Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Lipoliz ve selülit mezoterapisi

Lipoliz, bölgesel yağlanma ve selülit olan bölgelerde yağ dokusunu parçalayarak idrar yoluyla atılmasını sağlayan etken maddelerinin enjeksiyon yoluyla uygulandığı tedavi yöntemidir.

Bu işlemle yağ dokusunun içinde oluşan fibröz bantlar parçalanmakta, mikro dolaşım düzenlenmekte böylelikle selülit görünümü giderilip cilt kalitesi artmaktadır. Zayıflama ve selülit tedavisinde mezoterapi tedavisi uzun yıllardan beri uygulanmaktadır.

[youtube::tudg4QF4VKQ]

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Mezoterapi yağları parçalamak , harekete geçirmek ve kolajen üretimini teşvik etmek için cildin altına aktif madde karışımının enjekte edildiği bir tedavi yöntemidir.

Bu tedavi yöntemi diyet ve egzersiz yapmaya rağmen devam eden selülit veya yağlı cephe alanlarını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Selülit sıkışmış yağ hücrelerinden kaynaklanır. Selülit, özellikle ergenlik çağı ile birlikte baş göstermektedir.

Selülit, kilo alma, sağlıksız beslenme, dar ve vücudu sıkan giysiler giyme, hareketsizlik gibi durumlar neticesinde ortasında çıkabilmektedir. Gebelik sürecinde ise özellikle bacaklarda, kalçalarda, karında ve kollarda yüksek oranda yağ depolanmaktadır.

Bu durum selülit görünümüne sebep olmaktadır. Selülit obez, normal kilolu ve zayıf kişilerde de görülebilen bir durumdur. Selülit, kişinin ne kadar kiloya sahip olduğu ile ilgili bir durum değildir.

Ancak kilonun, selülit problemini arttırdığı bilinmektedir. Basenlerden ve kalçalardan kilo almak, vücutta selülit görünümünü arttırmasının yanı sıra kişilerin psikolojisini de olumsuz etkilemektedir.

Bu durum sebebiyle, kişiler özgüvenlerini yitirmektedir ve selülitlerini gizleyici özelliğe sahip kıyafetlere yönelmektedir. Bu durum dilediği gibi giyinmeyi seven ve özgürlüğüne düşkün kişilerce oldukça büyük bir problem olmaktadır.

Selülit pek çok kişi için olumsuz bir durumdur. Selülite neden olan deri altındaki yapısal sorunlara saldıran mezoterapi selülit tedavisi, kişilerin doğal yöntemler kullandıktan sonra hala selülit görünümüne çözüm bulamadıklarında kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Selülit ve lipofiz mezoterapisi, mikro dolaşımı düzelterek dokuda ödem oluşumunu önler, yağları parçalayıp yağ nodüllerinin küçülmesini sağlar. Bozulmuş bağ dokusunu yeniden yapılandırarak selülit görünümünde düzelme sağlar.

Günümüzde kadınların yüzde 85’inde çeşitli derecelerde görülen selülit tedavisinde mezoterapiden yararlanılmaktadır. Bunun yanı sıra mezoterapi işlemi, kilo verme sonrası sarkan cildi toparlayarak cildin sıkılaşmasını sağlar.

Selülit Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

 • Genetik faktörler,
 • Hormon bozuklukları,
 • Dolaşım bozuklukları,
 • Bağ doku zayıflığı,
 • Yanlış beslenme ( aşırı yağlı, yüksek karbonhidrat değerli yiyecekler, aşırı şekerli ve kafeinli içecekler ile alkol tüketimi ),
 • Hareketsizlik,

Ergenlik dönemindeki hızlı yağ doku depolanması ve gebelik gibi nedenlerin selülit oluşumuna yol açtığı bilinmektedir.

Selülit ve Lipoliz Mezoterapisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Bazı doğal özler, amino asitler, ilaçlar ve vitaminler içeren özel formülü, deri altına enjekte edilir. Çözelti hücreleri yeniden canlandırır, bu da hücrelerin daha aktif hale gelmesini sağlar ve daha fazla kolajen ve elastin üretimini arttırır.

Mezoterapi selülit olan bölgelere enjekte edildiğinde formül, hücrelerin bölgesel metabolik hızını arttırarak yağ depolanmasını önler ve bu da mevcut yağ hücrelerini parçalara ayırır. Vücut enjeksiyonları, uyluk, üst bacak, üst kol ve boyun bölgesi gibi yağlanmanın ve selülitin yoğun olduğu bölgelere uygulanır.

Selülit ve Lipoliz Mezoterapisi Kaç Seans Olmalıdır?

Mezoterapi 20 yaşının üzerindeki hastalara önerilir, en etkili sonuç için 4-6 seans uygulanması gerekmektedir. Her seansın arasında 15 gün olmalıdır.

Selülit ve lipoliz mezoterapisinde, seans sayısı selülitin evresine ve uygulama yapılacak kişilerin yapısal özelliklerine göre belirlenmektedir.

Bunun yanı sıra uygulanan tedavinin etkisinin uzun süreli ve kalıcı olabilmesi için yaşam standardının değiştirilmesi, örneğin düzenli spor (yürüyüş, yüzme veya bisiklet), bol su tüketimi, karbonhidratlı ya da yağlı gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir.

Selülit ve Lipoliz Mezoterapisi Faydaları Nelerdir?

Mezoterapide hazır ilaç karışımları kullanılabileceği gibi uzman hekim hastanın durumuna göre bir ilaç kokteyli de oluşturabilmektedir.

Kokteylde kan dolaşımını hızlandıracak, düzenleyecek, yağların parçalanmasının sinyallerini iletecek, bağ dokusunun organizasyonunu düzenleyecek ilaçlar yer almaktadır. 

Dolayısıyla mezoterapi mikro dolaşımı düzelterek dokuda ödem oluşumunu önler, yağları parçalayıp yağ nodüllerinin küçülmesini sağlar. Bozulmuş bağ dokusunu yeniden yapılandırarak selülit görünümünde düzelme sağlar.

Selülit ve Lipoliz Mezoterapisi İle Hangi Alanlar Tedavi Edilebilir?

Mezoterapi, karın bölgesi, sütyen şişkinliği alanları, iç uyluk ve dizler, kalçalar, üst kollar ve çenede bulunan yağ depolarını ve selüliti tedavi etmektedir. Selülit ve Lipoliz Mezoterapisi işlemi ameliyat ile tedavi olmak istemeyen kişiler için alternatif ve etkili yöntem olmaktadır.

Selülit ve Lipoliz Mezoterapisi İşlemi Ağrılı mıdır?

Selülit ve lipoliz için mezoterapi işlemi ağrısı kişilerin dayanamayacağı kadar ağrılı bir durum değildir. Uygulama esnasında hastanın konforunun sağlanması için lokal anestezik kremler kullanılmaktadır.

Selülit ve Lipoliz Mezoterapisi İşlemi Kimlere Uygulanmamaktadır?

 • Kalp yetmezliği bulunan kişilere
 • Diyabet hastalarına
 • Obezite hastalarına
 • Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı bulunan kişilere
 • Hamilelik / emzirme dönemindeki kadınlara

Antikoagülan tedavisi gören hastalara selülit ve lipoliz mezoterapisi uygulaması tavsiye edilmemektedir. Lipoliz, yalnızca bölgesel yağlanma tedavilerinde uygulanan bir yöntemdir.

Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yağların karaciğer yoluyla parçalanması sebebiyle, tedavi ve iyileşme sürecinde alkol alınmamalıdır. Selülit ve lipoliz mezoterapisi tedavisi süresince güneş banyosu ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Tedavi sonunda ciltteki hassasiyet ve morluklar iyileştikten sonra hastanın güneşlenmesinde bir sakınca yoktur.

Selülit ve Lipoliz Mezoterapisinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Selülit ve lipoliz mezoterapisi işleminin yan etkileri oldukça nadir görülür. Seyrek görülen yan etkiler arasında:

 • Kızarıklıklar,
 • Hafif kanama,
 • Morarma ve
 • Şişlik yer almaktadır.

Bu yan etkilerin görülmesi halinde herhangi bir tıbbi müdahale gerekmeksizin etkiler kendiliğinden iyileşmektedir.

Selülit ve lipoliz mezoterapi işlemi sırasında alerjen içermeyen ilaçlar kullanılır. Bu nedenle yan etki ortaya çıkma ihtimali düşmektedir.

Bu konuda kliniğimizde hizmet verilememektedir, bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır, anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

 Diğer Mezoterapi tedavileri için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Saç Mezoterapisi

Cilt Mezoterapisi

Mezoterapi

 

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.