Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Medikal El ve Ayak Bakımı

Medikal el ve ayak bakımı; günlük hayatta birçok kişinin problemi olan bazı deri ve tırnak hastalıklarının tedavisi öncesinde veya uygulanan tedaviyi hızlandırmak için yapılan yardımcı sağlık uygulamalarını kapsamaktadır.

Ellerimiz ve ayaklarımız tüm vücudumuz gibi profesyonel bakıma ihtiyaç duymaktadır. Sağlığımız ve estetik görünüm için oldukça önemli olan el ve ayak bakımı doğru teknik ile sterilize ortamlarda gerçekleşmediğinde, el ve ayaklarda bazı sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Evde gerçekleştirilen kişisel bakım ile yeterli olmaması sebebiyle medikal bakım kadar etki sağlanamamaktadır.

Bu konuda kliniğimizde hizmet verilememektedir, bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır, anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Bu İçerik : 01.01.2024 Tarihinde Güncellenmiştir.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Bu durumda işini profesyonel yapan uzmanlardan destek almak oldukça yararlı olmaktadır. El ve Ayak bakımı, kişisel sağlık ve estetiği ilgilendirdiği kadar, kişinin yaşam kalitesinin yükselmesi açısından da son derece önemlidir.

Medikal El ve Ayak Bakımı

El ve ayak bakımının kişiyi rahatsız etmeden, acı vermeden, steril ve hijyenik koşullar altında gerçekleştirilerek temiz tutulması, dolaşım ve sinir sistemi açısından çok önemlidir.

El ve ayak bakımında hijyenik tırnak kesimi ve dizaynı, tırnak yüzeyinin temizlenmesi ve parlatılması, sertleşmiş derilerin giderilmesi uygulamaları, el ve ayak bakım cihazları ile yapılmaktadır. Bu hem estetik hem de sağlığa yönelik özel bir bakım türüdür. Ellerimiz dış etkenlere en fazla maruz kalan bölgelerden biridir.

Özellikle kış aylarında soğuk hava nedeniyle eller büyük oranda tahriş olabilmektedir. Bu nedenle eller için özel bir bakıma ihtiyaç duyulmaktadır. Tıbbi el bakımı, sağlık ve estetik alanında uygulanan gözle görülür etkiye sahip bir bakımdır.

Genellikle el ve ayakta oluşan sağlık problemlerinin tanısı, koruyucu ve bakım önlemlerini içeren bir bütündür. İnsan vücudunun tüm organları ayaklardan etkilenir. Dolayısıyla ayak bakımı, kişinin sağlığı için ihmal edilmemesi gereken önemli bakımların başında gelmektedir.

Ayak bakımı sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle yaz aylarında, ayakların havasız kalması veya ayağın sık sık tuzlu ve tatlı suyla temas etmesi gibi nedenlerle daha fazla bakım ihtiyacı doğmaktadır.

Medikal ayak bakımı ile kalın ve mantarlı tırnaklar mekanik olarak temizlenmektedir, böylelikle tırnak yatağının altına yerleşmiş olan tırnak mantarına direkt olarak ulaşılmaktadır.

Ayak bakımı ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Vücudumuzda en fazla yıpranan ve tüm vücudumuzu taşıma görevine sahip olan ayaklar; çatlaklar, tırnak batmaları, nemsiz kalarak kuruma gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır.

Bu sorunlar, ayağın hem kötü bir görüntüye sahip olmasına hem de sağlık açısından risk altında olmasına neden olmaktadır.

Medikal ayak bakım uygulamasıyla; yetersiz ayak bakımı, tırnağın yanlış kesimi, nasır, ayakkabı vurması, mantar gibi nedenlerle yıpranan ayaklara profesyonel anlamda bakım sağlanmaktadır.

Rutin olarak uygulanması önerilen medikal el ve ayak bakımı ile ellerinizin ve ayaklarınızın eski canlılığına ve sağlığına kavuşması mümkün olmaktadır. Medikal el ve ayak bakımında, klasik manikür pedikür uygulamalarında kullanılan kesici aletler olmadan, tıbbi cihazlar yardımıyla ve özel freze uçlar ile uygulama yapılmaktadır.

Medikal el ve ayak bakımı uygulamasında kişiye herhangi bir rahatsızlık verilmeden ağrısız, steril ve hijyenik koşullar altında uygulama yapılmaktadır.

İnsan sağlığını ilgilendiren tüm vücut organlarının el ve ayaklardan etkilendiği düşünüldüğünde, el ve ayak bakımının önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. Böylelikle dolaşım ve sinir sisteminizin sağlığını korumanız mümkün olmaktadır.

El ve ayak derisinde tahribattan kaynaklı olarak kuruluk, çatlama ya da pul pul deri döküntüleri yaşayabilmektedir. Kış mevsimlerinde yine soğuk havalardan en çok etkilenen bölgeler el ve ayak tabanıdır.

Düzenli olarak medikal el ve ayak bakımı yaptırmanın yanı sıra; kişilerin el ve ayak sağlığı için alabileceği önlemler de mevcuttur. Evde el ve ayak bakımı için kullanılan peelingler ve kremler el ve ayak derisinin biraz olsun yumuşamasını sağlayacaktır.

El ve ayak sağlığınız için önem vermeniz gerekenlerden bir diğeride tırnak kesimidir. Kişinin genetik yapısı ile ilgili olarak tırnak yumuşak ya da sert yapıya sahip olabilir.

Tırnak yapısı sert olan kişilerin duştan hemen sonra tırnağın yumuşaması ile tırnak kesimini gerçekleştirmesi daha doğru olacaktır.

Bu durumda tırnak çatlamaları gibi olumsuzlukların önüne geçilmiş olunur. Duş sonrasında tırnak kesimin haricinde tırnak kesimi yapılacaksa öncesinde tırnak yüzeyini normal bir nemlendirici ile kremledikten sonra ya da ılık suda 10 dakika kadar bekledikten sonra da tırnak kesimi yapılabilir.

Bu sayede tırnak dip etlerinde yumuşama olacaktır. Tırnak bakımı ve tırnak kesimi yaparken tırnaklar hilal şeklinde kesilmeli ve ne çok dipten ne de çok uzunlukta kesilmemelidir.

İdeal olan uzunluk tırnaklarınızı keserken canınızın acımadığı en kısa boy olmalıdır. Bunun yanı sıra el ve ayaklar ılık su ile sık sık temizlenmeli ve ardından özenle kurulanmalıdır. Pamuklu çorap kullanımına ve doğru ayakkabı seçimine de dikkat edilmelidir.

Günümüzde medikal el ve ayak bakımı manikür ve pedikür ile karıştırılmaktadır. Fakat medikal el ve ayak bakımının bunlarla alakası yoktur. Medikal el ve ayak bakımı daha profesyonel bir uygulamadır.

Medikal el ve ayak bakımında tırnak ve tırnak etleri kesilmemektedir ve ayaklar suda bekletilmemektedir veya ponzalama işlemi yapılmamaktadır. Manikür ve pedikürde olduğu gibi keskin aletler kullanılmamaktadır.

Ayak altındaki ölü doku medikal ayak bakımı ile temizlenmektedir böylelikle deri kalınlaşmasının önüne geçilmiş olmaktadır. Bununla birlikte birçok rahatsızlık engellenmektedir.

Medikal el ve ayak bakımı sayesinde, manikür ve pedikür sırasında yapılan yanlış uygulamalardan ve steril olmayan koşullardan doğan batık tırnak batması, ayak mantarı gibi sorunların önüne geçilebilmektedir.

Medikal el ve ayak bakımı sırasında tırnak kenarlarındaki etler kesilmediği ya da herhangi başka bir kesim işlemi yapılmadığı için enfeksiyon riskinden söz edilemez.

Diyabetik hastaların ayaklarında his kaybı yaşanabilmektedir ve acıyı hissetmeleri sağlıklı dolaşıma sahip bir bireye göre zorlaşmaktadır.

Bu nedenle diyabetli ayaklar için kesici ve sivri uçlu aletlerin yerine özel cihazlardan yardım alınmaktadır.

Medikal el ve ayak bakımının, bu noktada özel durumu olan kişiler için avantaj sağlayan bir uygulamalar bütünü olduğunu söylemek de mümkündür.

Medikal El Ve Ayak Bakımı Neleri İçerkmektedir?

Batık tırnak bakımı, deforme tırnak bakımı, mantarlı tırnak bakımı, hamilelik süreci ayak bakımı ve diyabetik ayak bakımı gibi birçok bakımı medikal ayak bakımını içermektedir.

Bunun yanında ortez uygulamaları, nasır bakımını, çatlak topuk bakımlarını da medikal el ayak ayak bakımlarını içermektedir.

Medikal El Bakımı

Ellerimiz en çok dış etkene maruz kalan organımızdır. Bu nedenle belli aralıklarla düzenli olarak uygulanması gereken özel bakımlara ellerimiz ihtiyaç duymaktadır.

Medikal el bakımı sağlık ve estetik alanında uygulanan özel bir bakımdır. Uygulama başlamadan önce ilk olarak eller steril edilir. Daha sonra ışıklı looplar ile kontrol edilir ve eğer bir probleme rastlanmamış ise uygulamaya başlanır.

Medikal Ayak Bakımı

Bu uygulamanın başlama aşaması da tıpkı medikal el bakımında olduğu gibidir. Ayrıca ayaklar için geçerli olan topuk çatlakları için özel temizleme yöntemleri uygulanır. Bu yöntemle sertleşmiş deriler ve nasırlar giderilerek kişiye uygun nemlendiricilerle ayaklar nemlendirilir.

Batık Tırnak Bakımı

Yanlış ayakkabı seçimi batık tırnak oluşumuna sebep olmaktadır. Özellikle gebelik sürecinde iken ayakların şişmesi ile batık tırnak problemi meydana gelebilmektedir.

Genelde ayak baş parmağında görülen bu rahatsızlığın tedavisine başlamadan önce hijyenik bir ortam sağlanmalıdır.

Gerekli hijyen sağlandıktan sonra lokal anestezi uygulanarak batık tırnak tedavisi acısız bir şekilde uygulanmaktadır. Böylelikle, batığın kök kısmı özel bir alet ile törpülenerek batığın tekrarlanması da önlenmiş olur.

Deforme Tırnak Bakımı

Deforme tırnak tedavisi tırnağın inceltilmesi ile başlar ve tırnak yatağı kontrol edilir. Bu kontrol sonrasında kişiye uygun tedavi yöntemi uygulanır.

Mantarlı Tırnak Bakımı

Özel törpülerle tırnak üzerindeki mantar oluşumu tamamen temizlenerek tırnak tedaviye hazır hale getirilir. Tırnaktaki mantar ortadan kalkana kadar tedavi süresi devam ettirilerek tırnak mantardan kurtarılır.

Ortez Uygulamaları – Nasır Bakımı

Nasırlı bölge tamamen ölü derilerden temizlenir ardından üre içeren özel merhemlerle nasırlı bölge masaj yapılarak yumuşatılır. Bu üre içeren özel merhemler sayesinde nasır oluşumunun tekrarlanmasının da önüne geçilmiş olunur.

Çatlak Topuk Bakımı

Çatlayan ayak topukları yumuşatılır ve çatlağın etrafındaki kalın keratin tabaka temizlenerek özel nemlendiriciler ile ayak topuğunun yumuşaması sağlanır.

Diyabetik Ayak Bakımı

Kan şekeri düzensiz ve yüksek seyreden diyabetli kişilerde, sağlıklı kişilere göre ayak sağlığı problemleri daha fazla görülmektedir.

Şeker hastalarının ayaklarında dolaşım yetersizliğine bağlı darlık ve tıkanmaların yol açtığı doku beslenmesi bozukluklarından kaynaklanan yaralara diyabetik ayak denmektedir.

Diyabetiklerde, teşhisin konulduğu andan itibaren uzman kişiler tarafından düzenli bakım ve kontrollerin yapılması diyabetik ayak oluşumunun önüne geçmek adına oldukça önemlidir.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.