Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Hyalüronik Asit Enjeksiyonu

Dolgu uygulamaları, medikal estetikte en sık başvurulan metotlardan biridir. Bu uygulamalarda en çok kullanılan dolgu maddelerinden biri ise hyalüronik asittir. Yüze hyaluronik asit enjeksiyonu cildimizle ilgili pek çok şikayetimize etkili çözümler sunar. Hyaluronik asit enjeksiyonu yaptıranlar daha pürüzsüz ve esnek bir cilde sahip olacaktır. Hyalüronik asit vücudumuzun her dokusunda yer alan hayati öneme sahip bir maddedir. En önemli görevlerinden biri cilt yaşlanmasını önlemesidir.

Yaşlanma sonucunda cildimizde kolajen ve hyalüronik asit miktarı azalır. Dolgu uygulamaları ile miktarı azalan hyaluronik asit cilt altındaki sorunlu yerlere küçük iğneler vasıtasıyla ağrısız bir şekilde enjekte edilir. Bu yazıda hyaluronik asitin yanı sıra hyalüronik asit enjeksiyonu fiyatları, faydaları ve olası yan etkileri hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Bu İçerik : 01.01.2024 Tarihinde Güncellenmiştir.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Hyalüronik Asit Faydaları Nelerdir?

Jel kıvamına sahip hyaluronik asit cildimizin su tutma kapasitesini arttırır ve yoğunluk sağlar. Hyalüronik asidin cildimiz için pek çok faydası bulunur:

  • Cildin esnek, kırışıksız ve pürüzsüz bir yapıya sahip olmasını sağlar.
  • İltihap, tahriş ve akne izlerini engeller.
  • Dokuların tamirine katkı sunar. Böylece cilt yaşlanmasının önüne geçer.
  • Cildi nemlendirici özelliğe sahiptir. Bu yüzden nemlendirici kremlerde etken madde olarak hyalüronik asit bulunur.
  • Cildin elastik bir yapıda olmasını sağlayan kolajenin oluşumuna katkı sunar.
  • Cilt üzerindeki iltihap ve tahrişleri giderir.
  • Yaşlandıkça hücre mitoz hızı azaldığından hücrelerin yenilenmesi de daha yavaş olur. Ancak hyalüronik asit bunun tersi yönde etki eder.

Bu gibi faydaları göz önüne alındığında hyalüronik asidin sağlığımız için çok önemli olduğunu anlayabiliriz. Cildimizin her bölgesinde olduğu gibi eklem sağlığımız açısından da söz konusu madde kritik br roldedir. Peki bu madde azaldığında hyalüronik asit dolgusu vücudumuza ne gibi faydalar sağlar? Hyalüronik asit yüzdeki derin ve ince kırışıklıkların doldurulmasında, dudak ve konturunun dolgunlaştırılmasında, göz - yanak - çene çevresine ve şakaklara hacim kazandırılmasında, akne izlerinin giderilmesi amacıyla kullanılır. Yüze hyaluronik asit enjeksiyonu bu açıdan oldukça etkilidir.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Hyalüronik Asit Hangi Bölgelerde Uygulanır?

Hyalüronik Asit Enjeksiyonu Örneği

Enjekte edilebilir hyaluronik asit bir tür geçici dermal dolgu maddesidir. Hyaluronik asit, eklemlerde, gözlerde ve ciltte en yüksek konsantrasyonlarla vücutta doğal olarak bulunur. Ciltte hyaluronik asit suyu çekerek cildin daha nemli olmasını sağlar. Yaşlandıkça yüzümüzdeki yağ, kas, kemik ve cilt incelmeye başlar. Bu hacim kaybı yüzün, ince çizgilerin, kırışıklıkların, kıvrımların ve dudakların ya çökük ya da sarkık görünmesine neden olur. Enjekte edilebilir hyaluronik asit ince çizgilerin ve kırışıklıkların, yüz kıvrımlarının görünümünü azaltmak, yüz ve dudaklarda yapı, çerçeve ve hacim oluşturmak için kullanılır.
Hyalüronik asit uygulaması nazolabial bölgenin yanı sıra kaş arası ve dudak üstündeki dikey çizgiler üzerinde uygulanabilir. Ancak bunlar dışında uygulama alanları da bulunur. Yüze hyaluronik asit enjeksiyonu en yaygın uygulamadır. Bununla birlikte diz ve eklem içi hyaluronik asit enjeksiyonu da yapılabilir.

Dize hyaluronik asit enjeksiyonu bu bölgede kireçlenme problemiyle karşılaşan kişiler için uygulanır. Keskin bir iğne kullanıldığı ve bölge önce lokal anesteziyle uyuşturulabileceği için dize hyaluronik asit enjeksiyonu ağrı vermeden yapılabilir.

Yüze Hyalüronik Asit Enjeksiyonu - Bütünsel Yaklaşım

Yüze hyaluronik asit enjeksiyonu uygulamalarında bütünsel yüz yaklaşımı çok önemlidir. Şikayetin olduğu bölgeye sebep olan etkenler başka bir bölgede ise, tedaviye o bölgeden başlanır. Yalnızca şikayetin olduğu bölgenin doldurulması o bölgedeki çukurun tam anlamıyla yok olmamasına sebep olur. Orta yanak bölgesi kilit roldedir. Özellikle yanağın dış kısmındaki volüm kayıpları yanağın dış kısmındaki elmacık kemiğindeki belirginliğin azalması alt yüz bölgesindeki sarkmaları tetikleyebilir, hatta göz altındaki çukurun dahi belirginleşmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda öncelikle tedaviye orta yanak bölgesinden başlanır. Kalıcı olan dolgularda ancak cerrahi müdahale etkili olabilir. Bu sebeple mümkün olduğunca kalıcı olan dolgulardan kaçınılması tavsiye edilir. Yüze hyaluronik asit enjeksiyonu bu açıdan en güvenli ve etkili yöntemlerden biridir.

Hyaluronik asit enjeksiyon markaları arasında çok sayıda seçenek bulunur. Her biri, yüzdeki hangi bölgelere en iyi enjekte edildiklerini, cilde hangi seviyede enjekte edileceğini ve enjeksiyondan sonra uzun ömürlülüğünü etkileyen farklı özelliklere sahiptir. Uzman hekim, size yapılacak uygulama için Hyaluronik asit enjeksiyon markaları arasından hangisinin uygun olacağına karar verecektir. Yüze hyaluronik asit enjeksiyonu fiyatı kullanılan markaların yanı sıra hastanın durumuna, gereken seans sayısına ve benzer etkenlere göre değişkenlik gösterebilir.

Yüze Hyalüronik Asit Enjeksiyonu Hemen Etki Eder mi?

Yüze hyalüronik asit enjeksiyonu için sonuçlar ve kalıcılık süresi hastadan hastaya değişir. Enjeksiyonun yeri, hyaluronik asit dolgusunun yapısal özellikleri, hastanın yaşı ve hastanın cildi bu noktada önemli etkenlerdir. Örneğin dudaklardaki sonuçlar 6 ay sürebilir ancak nazolabial kıvrımlarda yapılan işlemlerde kalıcılık bir yıla hatta daha uzun bir süreye ulaşabilir. Voluma yanaklara enjekte edildiğinde 24 aya kadar dayanabilir. Bu süreden sonra, istenen etkiyi sürdürmek için ek enjeksiyonlar gerekir.

Doktorunuz yüzünüzün ve / veya dudaklarınızın çizgiler, yapı ve / veya hacim açısından iyileştirilmesi gereken alanlarını değerlendirecektir. Prosedürünüzden önce daha fazla rahatlık sağlamak için topikal veya enjeksiyonla uyuşturan ilaç kullanılabilir. Ek hasta konforu için bir anestezik olan lidokain, mevcut enjekte edilebilir hyaluronik asitlerin çoğu ile karıştırılır.

Yüze Hyalüronik Asit Enjeksiyonu Yan Etkileri

Yüze hyaluronik asit enjeksiyonu en az 15 en fazla 30 dakika sürer. Yüze hyaluronik asit enjeksiyonu günlük hayatınızı etkilemez. Uygulamadan hemen sonra normal yaşantıya devam edebilirsiniz. Yüze hyaluronik asit enjeksiyonu yapılan bölgede herhangi bir ağrı yaşanmasa da hafif kızarlıklık ya da şişlik oluşabilir. Ancak bunlar da en geç 2 gün içinde tamamen geçecektir. Yüze hyaluronik asit enjeksiyonu yan etkileri nadir görülür. Enjeksiyon sonrasında geçici süre ortaya çıkabilecek morluk, kızarlık ya da ödem gibi reaksiyonlar görülebilir. Yüze hyaluronik asit enjeksiyonu yan etkileri kalıcı bir etkiye sebep olmadan zamanla kaybolur. Eğer uygulanmış olan dolgu maddesine karşı kişinin herhangi bir alerjik reaksiyonu varsa ortaya çıkan alerjik reaksiyonun derecesine göre medikal tedavi uygulanır. Çok şiddetli bir reaksiyon oluştuysa uygulanmış olan dolgu maddesi eritilebilir. Yüze hyaluronik asit enjeksiyonu sonrasında eğer dolgu maddesi çok fazla uygulanmışsa genellikle bundan dolayı bir rahatsızlık ortaya çıkabilir. Bunun için, hyaluronik asit enjeksiyonu yaptıranlar alanında deneyimli uzmanlara başvurmalıdır.

Aktif yüz veya oral herpes enfeksiyonu olan kişiler, tedavi alanında enfeksiyonu olan kişiler, kontrolsüz diyabet hastaları, kan pıhtılaşma sorunları yaşayan hastalar, hamile veya emziren kadınlar, ile enjekte edilebilir hyaluronik asidin herhangi bir bileşenine alerjisi olan hastalar için hyaluronik asit enjeksiyonu uygun değildir. Olası olumsuz etkilerden kaçınmak adına uzman hekiminiz tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve tedavi edilecek durumu inceleyecektir. Tedavi edilecek alanlar temiz tutulmalıdır. Deri enfeksiyonu varsa, iyileşene kadar tedavinin ertelenmesi gerekir. Kan sulandırıcı ilaçlar (aspirin, ibuprofen, bazı bitkisel ilaçlar gibi) alan hastalar, reçeteyi yazan doktorun onayı ile enjeksiyondan iki hafta önce kesmelidir. Bu gibi tedbirler Yüze hyaluronik asit enjeksiyonu uygulamasının başarıyla sonuçlanması içindir.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.