Sizi Arayalım

Kozmetik Dermatoloji

Peeling

Peeling derinin çeşitli yöntemlerle soyulması anlamına gelmektedir. Bu soyma kimyasal solüsyonlarla, meyve asitleri ile veya lazerle olmaktadır.

Kimyasal Peeling

Sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını sağlamak ve deride çeşitli derinliklerde kontrollü hasar oluşturulmasını hedefleyen kimyasal peeling, bir veya birden çok kimyasal ajanın deriye uygulanması işlemidir. Kimyasal peeling deriyi canlandırmak, gençleştirmek, sivilce ve izlerini, ciltte istenmeyen lekeleri gidermek, görünüşünü iyileştirmek için cildin yüzeysel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan tedavidir.

Kimyasal Peeling’te amaç, deri tabakasında istenilen derinlikte hasar oluşturmak ve rejenerasyon sırasında yara iyileşmesinin avantajlarından yararlanarak çeşitli lezyonların tedavisini sağlamaktır.

Kimyasal Peeling’te Hangi Maddeler Kullanılır?

Kimyasal peeling uygulamasında en sık kullanılan asitler glikolik asit, triklosetik asit (TCA), salisilik asit, Jessner solüsyonudur. Hangi asidin hangi hastaya uygulanacağına hekim karar verir.

Kimyasal Peeling Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kimyasal peeling, ince kırışıklıkların giderilmesinde, sivilce ve sivilce izi tedavisinde, leke problemlerinde, cilt içerisindeki nem tutumunu arttırmada ve cildin mat görünümü düzeltmede kullanılır.

Kimyasal Peeling Çeşitleri Nelerdir?

Kimyasal peeling, işlemin derinlik seviyesine göre yüzeysel, orta ve derin olmak üzere üçe ayrılır. Bu sınıflandırma peeling yöntemini cildin hangi tabakasına kadar soyulma yaptığına göre yapılmıştır.

Seans Süresi ve Seans Sayısı

Seanslar tedavi edilecek bölgenin büyüklüğüne göre ortalama 30 - 60 dk. sürmektedir. Seans sayıları kişiden kişiye, vakaya ve uygulama türüne göre değişiklik göstermektedir.

Uygulama Öncesi Uyarılar

Kimyasal peeling işleminden en az bir hafta öncesinden saç boyası veya perma yaptırılmamalıdır.

Kimyasal Peeling Sonrası Uyarılar

  • İşlem sonrasında direkt günş ışığına maruz kalınmamalı ve solaryumdan kaçınılmalıdır.
  • İlk gün duş yapılmakla birlikte bir hafta süreyle ılık bir duş tercih edilmelidir.
  • Uygulamadan 2-3 gün sonra makyaj yapılmasında bir sakınca yoktur.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

İletişime Geçin