Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Cilt Bakımı

Bilindiği üzere günümüzde pek çok insanın, yaş fark etmeksizin genel problemlerinin biri de cilt sorunları. Nitekim bu oldukça geniş ve teferruatlı bir konu olduğu için, muhakkak iyi irdelenmesi gerek.

Çünkü cilt bakımı yalnızca birkaç kozmetiğin sağladığı etkiden çok daha fazlasını içeriyor. Dolayısıyla yaşadığımız hayat her ne olursa olsun; örneği bir hastalık dahi bu sorunları tetikleyebilir. Hal böyleyken cilt sorunlarından herhangi birini yaşayan hasta, durumunu çözemezse hekime başvurmalıdır.

Bu İçerik : 01.01.2024 Tarihinde Güncellenmiştir.

[youtube::gMHpGifY7t0]

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Cilt Sorunları Nelerdir?

Cilt Sorunları Tedavisi

Üstteki metinde de belirtildiği gibi cilt bakımının manipüle etmek istediği şey, kesinlikle cilt sorunlarıdır. Çünkü herhangi bir problemi olmayan sağlıklı cilt büyük oranda bakıma ihtiyaç duymayacaktır. Sonuçta akne, akne izleri, morluklar, lekeler, siyah noktalar gibi pek çok bu başlık altında toplanabilir. Elbette öncelikle bu tür problem yaşayan kişilerin düşünmesi gereken nokta sorunun kronik olup olmadığıdır. Yani dönemsel olarak çıkan akneler zararsız ve doğalken, devamlı bu sorun varsa dikkat edilmelidir.

Öte yandan dönemsel olarak karşılaşılan cilt sorunlarına, belli bir yaşa hitap ediyor da diyebiliriz. Çünkü ergenlik çağındaki bir gencin bu tip bir başlığı okuması oldukça rastlanabilir bir durum. Ayrıca cilt sorunlarının kişiyi ne denli etkilediği de üzerinde durulması gereken bir konu.

Cilt sorunlarını kısa bir şekilde özetlemek gerekirse; normal sağlıklı bir insan yüzü ile kıyaslamak sonuç verecektir. Bu yüzden her insanda karşılaşılan farklı hal mevcuttur. Peki bilinen problemleri ayrı ayrı başlıklar halinde iletirsek, neler söylenebilir?

Akne Nedir? Akne Tedavisi

Akne cildin üzerinde yer eden, hafif kabarık ve kimi vakitler iltihaplanabilen bir sivilcedir. Nitekim görüntüsü sebebiyle kişilerce oldukça problem edilir. Öte yandan en çok genç kesimde görülen akneler, bu dönemdeki gençlerin psikolojilerini oldukça kötü etkiler. Fakat burada hatırlanması gereken şeylerden biri de aknelerin zararsız olduğudur. Yani herhangi bir sağlık probleminden ziyade, sağlıksız bir yaşamın da ürünü olabilir.

Sonuçta beslenme bozuklukları, yetersiz uyku, stres gibi faktörler de akneye sebep olabilir. Şayet böyle bir problemle kronik olarak karşılaşılıyorsa, muhakkak yaşam koşulları gözden geçirilmeli. Örneğin fast food, cips gibi hazır ve zararlı gıdalar akne oluşumunu büyük oranda destekler. Hatta bu ürünlerin neticesinde cilt sağlığı da büyük oranda zarar görebilir. Bu yüzden tedaviye başlanmadan önce; bir yan tedavi olarak kesinlikle sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli.

Akne tedavisi genelde doktorun reçetesiyle verilen kremler ve merhemlerle gerçekleştirilir. Aynı zamanda cilt yağını azaltan sabun önerileri de tedavi sürecini hızlandırma da etkilidir. Fakat burada unutulmaması gereken şey, akne görüldüğü zaman kesinlikle bilinçsizce sıkılmamasıdır. Çünkü akneler yanlış sıkım sonucu deride iz bırakabilir ve daha büyük sorunları doğurabilirler.

Cilt Morlukları Nedir? Cilt Morlukları Tedavisi

Cilt morlukları genellikle kronik olarak görülürler. Örneğin en sık kadınlarda rastlanan gözaltı morlukları, bizlere genlerimizle aktarılan bir özelliktir. Fakat her cilt sorununa teşhis koyulduğu gibi bunun da doğru tedaviyle çözümü mümkündür. Öncelikle cilt morluklarının yalnızca göz çevresinde olmadığını da hatırlatmak isteriz. Çünkü yüzün ve vücudun başka kısımlarında da kısmen belirebilir. Nitekim bu sırada, cilt renginde oluşan farklılık hoş bir görüntü yansıtmaz. Ve insanları tedavi aramaya yönelten, rahatsız edici bir hale gelir.

Cilt morluklarının lazer gibi yöntemlerle yok edilmesi mümkün. Fakat bu işlemler biraz daha geniş perspektiflerden incelenmelidir; aksi takdirde sıkıntılı olabilir. Ancak gerekli muayeneler yapıldıktan sonra, hekim önerisiyle uygulanan tedaviler sağlıklıdır. Elbette lazer uygulamalarından başka tedavi yöntemleri de mevcut. Şayet cilt morlukları çok derin ve koyu değillerse; bir takım doğal yöntemlerle tedavi edilebilirler. Bunun için bilinen yöntemlerin başında genellikle salatalık gibi sebzeler geliyor.

Zira salatalığın içerisindeki su, cilt rengini açmakta oldukça başarılıdır. Dolayısıyla düzenli olarak uygulanırsa morluklar azalma gösterir. Aynı zamanda salatalığın cilde parlaklık verdiği ve maske olarak uygulandığını da hatırlatmak gerek. Başka bir doğal tedavi yöntemi ise yine bilindiği üzere patatestir. Patatesin de cilde sağladığı etki yine salatalıkla aynı; zarasız ve renk açıcıdır.

Siyah Nokta Nedir? Siyah Nokta Tedavisi

Siyah noktalar, en az sivilce ve akne kadar sıkça rastlanan bir diğer cilt problemlidir. Genellikle burun üstünde ve çevresinde olmakla beraber, yüzün her yerinde görülebilirler. Fakat tedavisi bir akne tedavisine göre çok daha kısa sürer. Bu yüzden siyah noktalara sahip bir kişi, ilk etapta hiçbir karşılık vermez. Çünkü siyah noktaların seçilebilmesi için yüz biraz daha iyi incelenmelidir.

Siyah noktalar; cilt altındaki yağın yüzeye çıkarak, orada bulunan kirlerle birleşmesi sonucu görülen bir sorundur. Üst paragrafta da anlatıldığı gibi ilk etapta fark edilmesi zordur; fakat tedavi edilmezse sivilceye dönüşebilir. Bu yüzden siyah noktaya sahipseniz tedaviyi ertelemek yerine mutlaka çözüm aramaya başlayın.

Siyah noktaların tedavisi güzellik merkezlerinde, kimi zaman kuaförlerde dahi yapılır. Ayrıca yine bazı basit yöntemler ile evde de bu soruna bir çözüm getirilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, öncelikle cilt gözeneklerinin açılmasıdır. Çünkü gözenekler açıldığı zaman siyah noktaların çıkarılması ve toplanması daha kolay hale gelir. Nitekim buhar banyosu yapılarak yüz belli bir zaman dinlendirilir. Ardından, ufak bir cımbızla siyah noktaları temizlemek mümkündür.

Öte yandan siyah noktalar için doğal tedavi yöntemleri mevcut. Bunların içinde en bilinenlerden bir tanesi yoğurt ve limon suyu maskesidir. Maskenin yapılışı da iki malzemeyi ölçülerinde karıştırarak tamamlanır. Ardından göz çevresi hariç, sorunlu bölgelere haftada bir sürülür. Fakat iyi bir sonuç için uzun süreli kullanım ve sabır şarttır. Zira bütün problemlerde esas olduğu gibi, cilt bakımı nasıl yapılır ? sorusunun cevabı da sebattır.

Ayrıca siyah nokta tedavisinde kullanılan diğer doğal yöntemler de kil maskesi, karbonat, zerdeçal-nane, aloe veradır. Eğer yoğurt ve limon maskesi tatmin edici bir sonuç vermediyse; diğer yöntemlere de başvurabilirsiniz.

Sivilce İzleri Nedir? Sivilce İzleri Tedavisi

Cilt sorunlarından bir diğeri de sivilce ve sivilce izleridir. Aslında sivilceler akneler kadar büyük sorun yaratmazlar. Çünkü basit bir sivilce, stres yapılan günün hemen ertesinde dahi çıkabilir. Bununla beraber hiçbir tedavi gerektirmeden, birkaç günde kendi kendine geçer. Ancak sivilcelere tahammül edemeyip sıkan kişiler; bu durumu daha büyük sorunlara taşırlar. Elbette buradaki büyük sorun sivilce izleridir. Şayet kötü bakım yapılan bir cilt; böyle bir pürüz çıkarıyorsa, öncelikle düzgün müdahele edilmeli. Aksi takdirde sivilceler, cildi iz bırakarak terk ederler.

Ancak her halükarda sivilce izlerinin de bir tedavisi mümkün. Bunun için yine tıbbi anlamda bir destek alınabilir, ya da doğal bir çözüm aranabilir. Kuşkusuz tavsiyelerin çoğunluğu zararsız olduğu için doğal tedaviden yana olacaktır. Ve bunun için, yine internette hazırlanan bazı maskeler yararlı bulunabilir.

Sivilce izlerinin doğal tedavisi, yine diğer cilt sorunlarına iyi gelen bazı maskelerle mümkündür. Örneğin asidik içeriğe sahip olan elma sirkesi; cilt rengini açmakta ve leke gidermede oldukça başarılı. Aynı zamanda, yine asidik bilinen limon da doğal ve zararsız olması nedeniyle sıkça tercih edilir.

Fakat limondan yararlanmadan önce muhakkak iyi bir cilt testi yapılmalı. Çünkü limonun içindeki yüksek ait hassas ciltlere zarar verir ve daha başka lekeler bırakabilir. Bunun için, yine de kullanmakta ısrar ediliyorsa; limonu suyla seyreltilebilir. Örneğin ufak bir kaseye belli miktarda limon suyu ve üzerine asidi seyreltecek kadar çeşme suyu eklenebilir. Ardından, kullanılmak istenen bölgelere yedirilir. Nitekim limon tedavisi oldukça başarılı bir sonuç verecektir. Ancak yine dikkat edilmesi gereken birkaç husus var.

Limon kürü uygulanırken; kesinlikle güneşten kaçılmalıdır. Yoksa tene temas eden limon içeriği ve güneş ışıkları ters etki yaratacak, belirgin lekeler oluşacaktır. Bunun için sivilce izi ve leke giderici limon kürü, en iyi ihtimalle akşam yatarken uygulanmalı. Ardından sabah soğuk suyla yüz yıkanır ve haftada üç gün uygulanacak bir sistemde devam edilmelidir. Böylece iki hafta kadar kısa bir sürrede istenilen etki yakalanacaktır.

Cilt Bakımında Doğal Tariflerin Yeri

Teknolojinin ve nihayetinde pek çok alanın gelişmesiyle beraber sağlık kurumları da oldukça gelişti. Nitekim insanlar artık eskiye göre oldukça daha bilinçli ve tecrübeliler. Ancak her ne olursa olsun, alternatif tıbbın yeri de hala geçerliliğini koruyor. Çünkü insanlar ilaçlara ve doktor önerilerine istedikleri kadar açılsınlar, doğal kürlerin yeri hep aynıdır. Üstelik bu içeriklerin tamamen zararsız bileşenlerden oluştuğu en net haliyle biliniyor.

Hal böyleyken, uzmanından tavsiyeler de alınsa, sonuç yine pek değişmeyecektir. Çünkü ilaçların ve diğer tedavi yöntemlerinin beslendiği yapı doğadan geliyor. Örneğin en güçlü antibiyotiklerde bile bazı komplike doğal içerikler mevcut. Bu sebeple çok büyük sorunlar yaşanmadıkça, kesinlikle doğanın mucizelerinden yararlanılabilir.

Cilt Bakımı Hakkında Bilgiler

Kuşkusuz medyatik bir çağda yaşamanın dayattığı en önemli faktörlerden biri de güzellik. Sonuçta insanlar dış profilin ne denli etkili olduğu biliyor ve buna göre yaşıyorlar. Ancak düzgün bir fizik ve sağlıklı cilt için, yine elzem olan şey sağlıklı yaşam. Dolayısıyla iyi bir görünüm için iyi bir yaşantı şart. Ve bu konuda; güzellik merkezlerini sağlık kuruluşlarından ayıran bazı geçerli sebepler var. Örneğin saç sağlığını veya cilt sağlığını yitiren birisinin başvurduğu ilk alan hastane olmayabiliyor

Nitekim güzellik merkezlerinde, direkt olarak hedefe yönelik bir anlayış var. Yani cilt sağlığı bozulan birisine düzenli yaşam tavsiyesi vermek yerine hemen alternatif çözüm sunuyorlar. Elbette cildin tazelenmesi ve bu sürecin uzunluğu düşünüldüğünde, insanlara bu çözüm daha cazip geliyor. Ve hemen ardından uygulanan bazı kürler ile hasarlar onarılmaya çalışılıyor. Ya da mezoterapi gibi işlemlerle sorunun önüne geçilmeye çalışılıyor.

Sonuçta güzellik alanı, cilt bakımı da dahil olmak üzere insanlara yeni bir sektörü getirdi. Gününüzde birçok klinik ve adres, hastaneden farklı olarak bu gibi sorunları ele alıyor. Ve bütün adreslerin kendine has tedavi yöntemleri ve çözümleri mevcut. Fakat her halükarda, "insan güzelliğini" bozan dış etmenler derdest ediliyor.

Başka bir husus ise; cilt bakımının artık yalnızca güzellik merkezleri ve kuaförlerde yapılmadığı. Çünkü artık erkekler de en az kadınlar kadar dış görünümlerine dikkat ediyor, kendilerine bakıyorlar. Nitekim bilinçli birçok berber de traş olmanın yanı sıra, müşterilerine böyle bir hizmet sunuyor. Ancak burada bir şeye dikkat çekmek gerek: Güzellik merkezlerinde uygulanan yöntemlerin çoğunluğu doğal tedavilerden oluşuyor. Yani alternatif tıp, yine azımsanmayacak bir durumda tekrarlanmış oluyor. Dolayısıyla üst başlıktaki karşılaştırmalar geçerliliğini sürdürüyor.

Cilt Bakımı Niçin Önemlidir?

Cilt bakımı, kendisine değer veren ve görünümünü önemseyen her birey için elzemdir. Çünkü yaşadığımız hayatın döngüsü çoğu zaman insanları yıpratabiliyor. Böylece hava kirliliği, yanlış yaşam standartları, uyku bozuklukları gibi sebepler sağlıksız görünüme zemin hazırlıyor. Oysa insanın tabiatında bulunan pek çok hareket, böyle bir yaşamın tezat olduğunu söylüyor. Dolayısıyla cildimizde, saçlarımızda oluşan sorunlar ve yıpranmalar da bu yaşamın bizlere kattığı başlıklardan biri oluyor.

İşte şu durumda, cilt bakımı; en az genel vücut sağlığımız kadar önemli bir safhaya ulaşıyor. Zira yüzdeki yorgun ifade bir müddet sonra tuhaf bir şekilde kronikleşebiliyor. Ve bu gibi zamanlarda erken önlem almak, kesinlikle yaşlanmayı geciktiren ögelerden biri oluyor. Nitekim insanlar kendilerine yeterince zaman ayıramayınca, erken yaşlanmak kaçınılmaz oluyor. Oysa tekrarlamak gerekirse, bu zamansızlığın içinde bir zaman yaratarak spesifik yöntemler keşfetmek mümkün. Nihayetinde herkesin kendisine iyi gelecek bir bakım rutini olmalı.

Cilt bakımı, gerekli şartlarda yerine getirilmezse daha büyük sorunlara gebe kalabiliyor. Örneğin uzun süre tedavi edilmeyen akneler, iltihaplanarak ağrı dahi yapabilir. Fakat bir insan cildine bakarken kendini yeterince önemsediğini hissederse, bu çözümü zaten çoktan arar. Bu yüzden yapılacak olan bakımın, yine özsaygıya ve diğer değerlere katkısı var.

Cilt Bakımı Önerileri

Cilt bakımı hakkındaki son başlık, yine bazı önerilerden oluşabilir. Şayet cildinizde bir sorun varsa ve internetteki bilgi kalabalığından dolayı kafanız karıştıysa, mutlaka okumanız gerek. Nitekim uygun bir cilt bakım rutini oluşturmak, önce kendini iyi tanımaktan geçer. Bunun için cilt bakım önerilerinin ilk etabında; mutlaka kendini tanımak olmalı. Bunun için basit bir cilt testi yaptırabilir ya da güzellik merkezlerinden destek alabilirsiniz.

Daha sonra, uzmanların vereceği tavsiyeler veya doğru bulunmuş doğal kürler ile bakım rutini oluşturulur. Böylece, haftada 1-2 gün boyunca yapılan destekler ile cilt sorunları hemen giderilir. Hatta giderilmekle kalmaz, başka insanların beğenesini saklayamayacağı bir görünüm elde edilir. Tabii ki bunun için yapmanız gereken ilk şey kendi cildinizi yeterince gözlemlemek olacaktır. O halde, gerekli çözüm sağlandığı zaman nihayete ermeyecek hiçbir cilt sorunu kalmayacak demektir.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Videolar

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.