Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Dolgu Uygulamaları

Dolgu uygulamaları, Medikal Estetik alanında en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Hyalüronik asit ise dolgu uygulamalarında en çok başvurulan dolgu maddesidir. Cildimiz yaşlandıkça kollajen, elastin doku ve hyaluronik asit miktarında azalma meydana gelir. Dolgu uygulamalarında azalmakta olan hyaluronik asit, küçük iğneler yardımıyla cilt altındaki problemli olan yerlere enjekte edilir. Jel kıvamındaki hyaluronik asit cildin su tutma kapasitesini arttırarak yoğunluk sağlar.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

[youtube::3_6EsfPorVA]

Hyalüronik Asit Faydaları Nelerdir?

 • Cildi pürüzsüz ve esnek tutmaya yardımcı olur.
 • Akne izlerini önlemeye yardımcı olur.
 • Dokuların tamir edilmesi ve elastikiyetinin korunmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde cildin yaşlanmasını önlemektedir.
 • Kollajen liflerinin oluşumu ve bakımına yardımcı olur. Kollajenin azalması cildin elastikiyetini kaybetmesine sebep olur.
 • Aynı zamanda cilt iltihabı ve tahrişi ile savaşmaya yardımcı olur.
 • Yaşlandıkça hücre mitoz hızı azalır, böylece hücresel yenilenme ve onarım süreci yavaşlar. Hiyalüronik asit varlığı durumunu tersine çevirmede yardımcı olur.

[youtube::DUYT4_B1g9g]

Dolgu Maddesi Hangi Amaçlarla Kullanılabilir?

 • Yüzdeki ince ve derin kırışıklıkların doldurulması,
 • Dudakların ve konturunun dolgunlaştırılması,
 • Yanaklar, çene, göz çevresi ve şakaklara hacim verilmesi,
 • Akne ya da diğer nedenlerle oluşmuş derin izlerin giderilmesi 

amacıyla kullanılmaktadır.

Dolgu Hangi Alanlarda Uygulanır?

 • Kaş arası,
 • Nazolabial bölge,
 • Dudak üstündeki dikey çizgiler en sık uygulama alanlarıdır.

[youtube::m6gxgOeI4wk]

Boyunda ve el sırtında da düşük molekül ağırlıklı dolgulardan faydalanılmaktadır. Kemerli olan burunların düzeltilmesi ya da burun ucunu kaldırmak için de dolgu uygulamalarından faydalanılmaktadır.

Dolgu Uygulamaları Sonucunun Etkisi

İşlem yapıldığı an itibariyle kendini belli eder fakat zamanla su tutma kapasitesi arttıkça etkisi daha da artar. Kullanılan dolgunun molekül ağırlığına bağlı olarak etki süreleri 6-18 ay arasında değişmektedir.

Dolgu Uygulaması Ne Kadar Sürer ?

Dolgu uygulaması 15 ila 30 dakika arası sürer. Uygulamadan hemen sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Uygulama bölgesinde ağrı oluşmaz; fakat hafif şişlik veya kızarıklık oluşabilir. Bu etkiler 1 – 2 günde geçecektir.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Videolar

Soru - Cevap

Sevil Aydın

Merhabalar hocam, kalıcı dudak dolgusu yapıyor musunuz?

Dr. Hande Ulusal

Merhabalar Sevil Hanım, Hyalüronik Asit dediğimiz jel formunda bir madde içeren dolguların kalıcılığı isteğe göre değişiklik göstermektedir. Daha doğal daha natürel görüntü elde etmek istiyorsanız 6-9 ay kalıcılık, daha uzun süre daha belirgin daha dolgun görünüm istiyorsanız 12-18 ay kalıcılığı değişen dolgular kullanılabilir. Diğer dolgularda olduğu gibi dudak dolgusu da tekrarlandıkça kalıcılık süresi uzar.

Eda Yaman

Hande Hocam, Burnumun görüntüsünden memnun değilim.Burun dolgusu yaptırmak istiyorum.Uygulama kaç saat sürüyor,sonrasında çok ağrı ve şişlik oluyor mu?

Dr. Hande Ulusal

Merhabalar Eda Hanım, İşlem öncesinde lokal anestezik kremler sürülmektedir.İşlem sonrasında kremlerin etkisiyle ve o bölgeye çok fazla enjeksiyon yapılmadığından dolayı aşırı bir ağrı hissetmezsiniz.İşlemimiz 5-10dk sürmektedir. Sonrasında normal yaşantınıza dönebilirsiniz.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.