Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Somon DNA Tedavisi

Somon DNA tedavisi, saf hyalüronik asit ve somon balığı spermlerinden elde edilen DNA moleküllerinin, ciltte hücre tazeleme amacıyla kullanıldığı cilt gençleştirme yöntemlerindendir.

Her kadın makyajsız ışıl ışıl bir cildin hayalini kurarken; her erkek yaş aldığında güzel yaşlanmak ve yaşlanma belirtilerini minimum seviyeye indirmek ister.

Ancak zamanın acımasızlığına direnmek kolay değildir. Yıllar geçtikçe insan cildi yaşlanma ve çevresel etkenler sonucunda zamanla canlılığını, elastikiyetini kaybeder ve zamana yenik düşer.

Bu sorunun temelinde başta hyaluronik asit olmak üzere cildin yapısında bulunan ve hücre tazelemeye yardımcı olan maddelerin miktarının yeterli olmaması veya yaşlanmaya bağlı olarak zamanla bu maddelerin miktarının azalması yatar. Bunun sonucunda cildinizin kalitesi azalır; daha kuru ve mat görünür.

Bu İçerik : 18.04.2024 Tarihinde Güncellenmiştir.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

[youtube::xwZ9esaHrQQ]

Ölü cildi canlandırmak ve hücre yapımını desteklemek için birçok cilt uygulaması bulunur. Ancak bu konuda son zamanlarda en dikkat çeken yöntemlerden biri gençlik aşısı olarak da bilinen Somon DNA uygulamasıdır.

Cilde muhteşem etkileri olan bu uygulama bir cilt bakım uygulaması gibi kolay bir yöntem olsa da onu klasik bakımlardan ayırmanız gerekiyor. İnsan DNA’sı ile aynı kimyasal yapıya sahip olması nedeniyle tercih edilen ve son zamanların en popüler uygulaması olan somon DNA serum tedavisi nedir? bir göz atalım.

Somon DNA Uygulaması Nedir?

Somon DNA uygulamasında kullanılan DNA serumu, somon balığının kan ve spermlerinden elde edilen ve gençlik iksiri olarak tabir edilen bir bileşimdir.

Somon DNA serumu, cildin temelini oluşturan ve hücrelerin tazelenmesine yardım eden polinükleotid maddesinin yapımına yardım eder.

Serumun içeriğinde hyaluronik asit, Glicine, L proline, L Lysine, L Leusin gibi insan cildinde doğal olarak bulunan ancak çevresel faktörler ve yaşlanma ile birlikte azalan temel amino asitler bulunur. Somon DNA uygulaması ise bu bileşim ile hazırlanan aşının cilde enjekte edilmesi işlemidir. Somon Dna 2024 Mart Ayı Fiyatları 5.000 TL ile 7.500 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Bu aşı içerdiği yoğun hyaluronik asit ve moleküller sayesinde cildin ihtiyacı olan nemi tekrar kazanmasına yardımcı olur.

Somon DNA Tedavisi

İşlemin ilk aşamasında hyaluronik asitle cilde kaybettiği nem molekülleri geri kazandırılır. İkinci seansta verilen DNA serumu ile cilde protein takviyesi sağlanır.

Bu enjeksiyon işlemi sonrasında elastikiyeti artan cilt kendini hızla onarır. Size de bu uygulamadan sonra her yeni güne tazelenmiş olarak uyanmanın keyfi ile başlamak kalır.

Somon DNA Uygulamasına Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur ve Hangi Bölgelere Uygulama Yapılabilir?

Somon DNA gençlik aşısı, sadece kadınların değil aynı zamanda erkek hastaların da tercih ettiği bir uygulamadır. Ayrıca genç veya yaşlı fark etmeden tüm hastalara uygulanabilir.

Her mevsim uygulama yapılabilmesi ve pratik bir yöntem olması sebebiyle cilt problemlerini gidermede oldukça yaygın bir yöntemdir. Somon DNA uygulamasına birçok durumda ihtiyaç duyulur. Bunlar genellikle;

 • 1. Çevresel faktörler sonucu canlılığını yitiren, kuruluk ve matlık sorunu yaşayan cilde nem ve parlaklığının geri kazandırılmasının sağlanması için,
 • 2. Zamanla cilt üzerinde oluşan siyah nokta, sivilce izlerinin tedavisinde,
 • 3. Yaşlanmaya bağlı olarak oluşan kırışıklıkların giderilmesinde,
 • 4. Genetik etkenler, yaşam biçimi veya yaşlanmaya bağlı olarak göz altında oluşan morlukların giderilmesinde,
 • 5. Kadınlarda menopoz döneminde değişen hormonlar yüzünden bozulan cilt yapısının düzeltilmesinde,
 • 6. Sigara, alkol vb. kötü alışkanlıkları yüzünden bozulan cilt kalitesinin iyileştirilmesinde,
 • 7. Düzensiz ilaç kullanımı veya bazı ilcaların yan etkisi sonucu oluşan cilt bozukluklarında,
 • 8. Yoğun strese başlı olarak cildin canlılığını kaybetmesi durumlarında,
 • 9. Boyun ve dekolte bölgesi kırışıklıklarının giderilmesi ve bölgesel sarkmaların toparlanmasında,
 • 10. Hamilelik dönemi veya kilo verme sonrası ciltte oluşan çatlakların görünümünün azaltılmasında,
 • 11. Yaşlanmaya bağlı olarak veya ağır işlerde çalışmaktan dolayı yıpranan ellerin görünümünün iyileştirilmesinde,
 • 12. İç kol ve dizlerde görülen sarkmaların giderilmesinde,
 • 13. Gözaltı torbalarının azaltılmasında,
 • 14. Yerleşen Mimik çizgilerinin azaltılmasında,
 • 15. Ciltte oluşan portakal görünümünün yok edilmesi gibi problemler üzerinde etkilidir.

Somon DNA Aşısı Nasıl Uygulanır?

Somon DNA tedavisi öncesinde uygulanacak cildin hazırlanması için cildin bir alt yapı sürecine ihtiyacı vardır.

Bu altyapı süreci de bu tedavi işlemine dahil olarak yaklaşık 15 gün kadar sürer. Hazırlık sürecinde hyaluronik asitle cilde yoğun bir nemlendirme yapılır. Nemlendirme sonrasında cilt tedaviye hazır olur.

Somon DNA tedavisi cilt altına mikro iğneler kullanılarak mikroenjeksiyon diye adlandırılan bir yöntem ile uygulanır.

Uygulamaya başlamadan önce uygulama yapılacak alan antiseptik özellik taşıyan bir sıvı ile temizlenir ve bölge lokal anestezi ile uyuşturulur.

İkinci aşamada uygulamanın da adını aldığı somon balığının sütünden ve spermlerinden faydalanılarak üretilen özel serum cilde enjekte edilir. Enjeksiyon işlemi sonrasında serumun içeriği sayesinde cildin ihtiyacı olan protein ve vitaminler tamamlanmış olur.

Somon DNA Aşı Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Somon DNA aşısı hücre tazeleyeci bir aşıdır. Aşının içeriğinde bulunan somon balığı sütü ve spermi cildin yapısında bulunan kollajen ve elastikiyet liflerini arttırır. Bu takviye sayesinde cilt kendini hızla toparlayarak sıkılaşır.

Cilt sarkmalarında gözle görülür bir iyileşme olur. Özellikle göz çevresinde oluşan kaz ayakları diye tabir ettiğimiz kırışıklıklarda zamanla ciddi azalmalar görülür.

Son zamanlarda yapılan birçok uygulamaya göre oldukça popüler olan Somon DNA uygulaması yapılan ve faydası kanıtlanan birçok klinik deneyler sayesinde oldukça güvenilir ve etkili bir yöntem olarak tercih edilmektedir.

Uygulama sonrası herhangi bir iz veya belirti göstermemesi sayesinde tedaviye devam ederken günlük hayata ara vermenize de gerek kalmaz. Ancak hassas ciltler için bazı durumlarda küçük kızarıklıklar ve iğne ucuna bağlı olarak morluklar oluşabilir. Bu durum ciddi bir sorun teşkil etmemekle beraber yarım gün gibi kısa bir sürede kızarıklıklar ve morluklar kaybolur.

Somon DNA Uygulaması Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

DNA aşısı öncesinde işlemden bir hafta kadar önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bir hafta öncesinde;

 • 1. Kan sulandırıcı ilaçların bırakılması,
 • 2. Alkol tüketilmemesi,
 • 3. Kese işlemi veya peeling gibi cildi soyacak ve hassaslaştıracak uygulamamalar yapılmamalı,
 • 4. İçeriğinde glikolik asit bulunan kremler kullanılmamalı,
 • 5. Uygulama yapılacak bölge güneşten korunmalı ve güneş koruyucu kullanılmalı,
 • 6. Son olarak da uygulama günü makyaj yapılmamalıdır.

Somon DNA Uygulaması Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gençlik DNA aşısının insan sağlığına hiçbir zararı yoktur. Ayrıca yapılan klinik araştırmalar sonucunda alerji riski taşımadığı kanıtlanmış bir uygulamadır.

Ancak enjeksiyon işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Uygulama sonrasında kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.

Bu ilaçların yan etkisi olarak kullanıldığında vücutta şişlik, morluk ve ödem oluşabilir. Uygulama sonrası cildi güneş ışınlarından korumak da oldukça önemlidir.

Mümkün olduğunca güneşin zararlı ışınlarından korunurken mutlaka güvenilir bir güneş koruyucu ile dışarı çıkılmalıdır.

Tıpkı uygulama öncesi dikkat edildiği gibi sonrasında da bir süre cildi soyacak işlemlerden kaçınılması gerekir.

Herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmaması açısından uygulama yapılan alanın fiziksel temastan ve su ile temasından kaçınılması oldukça önemlidir. Özellikle son 24 saat boyunca su ile temas edilmemesi gerekir.

Somon DNA Uygulaması Ne Sıklıkla ve Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Ağrısız bir uygulama olan Somon DNA aşısı için uygulama öncesi genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz ve 15-20 dakika gibi kısa bir sürede uygulama yapılır.

Somon DNA tedavisinin süreci uygulama yapılacak kişinin cilt yapısına göre değişse de genellikle en az bir en fazla beş seansta uygulama yapılması tavsiye edilir.

Uygulamanın sıklığı da cildin ihtiyacına göre belirlenir. Genellikle 1-3 hafta aralıklarla seans tekrarlanmalıdır. Başarılı sonuçlar alındığında uygulamanın sıklığı da buna paralel olarak azalır.

Ancak problemli ciltlerde seanslar daha sıklaştırılmalıdır. Düzenli olarak uygulanan tedavi sonrasında gözle görülür iyileşmeler izlenir. Her uygulama sonrası cildinizdeki değişimi ve canlılığı hissedeceksiniz.

Somon DNA Uygulama ile Estetik Uygulamalar Arasındaki Fark Nedir?

Somon DNA tedavisi mezoterapi yöntemi ile uygulanan bir tedavi şeklidir. Bu yöntemde cildin altına enjekte edilen serum ile cilt dokusu iyileştirilerek yeniden yapılandırılır.

Bahsi geçen yeniden yapılandırma esnasında herhangi bir dış etken uygulanmadığı ve kas yapısına bir müdahalede bulunulmadığı için yüzün doğal ifadesinde de bir değişiklik görülmez. Sadece tedavi sonrası cilt problemleri maksimum düzeyde toparlanır.

Somon DNA Uygulaması Hangi Uygulamalarla Birlikte Uygulanabilir?

Somon DNA uygulaması sıradan bir güzellik uygulaması değil aynı zamanda bir tedavi yöntemidir.

Bu yüzden tüm tedavi yöntemlerinde olduğu gibi Somon DNA aşısı da uygulanırken sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmaması veya uygulamadan maksimum fayda sağlanabilmesi için bazı şeylere dikkat edilmesi gerekir.

Kırışıklıkların giderilmesi için uygulanacak DNA aşısı işlemi öncesinde yapıldığında kırışıklıkların giderilmesini destekler ve hızlandırır.

Ancak aynı işlem dolgu işlemi ile beraber yapıldığında tam tersi bir etki gösterir. Bu yüzden aşının dolgu işlemi uygulanan bölgeye yapılması tavsiye edilmez.

Diğer cilt sorunlarında da tedavi süreci lazer ve radyofrekans gibi uygulamalarla desteklendiğinde kısa sürede daha başarılı sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur.

 • Somon DNA Uygulanması Hangi Durumlarda Uygulanması Sakıncalıdır?
 • Hamile ve emziren kadınlara,
 • Kalp ve damar yolu hastalığı olan ve ilaç kullanan hastalara,
 • Kanda pıhtılaşma sorunu yaşayan kişilere,
 • Uygulama yapılacak bölgede açık yarası olan kişilere,
 • Kanser hastalarına,
 • Uçuk virüsü herpesli bölgeye,
 • İnsülin kullanan diyabet hastalarına,
 • Felç riski taşıyan kişilere,
 • 18 yaşından küçük olan hastalara Somon DNA tedavisi uygulanması tavsiye edilmez.

Bilgi : Bu İçerik Tamamiyle Bilgilendirme Amaçlı Olup Konu Hakkında Uzman Personeller Tarafından Yazılmaktadır.

Yapay Zeka İçeriği Kullanılmamaktadır.

Somon DNA Aşısı Ne Kadar Süre Etkilidir?

Doğru ve sağlıklı bir şekilde yapılan bir tedavi sonrasında Somon DNA aşısı ilk günkü etkisini bir yıl boyunca korur.

Ancak bunun için sadece uygulama esnasında değil sonrasında da cildi korumak için yapılan uyarılara dikkat edilmiş olması oldukça önemlidir. Somon DNA aşısı ile daha genç bir cilde sahip olacak ve her sabah daha canlı bir cilde merhaba diyeceksiniz.

Somon DNS Uygulamasında Fiyat Nasıl Belirlenir?

Gençlik iksiri olarak ifade edebileceğimiz Somon DNA tedavisinin fiyatını kişiye özel olarak değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden muayene öncesi bir fiyat belirlemek zordur.

Fiyat belirlerken uygulama yapılacak cildin yapısı, sorunu, ihtiyacı ve tedavinin ne kadar büyüklükte bir alana uygulanacağı gibi birçok faktör devreye girer. Ayrıca her hastanın ihtiyaç duyacağı seans sayısı da kişiye göre değişkenlik gösterir. Ancak sağlıklı bir muayene sonrası tedavi maliyeti belirlenir.

Somon DNA Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Sağlık açısından herhangi bir risk taşımayan bu uygulamanın ciddi yan bir etkisi de bulunmamaktadır.

Cilt tipine ve hassasiyetine göre değişiklik gösterse de genellikle hafif derecede kızarıklık, kaşınma, yanma, ödem ve morluk görülebilir.

Hassas ciltlerde oluşan bu komplikasyonlar en fazla bir hafta içerisinde geçer. Uygulamanın etkileri hiçbir zaman kişinin çalışma ve sosyal hayatını etkileyecek derecede değildir.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.