Sizi Arayalım

Kozmetik Dermatoloji

Striort Çatlak Yygulama

Vücut çatlakların, en sık yaşanan cilt problemlerinden bir tanesidir. Cilt çatlakları birçok neden ya da faktöre bağlı olarak gelişebilir. Cilt çatlakları, vücudun pek çok bölgesinde görülebilmekte olup görsel açıdan rahatsız edicidir. Hastalar bu görüntüden dolayı psikolojik olumsuzluklar yaşayabilmektedirler.

Pürüzsüz, sıkı bir cilde sahip olmak ve cilt çatlaklarından kurtulmak herkesin isteği. Bu istek için birçok cerrahi müdahaleye de başvurulmaktadır. Çatlaklara karşı birçok çözüm önerisi sunulmaktadır.

Özellikle internet üzerinden yüzlerce çözüm önerisi bulmak mümkün. Bu çözüm önerilerine göz gezdirildiğinde bu önerilerin genelde çatlakların meydana geldiği bölgelere sürülebilecek ürünler olduğu görülüyor.

Bunun dışında çatlaklara karşı farklı masaj teknikleri olarak da çözüm önerisi sunulur. Elbette bütün bunlar cildin rahatlaması ve görünümü için yararlı olabilir. Ancak, bu çözüm önerilerinin çoğu çatlakların yok olmasında tam bir fayda sağlamaz. Bu öneriler derinliği olan çatlaklar için etkili bir çözüm değildir.

Bu soruna karşı tam bir Uygulama uygulanmalıdır. Günümüzde çatlakların yok edilebilmesi için birçok Uygulama yöntemi mevcut. Bu Uygulama yöntemlerine her gün bir yenisi eklenmektedir.

Son zamanların en yeni Uygulama yöntemlerinden bir tanesi de Striort çatlak Uygulama yöntemidir. Tüm dünyada uygulanan ve popüler bir metottur.

Günümüzde çoğu inasan bu Uygulama yöntemini kullanarak çatlaklarından kurtulmayı başarmıştır. Bu yöntem ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Bu yeni ve özel metot sayesinde çatlaklardan kurtulmak mümkün. Bu yöntemin uygulandığı hastaların çatlak sorunu çözülmüştür. striort çatlak Uygulama nedir? sorusuna cevap verilmeden önce cilt çatlağı nedir sorusuna cevap verilmelidir. Problemin tanımı yapılmalıdır.

[youtube::pb72Pv22AZU]

Striort Çatlak Uygulama Nedir?

Striort yeni bir Uygulama yöntemidir. Uygulanan seanslarla birlikte cilt çatlaklarında yüzde 80 oranına kadar azalmalar görülür. Çatlaklar üzerinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Çatlaklar, deri yırtığı olarak da adlandırılır. Striort çatlak Uygulama, çatlakların içerdiği kolajeni ortamoleküler bir sistem yardımıyla canlandırma temeline dayanır. Bu Uygulama yönteminde her hangi bir kesi söz konusu değildir.

Bunun yanı sıra; iğne ya da lazer gibi bir uygulamayı da içermez. Başka bir deyişle; bu Uygulama yöntemi, cerrahi ve invaziv bir yöntem değildir. Bu özelliği de Uygulamanin tercih edilme sebeplerinden biridir.

Zira, cerrahi müdahale gerektiren Uygulama şekilleri insanlarda tedirginlik uyandırmaktadır. Bu yöntemin bu tür bir müdahale olmaması ve etkili sonuç vermesi hastaların gönül rahatlığıyla bu metodu tercih etmelerine neden olmaktadır.

Sitriort çatlak Uygulama yöntemi; özel bir vakum sistemidir. Bu yöntem için çatlak onarım metodu denebilir.

Bu Uygulama yönteminde, çatlak çizgilerinin üzerinde tek tek çalışılır. Dolayısıyla her bir çatlak çizgisi, özenle ve tek tek Uygulama edilmiş olur. Yani, çatlakların her biri için ayrı olarak çalışılır.

Striort Çatlak Uygulama Nasıl Uygulanır?

Hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de bu başarılı Uygulama yönteminin nasıl uygulandığıdır. Özel bir Uygulama yöntemi olduğu için özel araçlar kullanılarak uygulanan bir metottur.

Bu Uygulama yönteminin uygulanmasında vakum barometresi özellikli bir cihaz yardımıyla uygulanmaktadır. Kan akışını hızlandıran özel solüsyonlar ve Uygulama için özel tasarlanan Fibroderms isimli bir cihazdır.

İşlem öncesinde hastaya lokal anestezi krem uygulanır. Yani; hastanın çatlaklarının bulunduğu bölgeye özel solüsyonlar uygulanır. Hasta, uygulama süresince her hangi bir acı hissi yaşamaz.

Kan dolaşımının hızlanması için bir süre beklenir. Bu süre; yaklaşık olarak yirmi beş dakika kadardır. Bekleme süresi sona erdikten sonra uygulamaya başlanır. Vakum barı, deri yırtıkları üzerinde, yırtık yönüne doğru olmak üzere gezdirilir. Bu gezme hareketi ileri ve geri şeklinde yapılır.

Bu uygulamayla birlikte elastin ve kolajen proteinler uyarılır. Böylece yırtık görünümünde iyileştirme meydana gelmeye başlar. Bu uygulama yaklaşık olarak iki ya da iki buçuk saat arasında süreyi kapsamaktadır.

2020 Striort Çatlak Uygulama Fiyatları

Çatlak Uygulamai arasında en başarılı sonuçları veren bu yöntemin fiyatı da hastaların merak konusu. Çatlak Uygulamainde fiyat değişkenlik göstermektedir.

Hastanın cilt yapısına, durumuna, cilt çatlaklarının genel durumu ve yoğunluğuna göre fiyat farklılaşmaktadır. Uzman hastayı muayene eder. Gerekli olan tetikleri yapar ve incelemelerde bulunur.

Tüm bunlardan sonra var olan faktörleri de göz önüne alarak bir fiyat belirler. Bunun dışında; hastanın bu Uygulamayi kaç seans alacağı da fiyat üzerinde etkilidir.

Söz gelimi; tek seans Uygulama görecek olan bir hastaya tek seanslık fiyat belirlenir. Ancak; hasta üç seans Uygulama görecekse buna göre bir fiyat belirlenir.

Striort Çatlak Uygulama Nekadar Sürmektedir?

Uygulama süresi, maksimum üç seans uygulanır. Ancak; b durum her hasta için geçerli olmayabilir. Seanslar hastalara göre değişiklik gösterebilir. Hastaların yaşına, cilt tiplerine ve cilt yapılarına göre seans sayısı değişkendir.

Bazı hastalarda daha fazla seansa ihtiyaç olabilir. Söz gelimi; hastanın çatlaklarının yayıldığı alana, çatlakların derinliğine ve genel durumuna göre seansların sayısı belirlenebilir.

Uygulama süresi, uzmanın muayenesinden sonra hastanın durumuna göre belirlenir. Uzman, hastanın ihtiyacına göre bir Uygulama süresi belirler. Aynı zamanda seans aralıkları yirmi bir gündür.

Striort Çatlak Uygulama Seans Hedefleri Nelerdir?

 • Uygulama seansları belli hedefler gütmektedir.
 • Hidro-lipit örtüsünü onarmak
 • Sebum üretimini canlandırmak
 • Üst deri gelişimini hızlandırmak
 • Üst derinin kalınlığını artırmak
 • Elastik lifi yeniden yapılandırmak
 • Alt derinin kalınlığını artırmak
 • Cildin hidrasyonunu artırmak
 • Fiproplatları uyarmak

Seansların başından sonuna dek tüm hedefler başarıyla tamamlanarak hastanın Uygulama sağlanır. Bu amaçlara ulaşıldığında çatlaklar yüzde 80 oranında azalır. Böylece hastanın cildi eskiye oranla pürüzsüz ve sıkı bir görünüm kazanır.

Sitriort Çatlak Uygulamanin Uygulanacağı Bölgeler

Cilt çatlakları bir iki bölgeyle sınırlı değildir. Pek çok bölgede deri çatlakları görülebilmektedir. Bu Uygulamanin uygulanacağı bölgeler;

 • Kalça
 • Göbek
 • Göğüs
 • Kol
 • Yanak
 • Bacak
 • İç bacak bölgelerine uygulanabilir.

Striort Çatlak Uygulama Süresince Yapılması Gerekenler

Uygulama devam ettiği sürece hasta bazı hususlara dikkat etmek durumundadır. Uygulama sürecinin olumsuz etkilenmemesi için her hastanın uyarıları dikkate alması gerekir.

 • Uygulama yapılan bölgenin on beş gün süresince güneş ışığına doğrudan maruz kalmaması gerekir.
 • Yüksek faktörlü olan güneş koruyucuları kullanılması kesinlikle önerilir.
 • Glutenli gıdalardan uzak durulması gereklidir. Bunun için tüketilen gıdaların içeriklerine bakılmalıdır.
 • Hamam ya da saunaya gidilmemelidir. Bununla beraber kese gibi cildi tahriş edebilecek uygulamalardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Bütün bunların yanı sıra; hasta Uygulama süresince uzmanın önerileri doğrultusunda hareket etmek durumundadır.

Başka bir ifadeyle hastanın yaşam standardını Uygulamaye uygun bir şekilde düzenlemesi gerekir. Hasta bunu yaptığında uygulanan Uygulamayi bu düzenlemeleriyle desteklemiş olur.

Uzman, hastasına gerekli tüm uyarıları yapar. Nelerden kaçınması gerektiğini ve nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında detaylı bilgileri verir.

Zira, Uygulama süresince bu noktalara dikkat edilmesi Uygulamanin başarısı için de büyük öneme sahiptir. Eğer hastalar, gerekli olan hususlara gereken önemi göstermezse Uygulama süreci olumsuz etkilenir ve başarılı sonuç alınamaz.

Striort Çatlak Uygulama Sonrası Ne Gibi Etkiler Görülür?

En önemli hususlar arasında Uygulama sonrası etkiler yer alır. Hastalar Uygulama sonrasında ne gibi etkilerle karşı karşıya kalacaklarını bilmek ister.

Bu Uygulama sonrasında uygulamanın yapıldığı bölgede kızarıklık ve morluk gibi etkiler görülebilmektedir. Ancak; tüm bu etkiler geçicidir. İki üç gün gibi kısa süre içerisinde bu etkiler iyileşir ve tamamen ortadan kalkar. Hastanın tedirgin olacağı bir durum yoktur.

Aynı zamanda, bu uygulama sonrasında uygulamanın yapıldığı bölgelerde kabuklanma, yara ya da lekelenme gibi olumsuz yan etkiler söz konusu değildir.

Hasta uygulama sonrasında rahatlıkla günlük rutinine dönebilir. Yani; bu uygulama hastanın, iş ve sosyal hayatını hiçbir şekilde etkilemez.

Striort Çatlak Uygulama Kimlere Uygulanmaz?

Bilindiği gibi her Uygulama herkese uygulanamaz. Striort çatlak Uygulama bazı kişilere rahatlıkla uygulanabiliyorken bazı kimselere uygulanması söz konusu olamaz. Striort çatlak Uygulamanin uygulanmayacağı kişiler;

 • Gebelik döneminde olan kimseler
 • Emzirme dönemindeki anneler
 • Kadınların menstrual dönemlerinde
 • Yakın bir zamanda uygulama yapılacak bölgeye cerrahi işlem uygulanmış olan kimseler
 • Bu kimselere bu Uygulama yöntemi uygulanamaz. Uzman muayene öncesi gebelik ya da emzirme dönemi ile ilgili hastadan gerekli bilgileri alır.

Bu bilgiler doğrultusunda yukarıda sayılan hususların var olmadığı kişiler için muayene gerçekleştirilir.

Cilt Çatlağı Nedir?

Cilt çatlağı diğer deyişle deri yırtığı olarak adlandırılır. Vücudun pek çok yerinde görülebilen ilk bakışta fark edilecek kadar belirgin çizgilerdir. Pek çok faktöre bağlı olarak ciltte gerilmeler meydana gelir.

Bu gerilmeler elastin lifler üzerinde yoğun yıpratıcı etkiye sahiptir. Bu yıpratıcı etkiyle elastin bağlar, zarar görür. Dolayısıyla, elastin bağlar kalitesini yitirir. Bunun sonucunda cilt üzerinde deri yırtıkları meydana gelir.

Bu deri yırtıkları bazı insanlarda beyaz renkte olabildiği gibi bazı insanlarda kırmızı renkte de olabilmektedir. Bu yırtıklara çatlak adı verilir.

Başka bir tanımla; derinin dermis tabakasında cildin aşırı gerilmeye dayanamaması sonucu ortaya çıkan yırtıklardır.

Çatlaklar belirgin oldukları için sanki deride yarıklar varmış gibi bir görünüme yol açarlar. Her hangi bir acı, yanma ya da kaşıntı durumuna yol açmazlar. Ancak; hemen fark edilebildikleri için estetik kaygılara neden olurlar.

Çatlak Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda da belirtildiği gibi deri çatlakları farklı nedenlerle meydana gelebilmektedir.

 • Vücudun nem oranının yetersizliğinde
 • Su oranının yetersiz olması durumlarında
 • Hormanal değişimlerde
 • Ergenlik döneminde
 • Aniden kas yapma durumlarında
 • Hızlı kilo alıp verme durumlarında
 • Hamilelik sürecinde
 • Doğum kontrol haplarının yan etkisi olarak

Bu nedenler arasında en önemli ve etkin neden; hormonlardır. Elbette, deri çatlaklarına sebep olan bu faktörler kişiden kişiye değişebilmektedir.

Bunun nedeni; her insanın cilt yapısı farklıdır. Bunun yanı sıra; genetik ve metabolik özellikler de kişiden kişiye değişiklik gösterir. Dolayısıyla, bu etkenlerde hastadan hastaya fark etmektedir.

Cilt Çatlaklarını Önlemek Mümkün Mü?

Cilt çatlaklarına, yalnızca dışarıdan sürülen kremlerle engel olmak mümkün değil. Dışarıdan sürülen kremler, daha yüzeysel etkilere sahiptir.

Dolayısıyla, bu tür kremler cilt çatlaklarına tam olarak etki edemez. Yani; çatlak sorununu ortan kaldıramaz.

Cilt yapıları, genetik özellikler ve diğer faktörler nedeniyle ciltte çatlaklar meydana gelmektedir. Çatlaklardan kurtulmak için profesyonel bir Uygulama gereklidir.

Öncelikle hastalar uzman tarafından muayene edilir. Çatlakların olduğu bölge muayeneden geçirilir. Daha sonra hastanın cilt yapısına, çatlakların bulunduğu bölgeye ve çatlakların durum ve yoğunluğuna göre Uygulama uygulanır.

Uygulamayle birlikte hastaların da bazı hususlara dikkat etmeleri gerekir. Söz gelimi; sağlıklı beslenme çatlak oluşumunun engellenmesinde son derece önemlidir.

Özellikle çatlak oluşumunun en yoğun olduğu hamilelik döneminde bu gibi hususlara dikkat edilmelidir.

Vücudun su oranının dengede tutulması için su tüketimine dikkat edilmelidir. Taze meyve ve sebze tüketimi düzenli olarak yapılmalıdır.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

İletişime Geçin