Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Dermatoloji

Terleme Tedavisi

Terleme, vücut ısısını dengelemeye yarayan doğal bir süreçtir. Vücudun farlı bölümlerinde yer alan ter bezlerinin üstlendiği bu görev kimi zaman aşırıya kaçabilmektedir. Aşırı terleme insanların neredeyse 25%’inde rastlanılan bir rahatsızlıktır. Hiperhidroz olarak da bilinen aşırı terleme, vücudun her yerinde ya da bölgesel olarak görülebilmektedir.

Terleme olayı özellikle kişi heyecanlı ya da stresliyken artış göstermektedir. Bu artış ile birlikte insan ilişkilerinde ve hijyenik olarak bazı sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Bu durumda aşırı terlemeye maruz kalan bir insanda basit bir tokalaşma bile problem olmaktadır. Ancak aşırı terleme rahatsızlığı tedavisi bulunan bir durumdur. Buna göre hastalığa karşı cerrahi müdahaleler yapılabilmektedir. Ancak bunun yerine sıklıkla terleme Kırışıklık Tedavisi tedavisi tercih edilmektedir.

Aşırı terlemeye neden olan etkenler tam olarak bilinmemektedir. Ancak bu duruma kalıtsal yatkınlığın ve sinir sisteminin düzgün çalışmaması neden olarak görülmektedir. Nedensiz olarak ortaya çıkan aşırı terleme primer hiperhidroz olarak adlandırılmaktadır. Bu problemin tanısı için ise hasta 6 ay süreyle takip edilmekte ve belirtiler izlenmektedir.

Terlemenin haftalık ataklar halinde olması, simetrik olması ve diğer aile bireylerinde de bulunması başlıca belirtilerdir. Ayrıca problemin 25 yaşından önce çıkması da tanı için belirgin bir durumdur. Aşırı terleme problemi kişide psikolojik sorunlara da neden olabilmektedir. Bu sebeple vakit kaybedilmeden tedavi yollarına başvurulması gerekmektedir.

Terleme Tedavisi Tedavisi

Aşırı terleme problemi ile savaşan kişiler terleme Kırışıklık Tedavisi nedir Enjeksiyon ile birlikte terleme bölgesindeki sinir uçları uyarılmaktadır. Bir çeşit durdurma işlemi olan enjeksiyon sonucunda ter bezi yanındaki kaslar felç edilir. Bu sayede de ter boşalımı ve salgılanması kontrol altına alınır.

Terleme Kırışıklık Tedavisi, aşırı terlemeden etkilenen herhangi bir bölge için yapılabilmektedir. İşlem ile birlikte terleme miktarı ve kötü kokuların giderilmesi amaçlanmaktadır. Koltukaltı, avuç içi, ayak tabanı ve yüz bölgesi işlem yapılabilen alanlar arasında yer almaktadır. Buna göre uygulama bölgesinde 1,5 santimetre aralıklarla çizim yapılmakta, ardından enjeksiyon işlemine geçilmektedir.

Terleme Tedavisi Uygulama Aşamaları

Tedavi aşamasında terleme Kırışıklık Tedavisi nasıl yapılır Kırışıklık Tedavisi enjeksiyonuna başlamadan önce bölge mutlaka batikon ile sterilize edilmektedir. Yine işlem öncesinde olası acının önüne geçmek için anestezik etkili kremlerden yardım alınmaktadır. Uyuşturma işlemi enjeksiyondan yaklaşık yarım saat önce yapılmaktadır. Sonrasında terleme bölgesi uygun ölçülerde çizilerek enjeksiyon yapılmaktadır. Aşırı terleme için yapılan kırışıklık tedavisi işlemleri yarım saat içerisinde tamamlanmaktadır. İşlem sonrasında uygulama bölgesi dilüe alkol ile iyice temizlenmektedir.

Kırışıklık Tedavisi, yüksek başarı oranı ile aşırı terleme sorunlarında cerrahi tedaviye oranla daha sık önerilmektedir. İşlem sonrasında kişinin hayat kalitesinde gözle görülebilir bir artış gözlemlenmektedir. Kırışıklık Tedavisi etkisi uygulamanın 3. günü itibariyle fark edilmeye başlanır, 2 hafta sonra ise etkisini gösterir.

Aşırı terlemeye karşı kırışıklık tedavisi uygulaması genellikle 4 ile 6 ay sonra etkisini kaybetmeye başlamaktadır. Bu durumda hastaya yılda 2 ya da 3 kez enjeksiyon işlemi yapılmaktadır. Kırışıklık Tedavisi, cerrahi uygulamaya oranla daha az yan etkiye sahip olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.

Terleme Tedavisi için Uzm. Dr. Hande Ulusal Kliniği’ nden telefon ile hemen randevunuzu alabilir,İletişim bilgilerine buradan  ulaşabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Paylaş

Doktorunuza Sorun!

Dilerseniz işlemler ile ilgili herhangi bir soru sorabilir veya 0553 332 62 32 numarasından bize ulaşabilirsiniz.