Birçok kişiyi rahatsız eden sivilceler her ne kadar ergenlik döneminde kendisini belli etse de her yaşın belirli dönemlerinde ortaya çıkan bir sorun olarak biliniyor. Sivilceler hem yüzlerde sağlıksız görünümün oluşmasına hem de kişileri psikolojik olarak rahatsız etmesi nedeni ile tedavi gerektiren bir durum olarak ön plana çıkıyor. Siyah ve kırmızı nokta şeklinde deri altında çıkan kistlerin oluşturmuş olduğun durumlara sivilce adı veriliyor. Sivilcelerin tedavi edilmesi çok zor bir durum olmamak ile birlikte yanlış bilinen tedaviler nedeni ile de yüzlerde kalıcı izler meydana gelebiliyor. Bu nedenle sivilceyi basite almamak ve tedavi yöntemlerini çok iyi bilmek gerekiyor. Birçok kişi sivilce lekeleri nasıl geçer sorusuna cevap arayarak bu konudaki sıkıntılarını gidermek istiyor.

Cilt gözeneklerinde var olan sebum adı verilen yağ bezleri cildin korunmasında ve kayganlaşmasında yardımcı özelliği görüyor. Zamanla ölü hücreler ve yağların cilt gözeneklerini tıkaması ile birlikte sebumlar cilt yüzeyine çıkamadığı için sivilcelerin meydana gelmesine neden oluyor. Tüm bu özelliklerin haricinde sivilce oluşumuna neden olan diğer etkenler arasında hormonlar, kullanılan ilaçlar, aşırı yağ tüketimi, yanlış beslenme alışkanlıkları gibi durumlar da sivilce oluşumunu hazırlayan etkenler olarak dikkat çekiyor. Meydana gelen sivilceler doğru teknikler ile tedavi edilmediğinde cilt yüzeyinde izler bırakarak içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Sivilce Leke Tedavisi

Öncelikle bu konuda bilinmesi gereken en önemli konu sivilcelerin ortaya çıkma nedenleridir. Sivilce sebumun cilt yüzeyine çıkamamasından dolayı kaynaklanıyor ise cilt yüzeyindeki gözeneklerin itina ile açılması gerekiyor. Özellikle dermatoloji bilimindeki son yıllardaki teknolojik gelişmeler ile birlikte sivilce leke tedavisi çok kolay ve rahat bir şekilde yapılabiliyor. Sebumun cilt yüzeyine çıkamaması cilt gözeneklerinin tıkalı olmasından kaynaklandığından sivilce leke tedavisi için bu gözeneklerin tıbbi ortamda açılması gerekiyor. Yapılan işlemlerin hastalar için işlerini ve normal yaşam koşullarını etkilememesi ve tedavi sonrasında normal yaşamlarına hemen dönmesi nedeni ile birçok kişi tarafından sivilce leke tedavileri yaptırılıyor.

Sivilce Leke Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Sivilce leke tedavisinde uygulanan en belirgin yöntem eğer ki sivilcelerin ortaya çıkış nedeni gözeneklerin tıkalı olması ve cilt hücrelerinin ölmesi ise öncelikle bu gözenekler açılarak gözeneklerin tıkalı olmasına neden olan etken ortadan kaldırılıyor. Sonraki aşamada ise cilt yağ düzeyi ölçümü yapılarak cilt altında bulunan yağın aşırı miktarda olması gibi durumlarda cilt altında yağ tabakaları alınarak ilerleyen zamanda gözeneklerin yeniden tıkanması sorunu ortadan kaldırılıyor. Özellikle leke tedavisi yaptıranlar Eğer ki sivilce oluşumu hormonal durumlara bağlı olarak gelişiyorsa öncelikle hastalardan hormon tahlilleri alınarak bu konuda izlenecek tedavi yöntemleri belirleniyor. Oluşan sivilceler yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanıyorsa hastalar tedavi edildikten sonra bir diyetisyen önerisi ile beslenme alışkanlıklarının düzene girmesi sağlanıyor. Başka bir hastalık için kullanılan ilaçlar da bazı kişilerde sivilce oluşumuna neden olabiliyor. Bu nedenle kullanılan ilaçların doktor kontrolünde dozları düşürülerek sivilce sorunundan kurtulmak mümkün.

Sivilce Lekeleri için Uzm. Dr. Hande Ulusal Kliniği’ nden telefon ile hemen  randevunuzu  alabilir,İletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Paylaş

Doktorunuza Sorun!

Dilerseniz işlemler ile ilgili herhangi bir soru sorabilir veya 0553 332 62 32 numarasından bize ulaşabilirsiniz.