Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Cilt Gençleştirme

Cilt yenileme tedavileri, altındaki daha sağlıklı görünen cildi ortaya çıkarmak ve yeni, sağlıklı cilt hücresi büyümesini teşvik etmek için cildin en hasarlı dış katmanlarını çıkararak daha genç ve güzel bir cildi onarmaya yardımcı olur.

Bu İçerik : 01.01.2024 Tarihinde Güncellenmiştir.

[youtube::FKZH3B9_Hes]

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Zamanla, cildimizin dış katmanları, yaşlanma, yaralanma, kırışıklıklar, yara izleri, yaşlılık lekeleri ve renk değişikliği gibi çevresel faktörlerden kaynaklanan aşınma ve yıpranmayı göstermeye başlar.

Cilt yenileme tedavileri, bu yaşlanma ve stres belirtilerini tersine çevirmeye yardımcı olarak, sonraki süreçte daha genç ve hatta daha sağlıklı görünmenize yardımcı olur.

Kozmetik cerrahlar, sayısız cilt endişesini gidermek için cilt yenileme için çeşitli teknikler kullanırlar. Sırasıyla bunlara yakından bakalım;

Öncelikle Cilt Yenileme Tedavilerini Kimler Yapmalıdır?

Türkiye de tam anlamıyla yüzlerce farklı cilt yenileme tedavisi mevcuttur ve bunlar kendi markaları altında pazarlanmaktadır.

Bunların çoğu mükemmel teknolojiler olsa da, sonuçlarınız üzerinde en büyük etkisi olan kozmetik tıbbının bileşeninin sağlayıcınız olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu, cerrahi olmayan cilt yenileme tedavilerinin yanı sıra kozmetik cerrahi için de geçerlidir.

Bazı cilt yenileme tedavileri sadece kurul sertifikalı bir kozmetik cerrah tarafından yapılmalıdır. Bunlar derin kimyasal peeling ve bazı ablatif lazer tedavilerini içerir.

Mikro iğneleme, hafif soyma ve mikrodermabrazyon gibi diğer tedaviler, yüksek eğitimli kayıtlı bir hemşire veya lisanslı estetisyen tarafından güvenli ve etkili bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Cilt yenileme tedavilerini gerçekleştirmek için gereken yetkinliklere tedaviden tedaviye farklılık gösterir, bu yüzden alanında lisanslı, uzman bir dermatoluğun gözetiminde tedavinizi uygulamalı ve tıbbi cilt bakımında çok deneyimli bir dermatoloğu seçmelisiniz.

Potansiyel dermatoloğunuza danıştığınızda, düşündüğünüz spesifik tedavileri kaç kez gerçekleştirdiğini sorun.

Ayrıca, dermatoloğunuza cilt tipiniz ve endişeleriniz olan hastalarla çalışma deneyimini sorun. Bu güvenliğiniz için önemlidir ve aldığınız tedavilerin hedeflerinize ulaşmada etkili olmasını sağlar.

Cilt Gençleştirme 2022

Lazer Cilt Yenileme Tedavileri

Lazerler, cildin tonunu, dokusunu ve görünümünü iyileştirmek için yüksek konsantrasyonda ışık enerjisi ışınları kullanır.

Lazer cilt yenileme cildimi nasıl gençleştirir?

 • İnce çizgileri veya kırışıklıkları en aza indirebilir
 • Daha dengeli cilt tonu için kahverengi lekeleri, kızarıklığı veya renk değişikliğini tedavi edebilir
 • Cildi sıkılaştırabilir ve kollajen üretimini teşvik edebilir
 • Akne veya cerrahi yara izlerini kaldırabilir
 • İstenmeyen yüz veya vücut tüylerini kaldırabilir

Ablatif Lazerler

Ablatif lazerler cildin dış katmanlarını çıkarır ve yeni cildi yerinde iyileşmeye teşvik eder. Lazerin ne kadar derine nüfuz ettiği, ışığın dalga boyuna bağlıdır; kozmetik cerrahınız cilt tipinize, hedeflerinize ve ele almak istediğiniz sorunun doğasına bağlı olarak sizin için en iyi lazer uygulamasını belirleyecektir. Bugün, daha fazla kozmetik cerrah, tedavi bölgesindeki cildin sadece bir kısmını kaldıran fraksiyone lazerler kullanıyor. Bu, minimum duruş süresiyle daha dramatik sonuçlar elde etmek için lazerin cildin daha derin katmanlarına güvenle nüfuz etmesini sağlar.

Ablatif Olmayan Lazerler

Bazı lazerler cildin yüzeyini kırmaz; bunlara ablatif olmayan denir. Bunun yerine, yeni kolajen büyümesini teşvik etmek ve cildin doğal sıkılığını ve tonunu geri kazandırmaya yardımcı olmak için cildi yüzeyin altında ısıtarak çalışırlar.

Ablatif lazerlerden daha kademeli olarak çalışırken, bu tedaviler genellikle kesinti süresi gerektirmez ve görünümü gençleştirmek için kalıcı sonuçlar doğurabilir.

Lazer yenileme ile mümkün olan iyileştirmeler uzun ömürlüdür. Yeni cilt hücresinin ve kollajen büyümesinin tam etkilerinin şekillenmesi birkaç ay sürer ve tedavi yerinde pembe görünen cilt gibi tedavinin kalıntı sonrası etkilerinin azalması birkaç hafta sürebilir.

Ancak, her hasta birbirinden farklı olduğu için tedavi sonrası etkiler hiç görülmeyeceği gibi birkaç haftayı da bulabilir. Bu noktada kozmetik cerrahınız, farklı lazer yüzey yenileme tedavi seçeneklerinden ne tür sonuçlar beklediğinizi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Kimyasal Peelingler

Cildi yeniden yüzmenin bir başka yolu, cildin dış katmanlarının soyulmasına neden olan kimyasal bir çözelti uygulamaktır. Kozmetik cerrahların kimyasal soyma dediği şey budur.

Kimyasal kabuklar genellikle kozmetik cerrahın ofisinde, kozmetik cerrah veya özel olarak eğitilmiş bir estetisyen veya hemşire tarafından yapılır.

Tedavi sırasında, bir çözelti cildinize fırçalanır veya sürülür, burada belirli bir süre kalır. Tedaviyi takip eden günlerde, etkilenen cilt katmanları yavaş yavaş soyularak daha pürüzsüz, daha genç görünümlü bir cilt ortaya çıkarır.

Kimyasal Peeling cildimi iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?

 • Yaşlılık lekelerini veya renk değişikliğini azaltabilir veya tamamen kaldırabilir
 • Cildin yüzeyinde bulunan ince çizgiler ve kırışıklıkları gidererek pürsüz bir cilt oluşumunu sağlayabilir
 • Sivilce izlerini gibi daha hafif izlerin yanında yaralanma veya ameliyat izleri gibi daha derin izleri en aza indirebilir veya kaldırabilir
 • Cildi sıkılaştırabilir, tonlayabilir veya cildi aydınlatabilir
 • Keratozları veya prekanseröz büyümeleri çıkarabilir

Hafif ve Derin Kimyasal Peelingler

Tedaviye bağlı olarak, bir peeling genellikle hafif, orta veya derin olarak sınıflandırılır. Bu, kaç cilt tabakasının çıkarıldığını ifade eder.

Hafif kimyasal peelingler tipik olarak epidermise kısmen ulaşacak ve glikolik asit, alfa hidroksi asit (AHA), salisilik asit, meyve enzimleri veya düşük konsantrasyonda trikloroasetik asit (TCA) gibi daha hafif bir asit çözeltisi kullanacaktır.

Hafif peelingler, kozmetik bir cerrahın gözetiminde eğitimli, deneyimli bir estetisyen tarafından güvenle uygulanabilir ve tipik olarak çok az veya hiç kesintiye neden olmaz.

Daha derin peelingler epidermise ve hatta bir sonraki katman olan dermise kadar ulaşabilir ve daha derin kırışıklıklar, geniş güneş hasarı veya şiddetli akne izleri gibi daha gelişmiş yaşlanma belirtilerini ele alarak çözüme kavuşturabilir.

Örnekler arasında fenol peelingleri, daha güçlü TCA peelingleri ve kroton yağları bulunur. Orta ila derin peelingler daha dramatik gelişmeler üretse de, daha fazla tedavi seansına gerek duyabilirler.

Bir hastayı tedavi sırasında rahat tutmak için anestezi gerekebilir ve cildin en iyi şekilde iyileşmesi için birkaç günlük kesinti süresi gerekir.

Kozmetik cerrahınız cilt tipinize göre ele almak istediğiniz belirli sorunlara ve tedavinin istenen sonuçları elde etmek için ne kadar derin çalışması gerektiğine bağlı olarak bir peeling önerecektir.

Kimyasal bir peelingi takiben ilk iyileşme döneminden sonra, bazı gelişmeler hemen farkedilecektir: daha parlak, daha sıkı hissedilen cilt ve daha eşit cilt tonu.

Bununla birlikte, bir peelingin etkileri kümülatiftir ve birçok hasta, optimal sonuçlar için periyodik olarak tekrarlanan tedaviye ihtiyaç olduğunu düşünmektedir.

Mikrodermabrazyon ve Dermabrazyon

Söz konusu bu cilt yenileme tedavileri, görünür cilt hasarını gidermek ve daha pürüzsüz, daha sağlıklı ve daha genç görünen cildi ortaya çıkarmak için cildin dış katmanlarını atmak için bir alet kullanılan mekanik pul pul dökülmeyi içeren tedavilerdir.

Bu gibi tedaviler arasında mikrodermabrazyon ve dermabrazyon bulunur. Benzer isimleri olmasına rağmen, bu tedavilerin her biri oldukça farklı çalışır.

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon yüz, boyun, eller veya vücutta kullanılabilecek nispeten yumuşak bir prosedürdür. Tedavi sırasında, alan çok ince uçlu bir alet kullanılarak veya aşındırıcı parçacıkların ince bir sisi uygulanarak pul pul dökülür.

Daha sonra pul pul dökülmüş cilt hemen vakumlanır. Diğer bazı yüzey yenileme tedavilerinin aksine, mikrodermabrazyon tüm cilt tipleri için güvenlidir, yan etkiler için çok az risk taşır ve kesinti gerektirmez.

Mikrodermabrazyon cildi iyileştirmek için ne yapabilir?

 • İnce çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirebilir
 • Cilt bakım ürünlerinin daha etkili çalışmasına yardımcı olabilir
 • Cildi aydınlatabilir ve tonu iyileştirebilir
 • Yaşlılık lekelerini veya hafif akne izlerini azaltabilir

Mikrodermabrazyon, sonuçları arttırmak için bir peeling ile birlikte aynı seanslarda yapılabilir. Anında iyileştirmeler genellikle fark edilir olsa da, mikrodermabrazyon tedavileri genellikle optimum iyileştirmeler elde etmek için bir seri halinde gerçekleştirilir.

Mikrodermabrazyon dan sonra cilt güneş hasarına daha duyarlı olacağından, tedavi edilen alanı güneşten korumak da önemlidir.

Dermabrazyon

Dermabrazyon, mikrodermabrazyondan daha güçlü bir mekanik yüzey yenileme tekniğidir. Tedavi sırasında kozmetik cerrah, istenen derinliğe kadar cildi tedavi edilen alan katmanından hedef katmana kadar hassas bir şekilde çıkarmak için hızla dönen bir alet veya bıçak kullanacaktır.

Cildin yüzeyine daha derinlemesine ulaştığından, dermabrazyon cilt pigmentasyonunu etkileyebilir ve bu nedenle her cilt tipi için önerilmez. Tipik olarak, hastalar işlem sırasında ve sonrasında rahatlık sağlamak için topikal anestezi veya lokal anestezi alacaktır.

Dermabrazyon cildi iyileştirmek için ne yapabilir?

Dikey dudak çizgilerini, gülümseme çizgilerini veya diğer yüz kırışıklıklarını en aza indirebilir Akne izlerini ve diğer lekeleri giderebilir. Cildi pürüzsüzleştirebilir ve ten rengini dengeleyebilir.

Dermabrazyonun amacı, görünür endişeleri gidermek ve yeni hücre büyümesini teşvik etmek için yeterli cilt katmanlarını kaldırmaktır.

Bu nedenle, bölge tedaviden sonra hassas ve “ham” olacaktır. Bölgeyi güneşten iyi korumak ve kozmetik cerrahınızın cildi enfeksiyondan uzak tutmak için talimatlarını takip etmek önemlidir.

Nitelikli, deneyimli bir kozmetik cerrahın bakımı altında, cilt yenileme tedavileri, hastanın görünümünü önemli ölçüde artırmak için yaşlanmanın görünür etkilerini tersine çevirebilir.

Microneedling

Microneedling, cildin kusurlarını azaltmak, güneş hasarını tedavi etmek ve daha pürüzsüz, daha net bir cilt sağlamak için cildin doğal iyileşme sürecini kullanan bir cilt yenileme teknolojisidir.

Mikroiğneleme, düzinelerce çok ince, kısa iğne içeren bir alet kullanarak cilt katmanlarını ısı veya kimyasal maddelerle çıkarmak yerine ciltte mikroskobik “yaralanmalar” yaratır.

“Yaralanmalar” çıplak gözle görülmez, ancak doğal iyileşme tepkisini tetikler, cildinizi yeni kolajen ve elastin üretimeyle birlikte yeni sağlıklı cilt hücrelerini yeniden oluşturmaya yönlendirir.

Mikroiğne hangi cilt endişelerini tedavi edebilir?

 • İnce çizgiler ve kırışıklıklar
 • Akne veya cerrahi yara izleri
 • Büyük gözenek boyutu
 • Güneş hasarı, yaşlılık lekeleri ve hiperpigmentasyon
 • Deri çatlağı
 • Kaba yamalar ve doku sorunları

Mikroiğne cilt katmanlarını kimyasallar veya lazerlerle temizlemediğinden, tüm cilt tipleri, hatta daha koyu ciltler için genellikle güvenlidir. Ek olarak, mikroiğneleme çoğu hasta için kesinti gerektirmez ve tedavi sonrası bir “peeling” süresi gerektirmez. Bununla birlikte, sonuçlar daha agresif tedavilerle mümkün olduğu kadar dramatik olmayabilir ve genellikle bir bölgedeki belirli cilt endişelerini tedavi etmek için çoklu mikroiğneme tedavilerine ihtiyaç vardır.

IPL (Yoğun Atımlı Işık)

Yoğun darbeli ışık veya IPL, lazer yenileme işlemine benzer bir tedavidir, çünkü cilt problemlerini, özellikle pigmentasyon problemlerini tedavi etmek ve cildi gençleştirmek için ışık kullanır.

Bununla birlikte, yüksek odaklanmış, tek bir dalga boyu yerine, IPL kısa darbelerde verilen geniş bir ışık dalga boyu spektrumu kullanır. Bu ışık cilde iki şekilde yardımcı olur.

İlk olarak, IPL'deki dalga boyları daha eşit bir ten rengini düzeltmek için ciltteki aşırı pigmenti (kırmızılar ve kahverengiler) emer. Daha az derecede IPL, genel cilt tonunu iyileştirmek için kollajen üretimini uyarır. IPL ablatif olmayan bir tedavidir (tedavi sırasında cilt çıkarılmaz) ve tipik olarak çok az veya hiç kesinti gerektirmez.

IPL hangi cilt endişelerini tedavi edebilir?

 • Güneş hasarı
 • Hiperpigmentasyon
 • Yaşlılık lekeleri ve çiller
 • örümcek damarları
 • Kızarıklık ve rosacea
 • Vasküler lezyonlar
 • Doku sorunları
 • İnce çizgiler

IPL, BBL (geniş bant ışığı), fotofasiyal ve foto gençleştirme dahil olmak üzere birçok farklı isim altında pazarlanmaktadır. Bununla birlikte, bireysel tedavi platformları özelliklerinde biraz değişiklik gösterse de, hepsi geniş dalga boyu yoğun atımlı ışık teknolojisi kullanır.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.