Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Dermatoloji

Sivilce Tedavisi

Sivilce tedavileri, cilt bakım ve uygulamaları, daha pürüzsüz ve berrak bir cilde sahip olmak için uygulanan yöntemlerdir. Sivilce (akne) problemi, farklı tedavi yöntemleri uygulanarak geçirilmektedir. Ancak kişinin cilt tipine, sivilce türü ve yoğunluğuna, yaş ve cinsiyetine, metabolizmik özelliklerine göre tedavi yöntemleri belirleniyor.

Akne tedavisi ve cilt estetiği uygulamaları sonrasına leke ve iz tedavileri uygulanarak, tamamen berrak ve pürüzsüz bir cilt yapısı elde edilir.

Sivilce Tedavileri

Sivilcelerin derece ve yoğunluklarına bağlı olarak oral tedaviler uygulanır. Tüm sivilceler maksimum 6 haftaya kadar geçer. Ancak 6-8 hafta boyunca geçmeyen sivilcelerde tedavi uygulanması gereklidir. Orta dereceli sivilce tedavilerinde, tropikal ajanlar ve çeşitli ilaçlar kullanılır. Antibiyotik ilaçların yanı sıra; tetrasiklin, eritromisin ve doksisiklin kullanılarak aknelerin tedavisi sağlanır.

Leke tedavisi öncesinde tüm aknelerin tedavi edilmesi ve yenilerinin oluşması önlenmesi gereklidir. Yine kişinin cilt ve akne yapılarına bağlı olarak, cilt yüzeyinden uygulanan Niacinamide içeren ürünler kullanılabilmektedir.

Sivilce Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Yaygın sivilcelenme durumlarında ilaç tedavileri uygulanabilir. Derin papül ve nodüller, dermatologlar tarafından belirlenerek, kişinin yaş ve metabolizmasına bağlı olarak belirlenen ilaçlar ile sivilce tedavisi yapılır. Ağız yoluyla alınan ilaçların tedavisi, akneler sonrasında oluşan koyu ve derin izlerin tedavilerinde de kullanılmaktadır.

Antibiyotik, isotretinoin ile ilaç tedavileri uygulanırken, kadınlarda hormon ilaçları ile akne izi tedavisi uygulanmaktadır.

Sivilce İzi Tedavileri Nelerdir?

Sivilce (akne) tedavileri, kişilerin sivilce yapılarına, deri yapılarına, cinsiyet ve yaş gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak belirlenir ve uygulanır. Tedavi edilen sivilcelerin derin izleri, koyu renkli görünümleri veya açılan gözeneklerin tedavileri için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır.

Özellikle A vitamini içeren ürünler, benzol peroksitli ürünler kullanılarak, cilt yüzeyindeki tıkanıklıklar açılır. Cilt gözeneklerinde bakterilerin üremesi önlenirken, çeşitli temizleyici ve losyonlar ile cildin daha soft ve temiz olması sağlanır.

Sivilce izi tedavilerinde kullanılan yöntemler şu şekildedir;

  • Dermapen ile akne izleri tedavisi

  • Dolgu Kollajen Dolgusu ile akne izi tedavisi

  • Lazer cihazla akne izi tedavisi

  • Derma roller ile akne izi tedavisi

Sivilcelerin tedavisinden sonra belirlenen yöntemler ile gözenek sıkılaştırma ve iz tedavisi programları uygulanır. Özellikle kistik sivilcelerde geniş gözenekler oluşmakta ve tedavi edilen akneler sonrasında cilt yüzeyinde pürüzler, geniş gözenekler görülebilmektedir.

Dolgu Kollajen Dolgusu uygulamaları, cilt yüzeyindeki geniş gözeneklerin kapanmasında oldukça etkilidir.

Lazerle Sivilce İzi Tedavisi

Erbiyum Yag lazer tedavisi ile sivilce izi tedavisi, tercih edilen yöntemlerden biridir. Cilt yenileme programları olarak uygulanan yöntem ile ciltteki kromoforlar tarafından emilmesi için yüksek ışın verilir. Isı enerjisine dönüştürülen ışık, cilt katmanlarında tedavi sağlar. Buharlaştırma ile yaralı bölge tedavi edilir ve cildin kolajen sentezi uyarılarak yeni hücrelerin oluşması ve gözeneklerdeki boşlukların onarılması sağlanır.

Uygulama öncesine lokal anestezi kremleri sürülerek, işlem esnasında ağrıların giderilmesi sağlanır. Lazerle akne izi tedavisi sırasında çeşitli solüsyonlar kullanılır ve lazer tahribatı önlenir. Uygulama yapılacak bölge, sivilce izi yoğunluğuna göre belirlenir. Gözenek sıkılaştırma, leke tedavisi ve derin izlerin geçirilmesi esas alınarak, kişilerin cilt yapısına bağlı olarak tedavi süresi belirlenir.

Sivilce Tedavisi için Uzm. Dr. Hande Ulusal Kliniği’ nden telefon ile hemen randevunuzu alabilir, İletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

"Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Paylaş

Doktorunuza Sorun!

Dilerseniz işlemler ile ilgili herhangi bir soru sorabilir veya 0553 332 62 32 numarasından bize ulaşabilirsiniz.