Fill out the form to make an appointment

I have read and accept the Kvkk, Legal Warning texts.

Cosmetic Dermatology

Botox

Botoks: Aşırı mimikler, genetik faktörler ya da yaşlanmadan kaynaklanan sorunlar göz çevresi, kaş arası, alın ve burun yanlarına yapılan botoks uygulamalarıyla çözülebilmektedir. Yüzde zorlanma gibi olumsuz durumların önlenmesi ve profesyoneller tarafından uygun dozlarda uygulanan uygulamalar sayesinde kişinin genç ve fit bir görünüm kazanmasını sağlamak oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

ünlü botoksu

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

İçindekiler

 • Botoks Nedir?
 • Botoks nasıl yapılır?
 • Botoks Çeşitleri?
 • Masseter Botoksu - Çene botoksu - (diş gıcırdatma botoksu)
 • Sakızlı Gülümseme Botoksu
 • Kaş arasına botoks:
 • Üst dudak botoksu:
 • Terleme Botoksu / Koltukaltı Botoksu:
 • Nefertiti Botoksu:
 • Bebek Botoksu:
 • Minimal Botoks:
 • Önleyici Botoks:
 • Erkekler için Brotoks
 • Diş Gıcırdatma Botoksu
 • Kalıcı botoks var mı?
 • Kaz Ayağı Botoksu
 • İğnesiz botoks
 • Botoksun etkisi ne zaman başlar?
 • Botoksun kullanım alanları nelerdir?
 • Botoks uygulaması sonrasında nelere dikkat edilmelidir?
 • Botoks uygulama noktaları
 • Aşırı terlemeye botoks çözüm olabilir mi?
 • Botoks ne kadar kalıcıdır?
 • Botoks yılan zehri midir?
 • Botoks zararlı mıdır?
 • Botoks yüz ifadesini değiştirir mi?
 • Botoksun hammaddesi nedir?
 • Botoks kimlere uygulanabilir?
 • Botoks kırışıklıkları azaltır mı?
 • Botoks her zaman uygulanmalı mıdır?
 • Botoks kaç yaşında uygulanmalı?
 • Botoks fiyatları
 • Botoks Öncesi ve Sonrası

Botoks Nedir?

Botoks, Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen bir toksin olup, özellikle yüz kırışıklıklarının geçici olarak giderilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Botoksun FDA onayı almış ve kırışıklık tedavisinde ciddi etkisi olduğu gösterilmiştir.

[youtube::seyqw8dYIGo]

Botoks nasıl uygulanır?

Botoks uygulaması doktor tarafından uygun şartlarda enjeksiyon şeklinde uygulanan bir işlemdir. Botoks ağrılı bir işlem olmasa da enjeksiyon sırasında hafif bir ağrı hissedilebilir. Mimik ve kas hareketlerinde azalma isteniyorsa mimik kaslarına enjeksiyon yapılır. Terleme şikayetinin azalması isteniyorsa cilde enjeksiyon yapılır. Uygulama süresi 10-15 dakika 

 

Etrafında. Hastalar uygulama sonrasında hemen normal hayatlarına dönebilmektedirler.

Botoks Çeşitleri?

Masseter Botoksu - Çene botoksu - (diş gıcırdatma botoksu)

masseter botoksu

Masseter botoksu uygulaması yüzün alt kısmındaki masseter kasının inceltilmesi şeklinde yapılan bir uygulamadır. Bu uygulama ile yüzün alt kısımlarındaki şekil bozuklukları tedavi edilir. İdeal çene şeklinin kadın ve erkek arasında farklılık gösterdiği söylenebilir. İdeal çene erkeklerde kare yüz şeklinden oluşurken kadınlarda ince ve yumuşak hatlardan oluşur. Kare yüz şekli erkeklerde güçlü bir ifade sağlarken, ince yüz şekli kadınlarda daha yumuşak ve estetik bir görünüm sağlar. Masseter küçültme/V-line botoksu ile çene inceltilerek küçültülebilir. Kare veya yuvarlak yüz şekline sahip kadınlar, yuvarlak ve çekici bir yüz şekline sahip olmak için masseter botoksuna başvuruyor. Masseter küçültme / V-line botoksu sayesinde kare ve yuvarlak yüz şekilleri ameliyatsız bir şekilde üçgen, oval veya kalp şekline dönüştürülebilmektedir. Bu sayede daha orantılı bir yüz şekli elde edilebilir. Masseter botoksu uygulaması hem estetik açıdan hem de tıbbi problemlerden dolayı uygulanabilmektedir.

Masseter botoksu uygulaması sayesinde sadece estetik bir fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çene kaslarının kontrolsüz kasılması engellenir ve istemsiz diş sıkma sorununa son verilir.

Sakızlı Gülümseme Botoksu

Gülümserken diş etlerinin ortaya çıkması estetik bir görüntü oluşturmadığı gibi kişilerde özgüven eksikliğine de neden olur. Gummy smile botoks uygulaması sayesinde ameliyatsız kusursuz bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz. Ortalama 15 dakika süren bu işlem sonrasında hastalar günlük hayatlarına devam edebilirler.

Sakızlı Gülümseme Botoksu

Kaş arası botoks: Kaş arası botoks uygulamaları, kaş çatılmasından dolayı oluşan derin çizgilerin giderilmesi amacıyla yapılır. Bu uygulama aynı zamanda kaşların kalkmasına da olanak sağlar.

Üst dudak botoksu: Dudak çevresinde sürekli hareketlere bağlı olarak kırışıklıklar oluşur. Çoğunlukla sigara içen kişilerde dudak bıyık bölgesinde dikey çizgiler oluşur. Bu çizgileri ortadan kaldırmak için üst dudağa botoks uygulaması yapılır.

Terleme Botoksu / Koltukaltı Botoksu:

Koltuk altındaki ter bezleri yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Bu nedenle pek çok kişi koltuk altında terleme sorunu yaşamaktadır. Bu durum insanların hayatında olumsuz durumlara neden olur ve bu olumsuz durumlardan en önemlisi kişide özgüven eksikliği yaşanmasıdır. Koltuk altı botoksu aşırı terleme sorununu ortadan kaldırmak için oldukça etkili bir yöntemdir ve iyi sonuçlar verir. Botoks etkisi ile ter bezlerinin çalışmasındaki kasların kasılması engellenerek ter bezlerinde oluşan terleme etkisi geçene kadar terleme olmaması sağlanır. Ortalama 10-15 dakika süren bu işlem sonrasında hastalar günlük yaşamlarına devam etmektedir.

Nefertiti Botoksu

Mısır zamanlarından beri belirgin çene çizgisi ve uzun boyun güzelliği ifade eder. Bu botoks çeşidinin adı, uzun boyunlu ve belirgin çene hattına sahip olan Mısır kraliçesi Nefertiti'den gelmektedir. Nefertiti botoks uygulaması boyun ve çene hattını hedef alarak daha genç ve sıkı bir görünüm elde etmeyi amaçlamaktadır. Yüzün diğer bölgelerine gösterilen ilgi boyun bölgesine gösterilmediği için kırışıklık ve sarkma sorununun ilk yaşandığı bölge boyun bölgesidir. Oldukça hassas ve ince olan boyun bölgesinin tedavisi zor olabilir ancak Nefertiti botoks uygulaması sayesinde güzel sonuçlar alınmaktadır. Nefertiti botoksu, alt çene hattı boyunca ve boyun bölgesindeki kaslara olmak üzere iki bölgeye uygulanan enjeksiyonlardan oluşur. Bu iki kısma uygulanan işlem sonrasında sarkan deri yukarı doğru çekilip sıkılaştırılarak daha gergin ve pürüzsüz bir görünüm elde edilir. Bu sayede kişinin çok daha canlı ve pürüzsüz bir görünüme sahip olması sağlanır. Herhangi bir cerrahi işleme gerek kalmadan sarkmalar giderilir ve daha genç bir görünüm elde edilir. Nefertiti botoks uygulaması aynı zamanda çenenin yeniden yapılandırılması ve boyun çizgilerinin küçültülmesi amacıyla da kullanılmaktadır.

Bebek Botoksu

When Botox is mentioned, many people think of a dull face shape, but contrary to popular belief, it is possible to apply a botox application where the wrinkles on the face are reduced and the facial expressions do not have a dull face appearance. Wrinkles are minimized by applying a lower dose of injection in baby botox application, while a dull facial expression is not formed and mimics can be used easily.

Minimal Botox

Botox application is an application that is frequently used in the removal of wrinkles as it is known. The only situation that patients complain about in Botox injections is that the result does not have a natural appearance. The reasons for the natural appearance of the person after the Botox application are the formation of an excessively dull expression that prevents the person from using his/her facial expressions and at the same time a tense expression that is not suitable for the age of the person. The reason for these expressions is that the botox injection is applied in high doses to every point on the face. In order to prevent these appearances and expressions, the application should be performed by specialist doctors. Because in order to remove wrinkles on the face, it is necessary to know at which point the movement of the muscles should be restricted. It is very important to know how much dose to apply to which point. Minimal botox, on the other hand, is a method in which the dose to be applied is applied in small amounts and to the required areas in order to avoid the dull expression on the face. In this application, a personalized botox design is made and a treatment plan is created by considering the skin condition, skin structure and age of the person. Thanks to the minimal botox application, a result that is compatible with the age of the person and natural mimic movements occurs.

Preventive Botox

Preventive botox, which protects aging skin, is a frequently preferred application recently. Botox applications started at an early age provide a great advantage in treatments for the prevention of wrinkles. Thanks to the botox applications, which started in the 20s, precautions are taken before the wrinkles are present on the skin and the face is protected as smooth. Thanks to the absence of signs of aging on the faces of people who prefer this type of application, it is applied in minimal doses in order to restrict the movements of the muscles that are frequently used by people and cause wrinkles. In the preventive botox application, which is a non-surgical procedure, there is no dullness or loss of expression on the face of the person.

Brotox for Men

Brotox is a botox application for men. It is becoming more and more popular in the world day by day. There are some differences between botox applications for women and men. Botox treatment to be applied due to the muscle structure and strength of men should be planned more specifically. An important feature of the botox procedure for men is that the application is planned and applied so that the masculine expression on the face is preserved. At the same time, brotox application is a process that should be specially planned according to the characteristic facial structure and facial expression of each man.

Teeth Grinding Botox

Some people grind their teeth unknowingly while awake or asleep, so serious dental problems may occur along with physical pain. This problem is called clenching or bruxism. Due to bruxism, tooth enamel may be lost, tooth sensitivity may increase, and problems such as straightening and cracking of the teeth may occur. At the same time, constant grinding of teeth causes headache, face and ear pain. Botox application is a very effective method in the treatment of problems caused by headache, jaw pain and teeth grinding, that is, bruxism.

Is there permanent botox?

Botox application is not a permanent application. Although the effect of Botox varies from person to person, it lasts between 3 and 6 months. After the effect of Botox wears off, wrinkles begin to form again. For this reason, the wrinkles on the skin can be minimized by repeating the application at regular intervals.

Crow's Foot Botox

Kaz Ayağı Botoksu

This type of botox is generally used to eliminate the formation of wrinkles that occur in the aging process around the eyes. Since the contraction of the muscles in this area is paused for a certain period of time with the effect of botox, the wrinkles disappear and a youthful appearance is achieved.

Needle-free botox

Using radiofrequency waves and heat, wrinkles on the forehead, around the eyes and neck are treated without needles.

When does the Botox effect start?

The effect of Botox appears in 3-4 days. If no change is noticed in the first 2-3 days, this is a very normal situation. The effect increases day by day and usually reaches its maximum level in 2 weeks.

What are the Botox uses?

 • Wrinkle treatment
 • face shaping
 • Over-sweating treatment
 • Migraine treatment

What should be considered after botox application?

On the day of the procedure, the patient should not lean forward so that there is no distribution to the unwanted muscles. In the first 2-3 hours of the procedure, the patient should not come to a lying position, even on his back. It is recommended not to touch the application area with water and not to drink alcoholic beverages. It is recommended not to go to the hairdresser, sports and sauna on the day of Botox application, and also not to go to the pool for 3 days. On the day of the Botox procedure, attention should also be paid to the sleeping position and not to lie face down.

[youtube::JiOJYv-Jfk8]

Botox application points

The areas where Botox application is most preferred are the crow's feet, between the eyebrows, forehead and neck areas. It is also frequently used for eyebrow lifting, antiperspirant and anger lines.

Can Botox be a solution to the problem of excessive sweating?

In the treatment of excessive sweating, after botox is applied to the areas where the nerves that send a warning to the sweat glands are applied, a temporary decrease in sweating occurs in those areas. Botox has an effect that lasts between 4 months and 9 months on excessive sweating. It is a very effective treatment method with 80-90 percent effects in areas such as the armpit area, palms and soles. Generally, if the application is made as of April and May in the pre-summer period, patients spend their summer periods very comfortably. Since the sweating problem in the winter period is not as much as the summer period, it is not needed much. In other words, it is recommended to apply Botox in the treatment of excessive sweating once a year in the pre-summer period.

How permanent is Botox?

Although the effect of Botox continues for 4-6 months, the duration of the effect may differ from person to person. When Botox loses its effect, the application can be done again.

Is Botox snake venom?

Botox is a toxin in protein structure obtained from Clostridium botulinum bacteria. So botox is not a snake venom.

Is Botox harmful?

In the application of Botox, some side effects may occur after application to the wrong area, and after the application of more than the normal dose. After the procedure, one of the expected side effects may be temporary bruises in the applied area. Redness and mild swelling may occur spontaneously within half an hour to an hour. No permanent reaction is observed in any of them and the skin regains its completely normal appearance.

Does Botox change facial expression?

If the Botox application is applied correctly, a natural appearance can be obtained in such a way that it cannot be understood that an application has been made when viewed from the outside. However, if more doses than normal are applied, a more artificial image may appear as the movements will be completely reset.

What is Botox raw material?

Botulinum toxin, namely botox, is a toxin obtained from the bacterium Clostridium botulinum and is used in many areas such as the treatment of wrinkles, face shaping, excessive sweating treatment and migraine treatment.

Who can Botox be applied to?

Except for people who are in pregnancy and lactation period and people with muscular system diseases, anyone who wants can benefit from botox application.

Does Botox reduce wrinkles?

Wrinkles on the face are removed to a great extent with botox applications that last for 10-15 minutes.

Should Botox be done all the time?

Botoksun etkisi yaklaşık 4 ila 6 ay kadar sürer. Bu etkinin süresi de kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Botoksun etkisi geçince uygulanan bölge eski haline dönecek, dolayısıyla uygulamanın tekrarlanması botoksun etkisinin kalıcılığını ve süresini artıracaktır.

Botoks kaç yaşında yapılmalı?

Botoks uygulamaları daha iyi bir görünüme sahip olan öğrenciler için uygundur ancak her yaş grubu için farklı avantajlar sağlar. Genç yaşta başlayan botoks uygulamalarının bakımı büyük avantaj sağlıyor. 20 yaşında başlanan koruyucu botoks tedavisi sayesinde parçalar oluşmadan ve yüzde deformasyon oluşmadan önlem alınır.

Botoks fiyatları

Botoks fiyatları doktora, hastaneye, kullanılan botoksun kalitesine ve daha birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bizimle iletişime geçerek botoks fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Botokstan Önce Sonra

Botoks öncesi ve sonrası botoks uygulamaları arasındaki farklar dikkate alındığında kişilerin istedikleri görünüme kavuşmalarında etkili bir yöntem olduğu görülmektedir. Botoks uygulaması sonrasında kişilerin istediği görünüme ulaşırken dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Hastanın aşağıdaki durumlara dikkat etmesi gerekmektedir.

İşlem günü hastanın öne çok fazla eğilmemesi gerekir.

İşlem günü hasta yüz üstü yatmamalıdır.

İşlem sonrası ilk 2-3 saat sırt üstü dahi olsa uzanılmaması tavsiye edilir.

Uygulama günü su ile temas edilmemesi, alkollü içecek içilmemesi, herhangi bir spor faaliyetinde bulunulmaması tavsiye edilir.

İşlem sonrasında hamam, sauna, solaryum gibi çok sıcak ortamlara girilmemesi tavsiye edilir.

Botoks Markaları

Dünyada farklı botoks markaları bulunurken ülkemizde Botox® ve Dysport® olmak üzere iki çeşit botoks markası bulunmaktadır. Bu botoks markalarının her ikisi de FDA onaylı ürünlerdir.

I have read and accept the Kvkk, Legal Warning texts.