Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Kolajen Nedir Ne İşe Yarar?

Cilt bakımı söz konusu olduğunda ilk akla gelen tedavi yöntemlerinden biri kolajen uygulamasıdır. Kolajen nedir diye soranlar aynı zamanda kolajen eksikliği belirtileri ve en iyi kolajen markası gibi konularda da araştırma yapıyor. Kolajen kullananlar bu işlemin olumlu etkisini gördüğü için diğer insanlar da haliyle bu konuda bir merak içine giriyor. Kolajen normal şartlarda vücudumuzda bulunan bir protein çeşididir. Kolajen dolgusu ile bu protein cildin görünümü ve dokusunu geliştirmek için bir iğne ile deri altına enjekte edilir. Sağlığımızla ilgili her meselede olduğu gibi burada da işlemlerin mutlaka ama mutlaka bir uzman gözetiminde ve denetiminde yapılması gerektiğini hatırlatıyoruz. Bu yazıda, kolajen proteini ve kolajen dolgusu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Bu İçerik: 01.01.2024 Tarihinde Güncellenmiştir.

Kolajen Nedir?

Kolajen nedir diye sorduğumuzda bu maddenin vücudumuzda doğal olarak bulunan bir madde olduğunu vurgulamak gerekir. Basitçe tanımlamak gerekirse kolajen, cilt ve kıkırdak gibi bağ dokularının birincil yapısal bileşeni olan bir protein ailesidir. Karbon, oksijen ve hidrojenden oluşan bir yapıdadır ve Glisin, Prolin, Hidroksiprolin ve Arginin gibi amino asitleri içerir. Kolajen mikroskobik olarak uzun fibrillerde oluşur. Çoğunlukla tendon, bağ ve deri gibi lifli dokularda bulunur ve ayrıca kornea, kemik, kan damarları, kıkırdak, intervertebral disk ve sindirim sisteminde bol miktarda bulunur. Kasların yüzde 1 ila yüzde 2'si kollajenden, toplam kas ağırlığının yaklaşık yüzde 6'sı ise kollajenden oluşur. Bu açıdan bakıldığında, kolajen vücudumuz için vazgeçilmez bir unsurdur.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Kolajen Ne İşe Yarar?

Kolajen nedir sorusunu cevapladıktan sonra kolajenin nerelerde bulunduğuna ve neye yaradığına geçebiliriz. Tabiatta kolajene sadece hayvanlarda, özellikle de memeli hayvanlarda bulunmaktadır. Kolajen, cilt hücrelerinin sıkılığına, esnekliğine ve sürekli yenilenmesine yardımcı olan bağ dokusunun bir parçasıdır; cildin esnekliği için hayati önem taşır. Kolajen, bağ dokusunun ana bileşenidir ve memelilerde en bol bulunan proteindir. Vücudumuzdaki toplam proteinin dörtte birinden fazlasını teşkil eder. Her biri amino asit bileşimine göre kategorize edilen 28 farklı kolajen türü vardır. Kolajen kullananlar bu maddeyi dışarıdan alarak takviye yapabilir.

Kolajen Nerelerde Bulunur?

Vücuttaki kolajenin yaklaşık yüzde 90'ı ciltte, tendonlarda, iç organlarda ve kemiğin organik kısımlarında bulunan tip 1'dir. Kıkırdak, kemik iliği - lenfoid dokular ve saçta bulunan başka tipler de bulunur.

Amino asitler vücutta kolajen de dahil olmak üzere çeşitli protein türlerini oluşturan yapı taşlarıdır. Vücut, diyet proteinini amino asitlere ayırarak doğal olarak kendi kolajenini oluşturur. Protein açısından zengin gıdalardan (örneğin beyaz et, kırmızı et, yumurta, süt ürünleri, baklagiller, kuruyemişler ve tahıllar) dengeli bir diyet ile çeşitli taze ürünler yiyerek kolajen için belirli yapı taşlarını elde ederiz. Taze sebze ve meyve bakımından zengin bir diyet, vücudu kolajeni bozabilen oksidatif stresten koruyan antioksidanlar sağlamada etkilidir.

Kolajen veya herhangi bir protein yapmak için vücudumuz amino asitleri birleştirir. Et, fasulye ve süt ürünleri gibi protein açısından zengin yiyecekleri yiyip sindirerek amino asitler elde edebiliriz Daha sonra vücudumuz amino asitleri kolajene dönüştürebilir. Bunun için vücudumuz vitaminler ve mineraller, özellikle C vitamini, çinko ve bakır kullanır. Bu besinler tipik, sağlıklı bir diyetin parçasıdır. Turunçgiller, kırmızı ve yeşil biber, domates, brokoli ve yeşillik C vitamini sağlar. Etler, kabuklu deniz hayvanları, kabuklu yemişler, kepekli tahıllar ve fasulye iyi mineral kaynaklarıdır. Ancak yaşlandıkça, vücudumuz artık besinleri de ememeyebilir veya bunları verimli bir şekilde sentezleyemeyebilir. Kolajen alanlar vücudun kolajen üretimi için yeterli içeriğe sahip olmadığı durumlarda bunu besin takviyeleri ile telafi eder.

Kolajen Eksikliği

İnsan vücudunda doğal olarak bulunan kolajenin zararları hakkında bilimsel bir bulgu yoktur. Vücudumuz için nasıl proteinin zararları diye bir başlığa sahip değilsek aynı şey kolajen için de geçerlidir. Kolajen, vücudun sağlıklı işleyişi için oldukça hayati bir role sahiptir. Kolajen eksikliği özellikle cildimizde bazı istenmeyen etkilere sebep olabilir. Vücudun kolajen üretme kabiliyeti yaşlandıkça doğal olarak azalır. Ayrıca aşırı güneşe maruz kalma, sigara içme ve kötü beslenme de kolajen üretimini engelleyebilir. Yaşlanmanın yanı sıra, insanların yeterli kolajene sahip olmamasının en önemli nedeni kötü beslenmedir. Vücudumuz gerekli elementlere, yani amino asitlere ve işlemek için besinlere sahip değilse kolajen üretimi azalır.

Yaşlandıkça vücudumuz doğal olarak daha az kolajen üretir. Yavaşlama 20'li yaşların ortalarında başlayabilir. Vücudumuzdaki kolajen miktarını ölçmenin kan testi gibi spesifik bir yolu yoktur, ancak kolajen eksikliği belirtileri gözlem yoluyla kolaylıkla anlaşılabilir:
Cilt elastikiyetini kaybeder. Bunun sonucunda ciltte kırışıklıklar oluşur, yaralar eskisine kıyasla daha yavaş iyileşir.

  • Tendonlar ve bağlar sertleşir, esnekliğini kaybeder.
  • Kas kütlesi azalır
  • Kıkırdak aşınır. Eklem ağrısı veya osteoartrit gelişir.
  • Bağırsak çeperi incelir. Daha fazla sindirim problemi ortaya çıkabilir.

Bu gibi durumlar yaşlandıkça her insan için geçerli olabilecek muhtemel durumlardır. Ne kadar sağlıklı bir hayat tarzına sahip olsak da yaşlılık beraberinde bu gibi etkileri getirecektir. Ancak bu durumlarla karşılaşmadan önce önleyici tedbirler alabilir, karşılaştıktan sonra da bir uzmandan yardım alarak tedavi uygulayabiliriz. Şimdi, o tedavilerden biri olan kolajen uygulamasını tanıyalım.

Kolajen Uygulaması Nedir?

Anti-aging uygulamalardan biri olan yüze kolajen uygulaması ile yaş ve çevresel etkilerin getirdiği kırışıklık, çökme, solgun ve cansız cilt gibi problemlere çözüm sağlanır. Yüze kolajen uygulaması bunlardan biridir. Deri depresyonlarını doldurmak ve düzleştirme amacıyla yapılan dermal dolgular en çok tercih edilen yöntemlerdir. Kolajen dolgu uygulaması bu yöntemlerden biri olarak kullanılır.

Yüze Kolajen Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kolajen uygulaması sıklıkla yüz bölgesine yapılır. Bu bölgedeki kırışıklık ve diğer cilt problemlerine etkin çözüm sağlama amacıyla kolajen aşısı uygulanır. Kolajen aşısı işlemi öncesi lokal anestezik krem ile uygulama bölgesindeki ağrı hissi minimuma indirilir. Antiseptik solüsyon ile bölgede hijyen sağlanır ve hemen ardından uygulamaya geçilir. İnce uçlu iğneler vasıtasıyla cilt altı bölgesine kolajen aşısı enjekte edilir. İlk seansın ardından 1-2 hafta içinde gözle görülebilir sonuçlar ortaya çıkmaya başlar. Tedavi takvimi boyunca gelişme gözlenmeye devam eder. Tedavinin tam anlamıyla başarılı olabilmesi iki üç hafta aralıklarla en az üç seans tavsiye edilir.

[youtube::wceWJuqFXls]

Yüze Kolajen Uygulaması Fiyatları

Yüze kolajen uygulaması fiyatları yapılan işlemin niteliğine, sıklığına ve diğer özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Aynı durum kolajen aşısı fiyatı için de geçerlidir. En iyi kolajen markası doğal ve sağlıklı içeriği ile kolajen aşısının etkinliğini en üst düzeye çıkaran özelliklere sahiptir. Kliniğinize danıştığınızda yapılacak kolajen uygulamasına göre yüze kolajen uygulaması fiyatları hakkında fikir edinebilirsiniz.

Kolajen Uygulamasının Yan Etkileri Var mıdır?

Kolajenin zararları olmasa da kolajenin aşısının düşük yoğunluklu ve nadir bazı yan etkileri olabilir. Kızarlık, kaşıntı ve baş dönmesi gibi nadir yan etkiler görüldüğünde bir uzmana kısa sürede başvurmak gerekir. Bunlar dışında, küçük kızarıklıklar ve şişmeler en geç üç gün içinde etkisini kaybeder.

Kolajen Faydaları Nelerdir?

Kolajenler, çeşitli sağlık yararı sağlar ancak takviye edici kolajen hapı vb. kullanımlar, mutlaka uzman doktor eşliğinde olmalıdır. Şimdi kolajenlerin vücudumuz için yararlarına birlikte bakalım.

Cilt sağlığını güçlendirebilir

Cilt sağlığını iyileştirdiği gibi, nemlenmeye fayda sağlar. Dolayısıyla kuru cilt oluşumu da oldukça engeller. Yaşlılık, cildin kurumasına ve kırışıklara neden olur. Çünkü, kolajen en az bu dönemde vücutta üretilmektedir.

Eklem ağrılarını hafifletebilir

Eklemlerimizi koruyan ve rahat hareket etmemizi sağlayan kıkırdak yapısı korumaya yardımcı olur.

Kemikle İlgili riskleri kaldırabilir

Kolajenler, kemiklerimize güç kazandırır. Hatta kemiklerin kolajenlerden yapıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Az önce de bahsettiğim gibi kolajenler yaşlandıkça vücutta daha az üretilmektedir. Bu nedenle yaş ilerledikçe kolajen miktarı azalacağından, kemik dayanıklılığı da azalacaktır. 

Azalan kemik yoğunluğu, osteoporoz(kemik kırığı hastalığı) gibi hastalıklara neden olmaktadır. 

Kas kütlesini artırabilir

Vücudumuzda bulunan proteinlerden biri olan kolajen, iskelet kas sisteminin önemli bileşenlerindendir. 

Diğer sağladığı yararlar

Kolajenlerin vücudumuzda daha birçok yararı bulunduğunu düşünmek elbette güç kalmayacaktır. Ancak bununla ilgili yeterli araştırmaların yapılmadığı görülmektedir. Şimdilik bilinen diğer faydalarına göz atalım. 

  • Bağırsak sağlığı 
  • Kilo kaybı

 

Kolajen Tedavisi

Kolajen Aşısı Fiyatları Ne Kadar?

Kolajen aşısı, cildin elastikiyetini arttırmak, ince çizgi ve kırışıklıkları azaltmak, cildi sıkılaştırmak ve gençleştirmek için kullanılan bir estetik tedavi yöntemidir. Fiyatlar, uygulama yapılacak bölge, işlem süresi, kullanılacak ürün miktarı ve klinik gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kolajen aşısı, tek seans veya birden fazla seans şeklinde uygulanabilir. Genellikle uygulama öncesinde cilt analizi yapılır ve buna göre tedavi planı belirlenir. Tedavi süresi ve uygulanacak doz da belirlendikten sonra fiyatlandırma yapılır. Kollajen aşısı fiyatları, ürün markasına, uygulanacak bölgenin genişliğine ve derinliğine, kliniklere, doktorlara ve şehirlere göre değişebilir. Fiyatlar, genellikle seans başına belirlenir ve seans sayısı tedavi planına göre değişebilir. Genellikle diğer dolgu işlemlerine göre daha uygun olabilir. Ancak, yine de tedavinin özelliklerine ve uygulama yapılan yerin prestijine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kolajen aşısı fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için, estetik bir klinikle iletişime geçerek uzman doktorlarımızdan bilgi alabilir ve tedavi seçenekleri hakkında danışabilirsiniz.

 


Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.