Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Striort Çatlak Tedavisi

Vücut çatlakların, en sık yaşanan cilt problemlerinden bir tanesidir. Cilt çatlakları birçok neden ya da faktöre bağlı olarak gelişebilir. Cilt çatlakları, vücudun pek çok bölgesinde görülebilmekte olup görsel açıdan rahatsız edicidir. Hastalar bu görüntüden dolayı psikolojik olumsuzluklar yaşayabilmektedirler.

Pürüzsüz, sıkı bir cilde sahip olmak ve cilt çatlaklarından kurtulmak herkesin isteği. Bu istek için birçok cerrahi müdahaleye de başvurulmaktadır. Çatlaklara karşı birçok çözüm önerisi sunulmaktadır.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Özellikle internet üzerinden yüzlerce çözüm önerisi bulmak mümkün. Bu çözüm önerilerine göz gezdirildiğinde bu önerilerin genelde çatlakların meydana geldiği bölgelere sürülebilecek ürünler olduğu görülüyor.

Bunun dışında çatlaklara karşı farklı masaj teknikleri olarak da çözüm önerisi sunulur. Elbette bütün bunlar cildin rahatlaması ve görünümü için yararlı olabilir. Ancak, bu çözüm önerilerinin çoğu çatlakların yok olmasında tam bir fayda sağlamaz. Bu öneriler derinliği olan çatlaklar için etkili bir çözüm değildir.

Bu soruna karşı tam bir tedavi uygulanmalıdır. Günümüzde çatlakların yok edilebilmesi için birçok tedavi yöntemi mevcut. Bu tedavi yöntemlerine her gün bir yenisi eklenmektedir.

Son zamanların en yeni tedavi yöntemlerinden bir tanesi de Striort çatlak tedavi yöntemidir. Tüm dünyada uygulanan ve popüler bir metottur.

Günümüzde çoğu inasan bu tedavi yöntemini kullanarak çatlaklarından kurtulmayı başarmıştır. Bu yöntem ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Bu yeni ve özel metot sayesinde çatlaklardan kurtulmak mümkün. Bu yöntemin uygulandığı hastaların çatlak sorunu çözülmüştür. striort çatlak tedavisi nedir? sorusuna cevap verilmeden önce cilt çatlağı nedir sorusuna cevap verilmelidir. Problemin tanımı yapılmalıdır.

Bu İçerik : 01.01.2024 Tarihinde Güncellenmiştir.

İçindekiler

[youtube::pb72Pv22AZU]

Striort Çatlak Tedavisi Nedir?

Striort yeni bir tedavi yöntemidir. Uygulanan seanslarla birlikte cilt çatlaklarında yüzde 80 oranına kadar azalmalar görülür. Çatlaklar üzerinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Çatlaklar, deri yırtığı olarak da adlandırılır. Striort çatlak tedavisi, çatlakların içerdiği kolajeni ortamoleküler bir sistem yardımıyla canlandırma temeline dayanır. Bu tedavi yönteminde her hangi bir kesi söz konusu değildir.

Bunun yanı sıra; iğne ya da lazer gibi bir uygulamayı da içermez. Başka bir deyişle; bu tedavi yöntemi, cerrahi ve invaziv bir yöntem değildir. Bu özelliği de tedavinin tercih edilme sebeplerinden biridir.

Zira, cerrahi müdahale gerektiren tedavi şekilleri insanlarda tedirginlik uyandırmaktadır. Bu yöntemin bu tür bir müdahale olmaması ve etkili sonuç vermesi hastaların gönül rahatlığıyla bu metodu tercih etmelerine neden olmaktadır.

Sitriort çatlak tedavisi yöntemi; özel bir vakum sistemidir. Bu yöntem için çatlak onarım metodu denebilir.

Bu tedavi yönteminde, çatlak çizgilerinin üzerinde tek tek çalışılır. Dolayısıyla her bir çatlak çizgisi, özenle ve tek tek tedavi edilmiş olur. Yani, çatlakların her biri için ayrı olarak çalışılır.

Striort Çatlak Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de bu başarılı tedavi yönteminin nasıl uygulandığıdır. Özel bir tedavi yöntemi olduğu için özel araçlar kullanılarak uygulanan bir metottur.

Striort Çatlak Tedavisi Örneği

Bu tedavi yönteminin uygulanmasında vakum barometresi özellikli bir cihaz yardımıyla uygulanmaktadır. Kan akışını hızlandıran özel solüsyonlar ve tedavi için özel tasarlanan Fibroderms isimli bir cihazdır.

İşlem öncesinde hastaya lokal anestezi krem uygulanır. Yani; hastanın çatlaklarının bulunduğu bölgeye özel solüsyonlar uygulanır. Hasta, uygulama süresince her hangi bir acı hissi yaşamaz.

Kan dolaşımının hızlanması için bir süre beklenir. Bu süre; yaklaşık olarak yirmi beş dakika kadardır. Bekleme süresi sona erdikten sonra uygulamaya başlanır. Vakum barı, deri yırtıkları üzerinde, yırtık yönüne doğru olmak üzere gezdirilir. Bu gezme hareketi ileri ve geri şeklinde yapılır.

Bu uygulamayla birlikte elastin ve kolajen proteinler uyarılır. Böylece yırtık görünümünde iyileştirme meydana gelmeye başlar. Bu uygulama yaklaşık olarak iki ya da iki buçuk saat arasında süreyi kapsamaktadır.

Striort Çatlak Tedavisi Fiyatları 2024

Çatlak tedavileri arasında en başarılı sonuçları veren bu yöntemin fiyatı da hastaların merak konusu. Çatlak tedavilerinde fiyat değişkenlik göstermektedir.

Hastanın cilt yapısına, durumuna, cilt çatlaklarının genel durumu ve yoğunluğuna göre fiyat farklılaşmaktadır. Uzman hastayı muayene eder. Gerekli olan tetikleri yapar ve incelemelerde bulunur.

Tüm bunlardan sonra var olan faktörleri de göz önüne alarak bir fiyat belirler. Bunun dışında; hastanın bu tedaviyi kaç seans alacağı da fiyat üzerinde etkilidir.

Söz gelimi; tek seans tedavi görecek olan bir hastaya tek seanslık fiyat belirlenir. Ancak; hasta üç seans tedavi görecekse buna göre bir fiyat belirlenir.

Striort Çatlak Tedavi Nekadar Sürmektedir?

Tedavi süresi, maksimum üç seans uygulanır. Ancak; b durum her hasta için geçerli olmayabilir. Seanslar hastalara göre değişiklik gösterebilir. Hastaların yaşına, cilt tiplerine ve cilt yapılarına göre seans sayısı değişkendir.

Bazı hastalarda daha fazla seansa ihtiyaç olabilir. Söz gelimi; hastanın çatlaklarının yayıldığı alana, çatlakların derinliğine ve genel durumuna göre seansların sayısı belirlenebilir.

Tedavi süresi, uzmanın muayenesinden sonra hastanın durumuna göre belirlenir. Uzman, hastanın ihtiyacına göre bir tedavi süresi belirler. Aynı zamanda seans aralıkları yirmi bir gündür.

Striort Çatlak Tedavisi Seans Hedefleri Nelerdir?

 • Tedavi seansları belli hedefler gütmektedir.
 • Hidro-lipit örtüsünü onarmak
 • Sebum üretimini canlandırmak
 • Üst deri gelişimini hızlandırmak
 • Üst derinin kalınlığını artırmak
 • Elastik lifi yeniden yapılandırmak
 • Alt derinin kalınlığını artırmak
 • Cildin hidrasyonunu artırmak
 • Fiproplatları uyarmak

Seansların başından sonuna dek tüm hedefler başarıyla tamamlanarak hastanın tedavisi sağlanır. Bu amaçlara ulaşıldığında çatlaklar yüzde 80 oranında azalır. Böylece hastanın cildi eskiye oranla pürüzsüz ve sıkı bir görünüm kazanır.

Sitriort Çatlak Tedavisinin Uygulanacağı Bölgeler

Cilt çatlakları bir iki bölgeyle sınırlı değildir. Pek çok bölgede deri çatlakları görülebilmektedir. Bu tedavinin uygulanacağı bölgeler;

 • Kalça
 • Göbek
 • Göğüs
 • Kol
 • Yanak
 • Bacak
 • İç bacak bölgelerine uygulanabilir.

Striort Çatlak Tedavisi Süresince Yapılması Gerekenler

Tedavi devam ettiği sürece hasta bazı hususlara dikkat etmek durumundadır. Tedavi sürecinin olumsuz etkilenmemesi için her hastanın uyarıları dikkate alması gerekir.

 • Uygulama yapılan bölgenin on beş gün süresince güneş ışığına doğrudan maruz kalmaması gerekir.
 • Yüksek faktörlü olan güneş koruyucuları kullanılması kesinlikle önerilir.
 • Glutenli gıdalardan uzak durulması gereklidir. Bunun için tüketilen gıdaların içeriklerine bakılmalıdır.
 • Hamam ya da saunaya gidilmemelidir. Bununla beraber kese gibi cildi tahriş edebilecek uygulamalardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Bütün bunların yanı sıra; hasta tedavi süresince uzmanın önerileri doğrultusunda hareket etmek durumundadır.

Başka bir ifadeyle hastanın yaşam standardını tedaviye uygun bir şekilde düzenlemesi gerekir. Hasta bunu yaptığında uygulanan tedaviyi bu düzenlemeleriyle desteklemiş olur.

Uzman, hastasına gerekli tüm uyarıları yapar. Nelerden kaçınması gerektiğini ve nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında detaylı bilgileri verir.

Zira, tedavi süresince bu noktalara dikkat edilmesi tedavinin başarısı için de büyük öneme sahiptir. Eğer hastalar, gerekli olan hususlara gereken önemi göstermezse tedavi süreci olumsuz etkilenir ve başarılı sonuç alınamaz.

Striort Çatlak Tedavisi Sonrası Ne Gibi Etkiler Görülür?

En önemli hususlar arasında tedavi sonrası etkiler yer alır. Hastalar tedavi sonrasında ne gibi etkilerle karşı karşıya kalacaklarını bilmek ister.

Bu tedavi sonrasında uygulamanın yapıldığı bölgede kızarıklık ve morluk gibi etkiler görülebilmektedir. Ancak; tüm bu etkiler geçicidir. İki üç gün gibi kısa süre içerisinde bu etkiler iyileşir ve tamamen ortadan kalkar. Hastanın tedirgin olacağı bir durum yoktur.

Aynı zamanda, bu uygulama sonrasında uygulamanın yapıldığı bölgelerde kabuklanma, yara ya da lekelenme gibi olumsuz yan etkiler söz konusu değildir.

Hasta uygulama sonrasında rahatlıkla günlük rutinine dönebilir. Yani; bu uygulama hastanın, iş ve sosyal hayatını hiçbir şekilde etkilemez.

Striort Çatlak Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Bilindiği gibi her tedavi herkese uygulanamaz. Striort çatlak tedavisi bazı kişilere rahatlıkla uygulanabiliyorken bazı kimselere uygulanması söz konusu olamaz. Striort çatlak tedavisinin uygulanmayacağı kişiler;

 • Gebelik döneminde olan kimseler
 • Emzirme dönemindeki anneler
 • Kadınların menstrual dönemlerinde
 • Yakın bir zamanda uygulama yapılacak bölgeye cerrahi işlem uygulanmış olan kimseler
 • Bu kimselere bu tedavi yöntemi uygulanamaz. Uzman muayene öncesi gebelik ya da emzirme dönemi ile ilgili hastadan gerekli bilgileri alır.

Bu bilgiler doğrultusunda yukarıda sayılan hususların var olmadığı kişiler için muayene gerçekleştirilir.

Cilt Çatlağı Nedir?

Cilt çatlağı diğer deyişle deri yırtığı olarak adlandırılır. Vücudun pek çok yerinde görülebilen ilk bakışta fark edilecek kadar belirgin çizgilerdir. Pek çok faktöre bağlı olarak ciltte gerilmeler meydana gelir.

Bu gerilmeler elastin lifler üzerinde yoğun yıpratıcı etkiye sahiptir. Bu yıpratıcı etkiyle elastin bağlar, zarar görür. Dolayısıyla, elastin bağlar kalitesini yitirir. Bunun sonucunda cilt üzerinde deri yırtıkları meydana gelir.

Bu deri yırtıkları bazı insanlarda beyaz renkte olabildiği gibi bazı insanlarda kırmızı renkte de olabilmektedir. Bu yırtıklara çatlak adı verilir.

Başka bir tanımla; derinin dermis tabakasında cildin aşırı gerilmeye dayanamaması sonucu ortaya çıkan yırtıklardır.

Çatlaklar belirgin oldukları için sanki deride yarıklar varmış gibi bir görünüme yol açarlar. Her hangi bir acı, yanma ya da kaşıntı durumuna yol açmazlar. Ancak; hemen fark edilebildikleri için estetik kaygılara neden olurlar.

Çatlak Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda da belirtildiği gibi deri çatlakları farklı nedenlerle meydana gelebilmektedir.

 • Vücudun nem oranının yetersizliğinde
 • Su oranının yetersiz olması durumlarında
 • Hormanal değişimlerde
 • Ergenlik döneminde
 • Aniden kas yapma durumlarında
 • Hızlı kilo alıp verme durumlarında
 • Hamilelik sürecinde
 • Doğum kontrol haplarının yan etkisi olarak

Bu nedenler arasında en önemli ve etkin neden; hormonlardır. Elbette, deri çatlaklarına sebep olan bu faktörler kişiden kişiye değişebilmektedir.

Bunun nedeni; her insanın cilt yapısı farklıdır. Bunun yanı sıra; genetik ve metabolik özellikler de kişiden kişiye değişiklik gösterir. Dolayısıyla, bu etkenlerde hastadan hastaya fark etmektedir.

Cilt Çatlaklarını Önlemek Mümkün Mü?

Cilt çatlaklarına, yalnızca dışarıdan sürülen kremlerle engel olmak mümkün değil. Dışarıdan sürülen kremler, daha yüzeysel etkilere sahiptir.

Dolayısıyla, bu tür kremler cilt çatlaklarına tam olarak etki edemez. Yani; çatlak sorununu ortan kaldıramaz.

Cilt yapıları, genetik özellikler ve diğer faktörler nedeniyle ciltte çatlaklar meydana gelmektedir. Çatlaklardan kurtulmak için profesyonel bir tedavi gereklidir.

Öncelikle hastalar uzman tarafından muayene edilir. Çatlakların olduğu bölge muayeneden geçirilir. Daha sonra hastanın cilt yapısına, çatlakların bulunduğu bölgeye ve çatlakların durum ve yoğunluğuna göre tedavi uygulanır.

Tedaviyle birlikte hastaların da bazı hususlara dikkat etmeleri gerekir. Söz gelimi; sağlıklı beslenme çatlak oluşumunun engellenmesinde son derece önemlidir.

Özellikle çatlak oluşumunun en yoğun olduğu hamilelik döneminde bu gibi hususlara dikkat edilmelidir.

Vücudun su oranının dengede tutulması için su tüketimine dikkat edilmelidir. Taze meyve ve sebze tüketimi düzenli olarak yapılmalıdır.

Çatlak Tedavisi Yaptıranlar

Çeşitli bölgesel yüzey rahatsızlıkları nedeniyle çatlak tedavisi yaptıranlar Lazer işlemi ile yüksek oranda çözüme ulaşabilmekteler. Yoğunluklu olarak vücutta karın bölgeleri, göğüsler ve bununla birlikte kalça, kol içi, diz çevresi, uyluk bölgesi çatlak oluşumunda sayılabilecek bölgeler arasındadır.

Bu konuda kliniğimizde hizmet verilememektedir, bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır, anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

 

 

 

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.