Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Peeling

Cilt sorunlarını gidermek, cildi iyileştirmek, cildi temizlemek ve onarmak için doğal ve kimyasal olan pek çok işlem bulunur.

Peeling işlemi ise cilt için sıklıkla uygulanan işlemlerden biridir. Peeling uygulamasının çok farklı yolları bulunur.

Doğal maddelerin kullanılabileceği gibi kimyasal olan çeşitli maddelerin kullanımı ile de gerçekleşebilir. Peeling işlemi ciltteki ölmüş olan hücrelerin ciltten uzaklaşmasını sağlamak ve canlı, parlak ve pürüzsüz görünüme ulaşabilmektedir.

Bu konuda kliniğimizde hizmet verilememektedir, bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır, anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Bu İçerik : 03.01.2024 Tarihinde Güncellenmiştir.

[youtube::wceWJuqFXls]

Doğal yöntemler ve çeşitli kozmetik ürünlerin kullanılması ile istenilen sonucu almayan kişiler için en iyi yöntem kimyasal peeling uygulamasıdır.

Derinin yenilenmesine dayalı olan bakım ve tedavi uygulamaları eski Mısır döneminden beri kullanılır. Günümüzde en çok kullanılan ve en etkili olan cilt sorunu tedavisi ve bakımı için kullanılan yöntemlerden biri kimyasal peeling işlemidir.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling işleminin bir diğer ismi de cilt soyma işlemidir. Birden fazla kimyasalın bir arada kullanılmasıyla cilde uygulanan bir peeling işlemidir.

Mat, cansız ve sağlıksız görünen cildin soyulması ile yerine canlı, ferah, taze olan yeni cildin ortaya çıkmasını sağlayan bir işlemdir.

Daha açık şekilde ifade edilmesi gerekirse cildin üst tabakasının bütünüyle soyulmasının sonrasında cildin doğal şekilde gerçekleşen iyileşme sürecinin gerçekleşmesi ile yeni, taze, canlı, ferah ve temiz olan cildin ortaya çıkmasıdır.

Taze olan, ferah ve canlı cildin yeniden ortaya çıkmasını cildin kendini iyileştirmesi ile ortaya çıkmasını sağlayan bir işlemdir.

Kimyasal peeling işlemi üç kategoride yapılmaktadır. Yüzeysel kimyasal peeling, orta derinlikte kimyasal peeling ve derin kimyasal peeling olarak üç farklı kategoride uygulanmaktadır.

Peeling Nedir ?

Kimyasal Peelig Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimyasal peeling işlemi yaptırmadan önce cildin iyi şekilde tanınması gerekmektedir. Cilt yüzeyinde bulunan bazı nedenlerden dolayı kimyasal peeling işlemi faydadan çok zarar verebileceği için mutlaka cildin tanınması ve çeşitli dikkat edilecek hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Kimyasal peeling yaptırılmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar:

 • Ciltte açık yara bulunuyor mu?
 • Son bir yıl içerisinde cilde kimyasal peeling işlemi yaptırıldı mı?
 • Son bir yıl içinde yüze uygulanan cerrahi girişim var mı?
 • Kişinin aspirin ya da salisilik aside alerjisi bulunuyor mu?
 • Sigara tüketimi var mıdır?
 • Cilt hassasiyetinin durumu nedir?
 • Kişinin yara iyileşme süreci ve ağrı eşiği nedir?
 • Emzirme veya gebelik durumu bulunuyor mu?
 • Güneş ışığına yoğun şekilde maruz kalma riski var mıdır?
 • Antikoagülan kullanımı bulunuyor mu?
 • Radyoterapi öyküsü bulunuyor mu?

Yüzeysel Kimyasal Peeling

Sütün içerdiği laktik asit ile genel olarak meyvelerin içeriğinde bulunan glikolik asidin kullanılmasıyla uygulanan kimyasal peeling işlemidir. Diğer kimyasal peeling işlemlerinde en hafif olarak yapılan işlemdir.

Bu asitlerin yardımı ile cildin en üstünde bulunan tabakanın çok hafif olarak soyulması ile yapılan ve cildin ardından kendini yenilemesi işlemidir. Oldukça hafif olan bu işlem hassas cilde sahip olan kişiler için oldukça iyi olan bir uygulamadır.

Orta Seviye Kimyasal Peeling

Genel olarak yüzdeki renk değişiklikleri ve orta hafif dereceli cilt kırışıklıklarının tedavi edilmesi için kullanılan peeling yöntemidir.

Bunun dışında güneşten korunmadan uzun bir zaman güneşe maruz kalınmasıyla güneş yanıklarının oluştuğu boyun, omuz, kol ve yüz gibi bölgelerde meydana gelen cilt lekelerinin tedavi edilmesinde kullanılır.

Bu peeling işleminin ardından yüz üzerinde kırmızı bir renk oluşup bir süre kalabilir. Geçici olan bu durumun meydana gelmesi oldukça doğaldır. Ardından cilt rengi kırmızıdan kahverengine dönmeye başlar.

Birkaç gün içerisinde ise deri dökülmeye başlayacaktır. Yaklaşık olarak yedi gün sürecek olan iyileşme dönemi başlayacaktır. İyileşme döneminde ise cilt mutlaka temiz tutulmalıdır. Cilt güneş ışınlarına maruz kalmamalıdır. Cilt temizliğinin ardından nemlendirici ile nemlendirilmelidir.

Derin Kimyasal Peeling

Derin kimyasal peeling işleminde cilt büyük oranda soyulur. Derin kimyasal peeling işlemi akne ve sivilce izleri, cilt lekeleri, derin kırışıklıklar ve çiller için son çare olarak kullanılan tedavi yöntemidir.

Oldukça etkili bir yöntemdir. Diğer kimyasal peeling işlemlerine göre bu işlem daha ağrılı olan farklı bir işlem olacaktır. Bu sebeple işlem sırasında lokal anestezi kullanılmaktadır.

Kullanılan maddelere karşı cilt çeşitli reaksiyonlar gösterebileceği için yüzde şişlikler oluşabilmektedir.

İyileşme sürecinin ardından ciltte kızarıklığın yok olması birkaç ay alabilmektedir. Uzman kişiler tarafından yapılan bu kimyasal peeling işleminin ardından istenilen sonucun alındığı görülecektir.

Kimyasal Peeling Seans Süresi ve Seans Sayıları

Kimyasal peeling işlemi için yapılacak olan seansların süresi tedavinin yapılacağı bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak 30 ila 60 dakika arasında zaman almaktadır.

Seansın sayısı kimyasal peelingin hangi türünün uygulanacağına, vakanın kendisine ve kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ortalama olarak;

 • Yüzeysel olan kimyasal peeling işlemlerinde 2 ila 4 hafta aralıklar ile 4 ila 8 seans
 • Orta derinlikteki peeling işlemlerinde 2 ila 4 ay aralıklar ile 2 ila 4 seans
 • Derin Peeling Uygulamalarında ise genel olarak tek seans yeterli gelmektedir.

Kimyasal Peeling Öncesinde Uyarılar

Kimyasal peeling uygulamasının öncesinde en az bir hafta kadar önce saçlarda perma ve saç boyası kesinlikle yaptırılmamalıdır. Tedavi uygulaması için olabildiğince kış ayları ya da bahar ayları seçilmelidir.

Cildin güneş ile temasından olabildiğince kaçınılmalıdır. Cilt yenileme sürecinde ve cilde uygulanan kimyasal peeling işleminin hemen ardından cildin güneşe maruz kalması ciltte yanıklara ve bu yanıklara ait izlerin oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenler işlemi yaptırmak için kış ayları ya da bahar ayları seçilmeye dikkat edilmelidir.

Kimyasal Peeling Sonrasında Uyarılar

Cilt direkt olarak güneş ışığına maruz kalınmaması gerekmektedir Solaryumdan mutlaka kaçınılmalıdır. Mümkün olduğu kadar en az 6 aylık süre ile güneşten kaçınılmalıdır. Bu süre zarfında mutlaka yüksek faktörlü olan güneş koruyucuların kullanılması gerekmektedir. Yaz aylarında ise güneş gözlüğü ve şapka kullanımına özen gösterilmelidir.

 • Kimyasal peeling uygulamasının yapıldığı ilk gün duş yapılmamalıdır. Bir hafta süresinde ılık duş yapılmalıdır.
 • İki ya da üç gün ardından makyaj kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Göz ve dudak makyajı yapılabilir.

Kimyasal Peeling Ağrılı Bir Tedavi midir?

Orta derinlikte peeling ile yüzeysel peeling uygulamalarında yapılacak olan tedavi sürecinde ve sonrasında cilt üzerinde hafif ya da orta şiddette yanma hissiyatı oluşabilmektedir.

Acıyı azaltabilmek için lokal anestezik kremler kullanılabilmektedir. Derin olan kimyasal peeling işlemi ise acılı bir işlemdir.

Bu sebeple işlem sırasında tedavi lokal anestezi kullanarak yapılmaktadır. Aynı zamanda ağrı kesici ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Kimyasal Peelingin Yan Etkisi Var mıdır?

Yan etkiler kimyasal soyma işleminin ardından gelecek olan beklenilen ve geçici olan bir dizi süreçlerdir. Genel olarak yan etkiler kendiliğinden geçmektedir.

 • Cilt renginde açılma ve ciltte kızarıklık meydana gelebilir.
 • Bazı durumlarda ise boyunda gözyaşı damlasını takip eden peeling çizgisi oluşabilmektedir.
 • Hassas cilde sahip olan kişilerde alerjik reaksiyonlar ve kimyasal olarak yanık riski olmaktadır.

Kimyasal Peeling Hangi Cilt Sorunlarında Uygulanmaktadır?

 • Melasma
 • Fotoyaşlanma
 • Akne skarları
 • Akne vulgaris
 • Seboreik keratoz
 • Senil lentigo
 • Aktinik keratoz
 • Postlezyonel hiperpigmentasyon ve periorbital hiperpigmentasyon

Bu cilt sorunlarının ardından uygulanabilecek olan kimyasal peeling tedavisinin uygulanmasının yanı sıra farklı tedavi yöntemleriyle bir arada uygulanabilir.

Kimyasal Soyma Ne İçin Yapılır ve Ne İşe Yarar?

 • Kimyasal peeling kuru ciltlerin nemlendirilmesini sağlar.
 • Yağlanma probleminin önüne geçmesi ve sivilcelerin oluşumunu engeller.
 • Akneler ve izlerinin tedavi edilmesinde kullanılır.
 • Güneş lekelerini tedavi eder.
 • Çilleri ortadan kaldırır.
 • Güneş nedeni ile oluşan yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların tedavisinde kullanılır.
 • Cilt sarkmasını önler.
 • Eski derinin soyulmasını sağlayan ve cildin asıl renginin ortaya çıkmasını sağlayan bir işlemdir.
 • Siyah lekeler, leke ve aknelerin tamamen ortadan kalkmasını sağlık.

Kimyasal Peeling Uygulaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle uzman estetisyen yardımıyla yapılan bazı testlerden geçerek işlemlere başlanır. Bu testlerin sonucuna göre cilde uygun olan tedavi yöntemi belirlenir. Ardından ise kimyasal peeling uygulaması başlar.

Cilde ilk olarak rengi beyaz olan sıvı formda bir kimyasal sürülür. Ardından Sıvının kısa süre içinde deri altında emilmesi sağlanır.

Derinin altına kadar inen bu sıvı ise cildin soyulmasını sağlamaktadır. Kimyasal peelingin amacı ise cildi soyarak peeling işleminin uygulanmasıdır.

 • Cildin özel solüsyonlar ile temizlenmesi ilk adımdır.
 • Ardından cilt iyi şekilde kurulanır.
 • Yüzde bulunan hassas bölgeler vardır. Bu bölgelerin fazlaca soyulmasını önleyebilmek için vazeline benzer kremler bu bölgelerde kullanılır.
 • Kulaklar ve gözler pamuklar ile kapatılır.

Öncelikle düşük dozlarda uygulanan solüsyonların bir kap içine konulması ile hızlı şekilde uygulama yapılmaktadır.

Özel kimyasal solüsyon cilde eşit miktarda peeling solüsyonu dikkatle uygulanır. Fakat kişinin yüzünde bulunabilen farklı problemli bölgelerde daha fazla miktarda uygulama yapılabilir. Solüsyon cilt üzerinde bir miktar bekletilir ve ciltten temizlenir.

Cildin soyulmasıyla cilt üzerindeki lekeler, sivilce, akne, renk kirliliği gibi çeşitli problemlerin giderilmesi amaçlanır.

Kimyasal işlem korkulacak bir işlem değildir. Cildin çok daha iyi hale gelmesini sağlayan, oldukça etkili ve zararsız bir işlemdir.

Kimyasal Peeling Ciltten Nasıl Temizlenir?

Kimyasal peeling uygulamasının ardından cildin özel solüsyonlar kullanılarak temizlenmesi gerekir. Sprey formunda olan bir ürün bireyin yüzüne sıkılarak cildin silinmesi sağlanır.

Ciltte bu maddenin köpürmesinin ardından yüzde kimyasal madde kalmayana kadar temizlenir. Gerektiği takdirde işlem tekrar edilir. Cildin köpürmediği görüldüğünde kimyasal maddelerin ciltten temizlendiğine emin olunur.

Bu uygulamanın yapılmasının ardından cilde besleyici olan bir krem sürülür. Daha sonra besleyici kremin bireyin kendi evinde de kendisi için uygulaması önerilmektedir.

Güneşe çıkılacak ise bu besleyici kremin üzerine güneş kremi de sürülmelidir. Bu şekilde uygulama sonlandırılmaktadır.

Kimyasal Peeling Pahalı mı?

Cilt bakım yöntemlerinin diğer yöntemlerine göre kimyasal peeling işlemi daha pahalı olabilmektedir.

Kimyasal peeling tedavisi ve fiyatları 2024 yılında da kişinin ihtiyacına göre, seans sayısına ve kullanılan yönteme göre farklılık göstermektedir. Bakımın yapıldığı yere göre de fiyatalar değişebilmektedir. Kişinin cildinin ihtiyacına ve farklı durumlarına göre seansların sonucu farklı olmaktadır.

Kimyasal Peeling Uygulanmaması Gereken Durumlar

 • Beslenme durumu ve genel sağlığının iyi olmadığı bireylerde,
 • Doğum kontrol ilacı kullananlar,
 • Vücutta aktif olan bir enfeksiyonun varlığı ve ciltte açık yara bulunması durumunda,
 • Aktif olan uçuk enfeksiyonun bulunması durumunda,
 • Kişide anormal skar oluşması, yaralarının geç iyileşmesi durumunda ve kleoid öyküsü olanlarda,
 • Radyoterapi gören ve görmüş olan kişilerde,
 • Emzirme ve gebelik durumu olanlarda,
 • Kan sulandırıcı olan ilaçları kullananlarda,
 • Güneş ışığına maruz kalmak zoruna olan kişilerde,
 • Son bir yıl içerisinde bir ameliyat geçirmiş olan kişilerde
 • Son yılda herhangi bir kimyasal peeling işlemi yapılmış olan kişilerde kimyasal peeling işleminin uygulanması sakıncalıdır.

Kimyasal Peeling Yaptıranlar

Kimyasal peeling yaptıranlar, işlemin yapıldığı ilk günler cilt hassasiyetini önlemek ve güneş ışınlarından korunmak için uzman tarafından önerilecek bakım ürünlerini kullanarak ciltlerini rahatlatabilirler. 

Kimyasal Peeling Öncesi ve Sonrası

Kimyasal peeling uygulaması öncesinde yapılması gereken özel bir işlem bulunmamaktadır. İşlem sonrası günlük hayatlarına dönebilen kişiler; uzman hekimin önerdiği çeşitli ilaç ve güneş koruma kremleri ile işlemin koruyuculuğunu artırmaktadırlar.

Kimyasal Peeling Ürünleri

Yapılan uygulama sonrası cildin daha da rahatlaması ve işlem kalitesini arttırma amaçlı kullanılabilen, içeriğinde bulunan yararlı asitlerle cildi tahriş etmeden ölü derileri yok eden çeşitli kimyasal peeling ürünleri bulunmaktadır.

Kimyasal Peeling Faydaları

Kimyasal peeling işlemi yoğunluklu olarak yıpranmış ve lekelenmiş ciltlerde iyi sonuçlar vermektedir. Daha sağlıklı ve genç görünümlü bir cilt yaratma, bunun dışında leke tedavisi ve yıpranmış cildin yenilenmesi gibi alanlarda kimyasal peeling kullanılmaktadır.

 

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.