Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Gözenek Sıkılaştırma Tedavisi Nedir?

Cildimizin her zaman pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini isteriz. Ancak cildimizin bazı bölgelerinde özellikle yanak ve burun çevresinde yoğun olarak meydana gelmekle beraber yüz bölgesinde oluşan gözenekler, kişileri oldukça rahatsız etmektedir.

Büyük gözeneklere neden olan birçok faktör bulunmaktadır ancak üç ana nedeni; yaş, genetik faktörler ve son olarak kilo gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak fazla salgılanan ter ve yağ atıklarıdır.

Gözenekler, cildin dışarıdan nefes almasını sağlayan ve cilt altındaki ter, yağ gibi atıkların dışarı atılımını sağlayan açıklıklardır.

Bu açıklıklar ter ve yağ gibi atıkların çok fazla salgılanması, cilt yüzeyinin çok sayıda ölü hücre ile kaplanmasından ötürü tıkanabilmektedir. Ancak gözenek tıkanmasının çevresel nedenleri de bulunmaktadır. Gözenekler her gün kirli havaya maruz kalmaktadır ve toz, tüy, partikül gibi etmenler nedeni ile de tıkanabilmektedir.

Bu İçerik : 01.01.2024 Tarihinde Güncellenmiştir.

Kimyasal Peeling hizmet verilememektedir, bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır, anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

[youtube::IR8f6-JsWMw]

Gözenekler dolduğunda, ciltte kirlenmeler meydana gelir ve ciltte büyük açıklıklara sahip noktalar oluşur. Bu büyük açıklığa sahip noktaların içi ter, yağ, toz gibi etmenler ile dolarak siyah noktaları oluşturmaktadır.

Siyah noktalara sahip olmak kişilerin hoşlanmadığı bir durumdur. Bunun yanı sıra büyük gözenekler sağlıksız ve bakımsız bir cilt görünümüne sebep olmaktadır. Erkeklerde terleme oranının daha fazla olması nedeniyle gözenekler çok daha açık bir görünüme sahip olmaktadır.

Kadınlar erkeklere nazaran daha küçük gözenek açıklıklarına sahip olsada cildin sağlıklı görünümü açısından sıkı gözeneklere sahip olmak kadınlar açısından da erkekler açısından da büyük önem taşımaktadır. Rahatsızlık duyulan bu görünümün oluşmaması için cilt temizliğine ve cilt bakımına dikkat ederek gözenekleri sıkı bir görünüme kavuşturmak gerekmektedir.

Bu nedenle ciltteki gözenekler açılmadan önce cilt temizliğine ve bakımına özen göstermek gerekmektedir. Cilde düzenli olarak uygulanan cilt bakım teknikleri ve tedavileri cildi atık hücrelerden ve kir gibi unsurlardan arındırarak cilt gözeneklerini sıkılaştırmada hızla etki etmektedir.

Düzenli olarak uygulanan gözenek sıkılaştırma tedavisi sonucunda sıkılaşan gözenekler cildin daha fazla nefes almasına katkıda bulunarak daha canlı, sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki burada cilt temizliği büyük önem taşımaktadır. Cilt temizliği gözeneklerin genişlemesine ve dolmasına engel olmaktadır bu nedenle gözenek sıkılaştırma tedavisi öncesi ve sonrasında muhakkak cilt temizliğine dikkat edilmelidir.

Gözenekleri̇ Sıkılaştırmada Kullanılan Tedavi̇ler Nelerdi̇r?

Yaşlanma ve genetik faktörler gibi veya güneş, hava kirliliği, sigara, alkol vb. unsurlar ile cilt kalitesinin bozulması dolayısıyla ortaya çıkan cilt gözeneklerini sıkı bir görünüme kavuşturmak için pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

1- Ki̇myasal Peeli̇ng

Kimyasal peeling işlemi, kimyasal maddeler ile cildin üst tabakasının soyulup uzaklaştırılması işlemidir. Kimyasal peelingin içeriğinde; kimyasal solüsyonlar ve medya asitleri bulunmaktadır. Sağlıklı bir cilt görünümünün ortaya çıkmasını sağlamak ve deride çeşitli derinliklerde kontrollü hasar oluşturulmasını hedefleyen kimyasal peeling, deriyi canlandırmak, gençleştirmek, sivilce ve izlerini, ciltte istenmeyen lekeleri gidermek ve görünüşü iyileştirmek amacıyla cildin yüzeysel tabakalarının ayrışmasına ve soyulmasına neden olarak cildin tazelenmesini sağlayan bir cilt bakım yöntemidir.

Kimyasal peeling işlemi, gözenekleri sıkılaştırmak, cildin yenilenmesini ve ciltteki leke, yağ gibi unsurların giderilmesini sağlamaktadır. Kimyasal peeling yönteminde hangi maddenin cilt için olduğuna uzman hekimler karar vermektedir. Kimyasal peelingin seans sayısı ise cildin durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Seanslar tedavi edilecek bölgenin büyüklüğüne göre ortalama 30 - 60 dk. sürmektedir.

Ki̇myasal Peeli̇ng’te Hangi̇ Maddeler Kullanılmaktadır?

Kimyasal peeling uygulamasında en sık kullanılan asitler glikolik asit, triklosetik asit (TCA), salisilik asit kullanılmaktadır.

Ki̇myasal Peeli̇ngi̇n Faydalari Nelerdi̇r?

 • Gözenek sıkılaştırma
 • İnce kırışıklıkların giderilmesi
 • Sivilce ve sivilce izi tedavisi
 • Siyah noktaların giderilmesi
 • Leke problemleri
 • Cilt nemlendirme

Ki̇myasal Peeli̇ng Çeşi̇tleri̇ Nelerdi̇r?

Kimyasal peeling, işlemin derinlik seviyesine göre yüzeysel, orta ve derin olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Bu sınıflandırma peeling yöntemini cildin hangi tabakasına kadar soyulma yaptığına belirlenmiştir.

Ki̇myasal Peeli̇ng Nasil Uygulanmaktadir?

Kimyasal peeling işleminde, cildin üst tabakasında amaç hasarlı yüzeyi kontrollü bir şekilde soymaktır. Uygulama öncesinde gözler pamuk ile kapatılmaktadır, dudaklar ise vazelin sürülerek korunmaktadır. Fırça kullanılarak uygulanan peeling işleminde peeling maskesi tedavinin boyutuna göre karışım veya tek olarak uygulanır.

Ki̇myasal Peeli̇ng Öncesi̇ Uyarilar

Kimyasal peeling işleminden en az bir hafta önce saç boyası veya perma işlemleri yaptırılmamalıdır.

Ki̇myasal Peeli̇ng Sonrasi Uyarılar

İşlem sonrasında direkt olarak güneş ışığına maruz kalınmamalı ve solaryum, hamam, sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır. Bir hafta süreyle ılık bir duş tercih edilmelidir. Uygulamanın ardından 2-3 gün sonrasında makyaj yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

2- Karbon Peeli̇ng

Cildi güneşin zararlı ışınları, hava koşulları veya hava kirliliğine karşı korumak oldukça önemlidir. Özellikle ilerleyen yaş birlikte, elastikiyetini kaybeden cilt lekelenmeye ve geniş gözeneklere daha müsait hale gelmektedir. Bu zararlı etkiler çevresel etmenler ile birleştiğinde etkinliğini hızla artmaktadır.

[youtube::eMscFok8OGI]

Cilt lekelerini azaltmaya ve cilde rahat nefes aldırmaya yarayan pek çok uygulamanın içinde, cildi soyarak tedavi eden karbon peeling en çok tercih edilen cilt tedavi yöntemlerinden biridir. Aslında kullandığınız, neredeyse her temizleyici cilt bakım ürününün de amaçladığı şey, cildin üst tabakasını temizlemek ve yenilenmesine izin vermektir.

Bu işlem, karbon bileşiklerinin ve lazerin bir arada kullanılmasıyla yapılan, güvenli bir peeling (ölü deri temizleme) işlemidir. Lazer ile yapılan karbon peeling işlemi tamamen güvenilir olmakla beraber, genişlemiş gözenek görünümü, yaşlılık, güneş lekeleri, siyah nokta, sivilce izleri, kırışıklıklar ve cilt sarkması gibi problemler gözle görülür şekilde azalmaktadır.

Karbon Peeli̇ng İşlemi̇ Nasıl Uygulanmaktadir?

Karbon peeling işleminin gerçekleştirildiği alanın solüsyonlar ile temizlenmesinin ardından, işlem bölgesine karbon tanecikleri içeren siyah renkte bir krem uygulanmaktadır. Kremin cilt tarafından emilmesi gerektiğinden, 15 ila 20 dakika kadar bir süre boyunca beklenmektedir. Ardından karbon peeling işlemi için, lazer aşamasına geçilmektedir.

Lazerli karbon peeling işleminde, lazer ışınlarının asıl amacı, cildin karbon taneciklerini iyi emmesini sağlamakta ve etki düzeyini arttırmaktadır. Gözle görülür bir etki için karbon peeling işleminin düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Karbon peeling işlemi her hafta uygulanmalıdır ve genel olarak seans sayısı 5 ila 8 arasında cilt tipine ve ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir.

İşlem sırasında oldukça hafif bir yanma hissiyatı oluşabilmektedir ancak bu durum işlem gereği normal bir durumdur. İşlemin üzerinden belirli bir zaman geçmesinin ardından yanma hissiyatı da yok olmaktadır.

Karbon Peeli̇ng İşlemi̇ni̇n Etki̇ Düzeyi̇ Nedi̇r?

Karbon peeling işleminde kullanılan siyah renkte krem karbon tanecikleri içermesi nedeniyle cildin yapısını düzelterek sağlıklı, canlı, parlak ve sıkı bir cilt görünümünü elde etmeyi sağlamaktadır. Lazer ile birlikte uygulanması dolayısıyla işlemin etkisi büyük oranda artmakta ve cilde doğal yollar ile elde edemediği canlılığı sağlamaktadır.

İşlemin etki kalıcılığı ise uygulanan diğer kozmetik işlemler gibi etkisi yavaş bir şekilde yitirmektedir. Cilde iyi bakıldığı takdirde etki süresi de artacaktır. Karbon peeling işleminin 8-9 ayda bir tekrarlanması gerekmektedir. İşlem yaz kış farketmeksizin uygulanabilmektedir.

3- Lazer Tedavi̇si̇

Gözenek sıkılaştırmada en etkili sonucları lazer tedavileri vermektedir. Bunun sebebi lazerlerin cildin en alt katmanlarına kadar ulaşabilmesi dir. Lazer tedavileri ile cilt gözenekleri sıkılaşır, ciltteki kırışıklıklar ve lekeler azalır.

[youtube::IR8f6-JsWMw]

Aynı zamanda cildin yağ dengesini düzenlemesi nedeniyle, sivilce problemi azalır, daha canlı ve daha parlak bir cilt görünümü sağlanır. Lazer tedavisi ile gözenek sıkılaştırmak için en az 5-6 seans yaptırmak yeterli olabilmektedir.

Burada önemli olan cilt tipi ve cildin ihtiyacıdır. Lazer tedavisi farklı tedaviler ile birlikte kullanıldığında, çok daha etkili sonuçlar vermektedir. Tedavi sonrasında cildini direkt olarak güneşe maruz bırakmamalı ve 1 hafta süreliğine solaryum, hamam, sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.

4- Fraksi̇yonel Radyofrekans İşlemi̇ (Altın İğne)

Kolaylıkla uygulanabilen yüz gençleştirme işlemlerinden biri olan fraksiyonel radyofrekans işlemi, ucunda mikro iğneler bulunan cihaz ile cildin orta tabakasına uygulanmaktadır. Isı üreterek cildin orta tabakasının ısınmasını sağlayan fraksiyonel radyofrekans işlemi uygulama bölgesindeki kollajen dokuyu arttırarak cildin gerginleşmesini ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlamaktadır.

[youtube::qTZESnNHoFM]

İşlem bölgesi anestezik kremler ile uyuşturulmaktadır, böylelikle kişilerin duyabileceği yanma ve acı hissiyatının önüne geçilmektedir. Fraksiyonel radyofrekans işlemi yüz boyun ve dekolte bölgesi için kullanılabilmektedir. İşlem 30 ila 40 dakika sürmektedir. Uygulanan işlem etkilerini asıl olarak 2 ila 3 ayın ardından göstermektedir.

Fraksiyonel radyofrekans yöntemi 18 ila 65 yaş arası bireylere uygulanabilmektedir. Ancak kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde uygulama yapılamamaktadır. İşlem sonrasında ise direkt olarak güneşten ve solaryum, hamam ve sauna gibi aşırı ısılı ortamlardan uzak durulmalıdır.

5- Ci̇lt Bakımı

Güzel ve sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmak hem güzellik hem de ruh ve beden sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sağlıklı bir cildin devamlılığını sağlamak için düzenli olarak cilt tipine uygun ürünler ile bakım yapmak gerekmektedir.

Düzenli aralıklarla yapılan cilt bakımı ileride meydana gelebilecek leke, kırışıklık, sarkma gibi sorunların ortaya çıkmasını geciktirebilmekte veya oluşmalarını engelleyebilmektedir. Profesyonel cilt bakımı, cildin problemine yönelik profesyonel ürünler seçilerek temizlenmesi ve desteklenmesi işlemidir. Birçok cilt probleminin başarılı bir şekilde çözümlenmesini sağlamak amacıyla cilt bakımı yapılmaktadır.

Uzman estetisyenler tarafından uygulanan işlem yüksek oranda etki sağlamaktadır. Cilt, vücut için çok önemli bir nem deposudur. Yapılan işlem, cildin su tutmasını destekleyerek ciltteki ölü tabakanın giderilmesini ve böylelikle daha esnek, yumuşak, parlak ve sıkı bir görünüm elde edilmesini sağlar.

Ci̇lt Bakimin Faydalari Nelerdi̇r?

 • Gözenek sıkılaştırma
 • Akne sorunlarının giderilmesi
 • Cilt lekeleri tedavisi
 • Kırışıklık tedavisi
 • LiftinG uygulaması (kolajen bakım)
 • Pigment farklılıkları(ciltte renk değişikliği)
 • Kuru,karma,yağlı ciltlere özel bakım
 • Komedon tedavisi
 • Ozon bakımı
 • Yüz masajı

Kalınlaşmış cilt bakımı gibi faydaları bulunan profesyonel cilt bakımı cildin her zaman sağlıklı, canlı ve parlak olmasını sağlamaktadır.

[youtube::pb72Pv22AZU]

Ci̇lt Bakımı Aşamaları Nelerdi̇r?

Cilt bakımı, başlamadan cilt analizi yapılır. Cilt analizi sonucu cilt tipi ve problemler belirlenir ve cilt tipine yönelik uygulanacak profesyonel medikal ürünler seçilir. Kullanılacak ürünler belirlendikten sonra aşağıda aşamaları verilen cilt bakımına başlanır:

 • Cilt uygun temizleyiciler (süt, jel, vs.) kullanılarak yağ, makyaj atığı vs. temizlenir.
 • Cildi ölü hücrelerden arındırıp, hücre tazelenmesi aktive etmek için jojoba granülleri içeren medikal peeling uygulaması yapılır.
 • Cildin gözeneklerini açmak ve cildi yumuşatmak için buhar uygulanır.
 • Ciltteki siyah noktalar (komedonlar) vakum veya komedon pres ile temizlenir.
 • Temizleme işleminden sonra cilt dezenfekte edilir.
 • Cilt tipine ve ihtiyacına göre deniz ipeği,kolajen hidrolizat, hyaluronic acid,escin ,kahverengi deniz yosunu gibi cildi onaran, hücre tazelenmesi sağlayan aktif bileşenler içeren serum ve ampuller cilde uygulanır.
 • Daha sonra cilt tipine göre belirlenen ginseng, bisabolol, kaolin ve azulen gibi aktif maddeler içeren maske cilde uygulanır.

Uygulanan maske temizlenir, cildi dengelemek, ph değerini korumak, cildi sakinleştirip pürüzsüzleştirmek için huş ağacı, papatya, şerbetci otu, kantaron gibi doğal özler içeren medikal tonik ile gözenekler sıkılaştırılır ve son olarak nemlendirici krem ile cilt rahatlatılır.

Ci̇lt Bakimi Neden Merkezlerde Yapilmalidir?

Profesyonel ellerde yapılan cilt bakımı, uzman hekim tarafından kaliteli ürünler ile uygulanmaktadır. Alanında uzman hekim cildin gerek duyduğu ihtiyaçları bilerek doğru bir şekilde uygulama yapmaktadır.

Kullanılan ürünler ise diğer kozmetik ürünlere göre çok daha hızlı etki etmekte ve etkili olmaktadır. Evde yapılan cilt yapılan cilt bakımı yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama sonucu kötü sonuçlara sebep olabilmektedir. Kuru cilt, yağlı cilt, karma cilt ve hassas ciltler için dermatolojik analiz sonrası hangi konularda nasıl bir tedavi uygulanacağı uzman hekimlerimiz tarafından belirlenmektedir.

Ci̇lt Bakimi Nasil Etki̇ Etmektedi̇r?

Bu parçalanma sırasında ses açığa çıkar ve hasta hafif ısı dışında herhangi bir acı hissetmez. Yine bu sırada ısı açığa çıkarak kollajen ve elastin dokuda aktivasyona yol açar. Bu da gözeneklerde daralma ve cilt sıkılaşmasında artış oluşturur. Uygulanan lazer ışını ile ciltteki lekelerin giderilmesi de sağlanmış olur. Isıya bağlı olarak yağ bezlerinin fonksiyonları baskılanır ve yağ salgısı azalır.

Ci̇lt Bakim Uygulama Çeşi̇tleri̇ Nelerdi̇r?

 • Anti-Aging bakımları
 • Aphrodite methode (kırışık açma)
 • Couperose tedavileri
 • Leke tedavileri
 • Problemli ciltler için tedavi seansları
 • Rejenerasyona ihtiyacı olan ciltler için özel bakım konseptleri
 • Standart cilt bakım programları

Ci̇lt Bakiminin Faydalari Nelerdi̇r?

 • Cildin yağ dengesini düzenler
 • Aşırı yağlanma ya da kuruluk sebebi ile ciltteki pullanmayı ve deri döküntülerini tedavi eder
 • Hafif yoğunluktaki cilt lekelerini yok eder
 • Çok derin olmayan cilt izlerini tedavi eder
 • Cilt tonunu eşitler
 • Kırışıklıkları geciktirir ve oluşumunu önler

Ci̇lt Bakimi Kaç Seans Olmalidir?

Cilt bakımı ayda en fazla iki kere yapılmalıdır. Ayda bir kez yaptırmak cilt açısından faydalı ve yeterlidir. Cilt problemlerini en aza indirmek amacıyla düzenli olarak medikal cilt bakımı yapılması önerilir. Cilt bakımının her bir seansı ise ortalama olarak kırk beş dakika ile bir buçuk saat arasında sürmektedir. Uygulama süresi cilt probleminin durumuna, cildin ihtiyacına veya siyah noktaların yoğunluğuna göre değişmektedir.

Ci̇lt Bakiminin Etki̇leri̇ Ne Zaman Görülmeye Başlanır?

Profesyonel eller tarafından yapılan cilt bakımın etkileri çok kısa süre içerisinde görülmeye başlar. Cilt bakımının ilk seansından itibaren cilt daha parlak ve sağlıklı görünmeye başlar. Cildin katmanları cilt bakımının her seansında daha fazla temizlenir ve her seanstan sonra etkileri dahada artmaya başlar.

Ci̇lt Bakimi Sonrasi Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r?

Cilt bakımın uygulandığı gün makyaj yapılmaması tavsiye edilmektedir. Güneş koruyucu ile cilt korunmalıdır. Direk olarak güneşten uzak durulmalı ve aşırı sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır. İlk 48 saat bunlara dikkat etmek önemlidir.

Ci̇lt Bakimi Sonrasi Beklenen Yan Etki̇ler Nelerdi̇r?

Cildin hassasiyetine göre kızarıklık, kabarıklık ve minik kabuklanmalar gözlemlenebilir. Kızarıklık birkaç saat sonra normale dönecektir. Minik kabuklanmalar ise ortalama 5 - 7 gün içinde (kopartılmak koşuluyla) kendiliğinden iyileşecektir. Uzun süre cilt bakımı yaptırmamış ya da doku altında yağ fazlalığı olan ciltlerde akne problemleri görülebilir.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.