Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Botoks nedir

Botoks :Yüzde çok fazla mimik kullanımı, genetik faktörler veya yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklar göz çevresine, kaş arasına, alın ve  burun kenarlarına yapılan botoks uygulamaları ile kolaylıkla çözüme kavuşturulmaktadır. Profesyonel kişiler tarafından uygun dozlar ile yapılan uygulamalar sayesinde yüzde oluşan kırışıklık gibi olumsuz durumların önüne geçilerek kişinin genç ve zinde bir görünüm kazanması sağlanabilmekte çok tercih edilen bir yöntemdir.

Bu İçerik : 23.01.2023 Tarihinde Güncellenmiştir.

celebrtiy botoks

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Botoks nedir ?

Botoks, Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen bir toksindir ve özellikle yüzdeki kırışıklıkların geçici olarak yok edilmesi  için  kullanılan ve  bir yöntemdir. Botoks FDA onayı almıştır ve kırışıklıkların tedavisinde ciddi  şekilde etki ettiği görülmüştür.

[youtube::BHPMiVcDXgc]

Botoks nasıl yapılır?

Botoks uygulaması uygun şartlar altında doktor tarafından  enjeksiyon şeklinde uygulanan bir işlemdir. Botoks, ağrılı bir işlem olmamakla birlikte enjeksiyon uygulaması sırasında hafif bir şekilde yanma hissedilebilir. Eğer mimik ve kasların hareketlerinde bir azalma istenirse mimik kaslarının içerisine enjeksiyon yapılmaktadır. Eğer terleme şikayetinin azalması istenirse deri içerisine enjeksiyon uygulanmaktadır. Uygulama süresi 10-15 dakika civarındadır. Hastalar uygulama sonrasında hemen normal hayatına dönebilir. 

Botoks Çeşitleri?

Masseter Botoks - Çene botoksu - (diş sıkma botoksu)

masseter botoks

Masseter botoks uygulaması yüzün alt bölümünde bulunan masseter kasının inceltilmesi şeklinde yapılan bir uygulamadır. Bu uygulama ile yüzün alt bölümlerinde bulunan şekil bozukluklarının tedavi edilmesi sağlanmaktadır. İdeal çene şeklinin kadınlar ve erkeklerde farklılık gösterdiği söylenebilir. Erkeklerde ideal çene kare yüz şeklinden oluşuyorken kadınlarda ise ince ve yumuşak hatlardan oluşmaktadır. Kare yüz şekli erkeklerde güçlü bir ifade sağlarken kadınlarda ise ince yüz şekli daha yumuşak ve estetik bir görünüm sağlamaktadır. Çene, masseter reduction / V-line botoksu sayesinde  inceltilerek küçültülebilmektedir. Kare yada yuvarlak yüz şekline sahip kadınlar yuvarlak ve çekici bir yüz şekline sahip olmak için masseter botoks uygulamasına başvurmaktadırlar.  Masseter reduction / V-line botoksu  sayesinde kare ve yuvarlak yüz şekli üçgen, oval yada kalp şekline ameliyatsız olarak dönüştürülebilmektedir. Bu sayede  daha orantılı bir yüz şekli elde edilebilmektedir. Masseter botoks uygulaması hem estetik anlamda hem de tıbbi sorun sebebiyle uygulanabilmektedir.

Masseter botoks uygulaması sayesinde sadece estetik bir fayda olmamakta aynı zamanda çene kaslarının kontrol dışı kasılmasını önler ve istemsiz diş sıkma problemini sonlandırmaktadır.

Gummy Smile Botoks

Gülümserken diş etlerinin görünmesi estetik bir görünüm oluşturmamakta ve  kişilerde özgüven eksikliğine neden olmaktadır.  Gummy smile botoks uygulaması sayesinde ameliyatsız bir şekilde kusursuz bir gülüşe sahip olunabilir. Ortalama 15 dakika süren bu işlem sonrası hastalar günlük yaşamlarına devam edebilmektedirler.

 

 Gummy Smile Botoks

Diş Eti Botoksu

Kaş Arası Botoksu: Kaş çatması nedeniyle oluşan derin çizgileri ortadan kaldırmak için kaş arası botoks uygulamaları yapılmaktadır. Aynı zamanda bu uygulama kaşların yukarı kalkmasını da sağlamaktadır.

 

Dudak üstü botoksu: Dudak çevresinde sürekli yapılan hareketler nedeniyle kırışıklıklar meydana gelmektedir. Çoğunlukla sigara içen kişilerde dudak üzerinde bıyık bölgesinde dikine çizgiler oluşmaktadır. Bu çizgilirin ortadan kaldırmak amacıyla dudak üstü botoks uygulaması yapılmaktadır.

Terleme Botoksu / Koltuk Altı Botoksu : 

Koltuk altında bulunan ter bezleri yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Bu nedenle birçok kişide koltuk altında terleme problemi yaşanmaktadır. Bu durum kişilerin yaşamlarında olumsuz durumlara neden olmakta ve bu olumsuzlukların en başında ise kişide oluşturduğu özgüven eksikliği gelmektedir. Aşırı terleme sorununu gidermek için  Koltuk altı botoksu oldukça etkili  bir yöntemdir ve iyi sonuçlar meydana getirmektedir.Terleme bezlerinin çalışmasındaki kasların Botoks etkisi ile kasılmalarının engellenmesi ile ter bezleri üzerinden terleme oluşumu etkisi geçene kadar terleme olmaması sağlanır.  Ortalama olarak 10-15 dakika süren bu işlem sonrası hastalar günlük hayatlarına devam etmektedir. 

Nefertiti Botoks :

 

Nefertiti Botoks

Mısır döneminden beri belirgin çene hattı ve uzun boyun güzelliği ifade etmektedir. Bu botoks çeşidinin adı ise  uzun boyun ve belirgin çene hattına sahip olan  mısır kraliçesi Nefertiti’in adını taşımaktadır. Nefertiti botoks uygulamasında boyun ve çene çizgisi hedef alınarak daha genç ve sıkı bir görünüm elde edilmek amaçlanmaktadır. Genellikle yüzün  diğer kısımlarına gösterilen ilgi boyun bölgesine gösterilmediği için kırışıklık ve sarkma probleminin ilk oluştuğu kısım boyundur. Oldukça hassas ve ince olan boyun bölgesinin tedavi edilmesi zor olabilmektedir ama Nefertiti botoks uygulaması sayesinde iyi sonuçlar elde edilmektedir. Nefertiti botoks alt çene hattı boyunca ve boyun bölgesindeki kaslar olmak üzere iki alana uygulanan enjeksiyon işleminden oluşmaktadır. Bu iki bölüme uygulanan işlem sonrası sarkık duran deri yukarıya doğru çekilmekte ve sıkılaştırılarak daha gergin ve pürüzsüz bir görünüm elde edilir. Bu sayede kişinin çok daha canlı ve pürüzsüz bir görünüme sahip olması sağlanır. Herhangi bir cerrahi işleme gerek duyulmadan oluşan sarkmalar giderilmekte ve daha genç bir görünüm elde edilmektedir. Nefertiti botoks uygulaması aynı zamanda çenenin yeniden yapılandırılmasında ve boyun çizgilerinin en aza indirilmesi için de uygulanan bir işlemdir.

Baby Botoks:

Botoks denildiğinde birçok kişinin aklına donuk bir yüz şekli gelmektedir ama sanılanın aksine yüzdeki kırışıklıkların azaldığı, mimiklerin hareket ederek donuk bir yüz görünümünün olmadığı bir botoks uygulaması mümkündür. Baby botoks uygulamasında daha düşük bir dozda enjeksiyon uygulanarak kırışıklıklar en aza indirilirken donuk bir yüz ifadeside oluşmamakta ve mimikler rahatlıkla kullanılabilmektedir. 

Minimal Botoks :

Botoks uygulaması bilindiği gibi kırışıklıkların giderilmesinde sıklıkla kullanılan bir uygulamadır. Botoks enjeksiyonlarında  hastaların şikayet ettiği tek durum ise sonucun doğal bir görünüme sahip olmadığı yönündedir. Botoks uygulaması sonrası kişide  doğal bir görünüm oluşmasının nedenleri ise kişinin mimiklerini kullanabilmesini engelleyecek düzeyde aşırı bir donuk ifade oluşması ve aynı zamanda kişinin yaşına uygun olmayacak şekilde gergin bir ifade meydana gelmesidir. Bu ifadelerin oluşmasının nedeni ise botoks enjeksiyonunun yüzde bulunan her noktaya yüksek dozda uygulanmasıdır. Bu görünüm ve ifadeleri engellemek için ise alanında uzman doktorlar tarafından uygulamanın yapılması gerekmektedir. Çünkü yüzdeki kırışıklıkları gidermek için hangi noktada bulunan kasların hareketinin kısıtlanmasının gerektiğinin bilinmesi gerekir. Hangi noktaya ne kadar bir dozda uygulanacağının bilinmesi çok önemlidir. Minimal botoks ise yüzde oluşan donuk ifadenin olmaması için uygulanacak dozun az miktarda ve gerekli olan bölgelere uygulandığı bir yöntemdir. Bu uygulamada kişiye özel bir botoks tasarımı yapılmakta ve kişinin cilt durumu, cilt yapısı, yaşı gibi durumlar göz önünde bulundurularak tedavi planı oluşturulur.  Minimal botoks uygulaması sayesinde kişinin yaşı ile ve doğal mimik hareketleri ile uyumlu bir sonuç meydana gelir. 

Önleyici Botoks :

Yaşlanan cildi koruma altına alan önleyici botoks son zamanlarda kullanımı sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Erken yaşta başlanılan botoks uygulamaları kırışıklıkların önlenmesi için yapılan tedavilerde büyük bir avantaj sağlamaktadır. 20’li yaşlarda  yapılmaya başlanan botoks uygulamaları sayesinde ciltte kırışıklıklar henüz yokken önlem alınmış oluyor ve yüz pürüzsüz olarak koruma altına alınıyor.  Bu uygulama türünü tercih eden kişilerin yüzlerinde yaşlanma belirtileri olmaması sayesinde kişilerin yüzlerinde sıklıkla kullandığı ve kırışıklıkların oluşmasına neden olan  kasların hareketlerini kısıtlamak amacıyla minimal dozlarda uygulanmaktadır. Ameliyatsız olarak uygulanan bir işlem olan önleyici botoks uygulamasında kişinin yüzünde bir donukluk veya mimik kaybı oluşmamaktadır. 

Erkekler İçin Brotoks

Brotoks erkekler için yapılan botoks uygulamasıdır. Gün geçtikçe dünyada daha da popüler olmaktadır. Kadınlar ve erkekler için uygulanan botoks uygulamaları arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Erkeklerin sahip olduğu kas yapısı ve kuvveti nedeniyle uygulanacak olan botoks tedavisi daha özel olarak planlanmalıdır. Erkekler için yapılan botoks işleminin önemli bir özelliği ise yüzdeki erkeksi ifade korunacak şekilde uygulama planlanmakta ve uygulanmaktadır. Aynı zamanda brotoks uygulaması her erkeğin karakteristik yüz yapısına ve yüz ifadesine göre özel olarak planlanması gereken bir işlemdir.

Diş Gıcırdatma Botoks

Bazı kişiler uyanıkken veya uykudayken  farkında olmadan dişlerini gıcırdatmakta ve bu nedenle fiziksel bir ağrıyla birlikte ciddi diş problemleri oluşabilmektedir. Bu probleme diş sıkma yani bruksizm denilmektedir. Bruksizm nedeniyle diş minesi kaybedilebilir, diş hassasiyeti artabilir ve dişlerin düzleşmesi, çatlaması gibi sorunlar oluşabilir. Aynı zamanda sürekli olarak dişlerin gıcırdatılması baş, yüz ve kulak ağrısına da neden olmaktadır. Baş ağrısı, çene ağrısı ve diş gıcırdatma yani bruksizm nedeniyle oluşan sorunların tedavisinde botoks uygulaması oldukça etkili bir yöntemdir. 

Kalıcı Botoks Var mı ? Kalıcı Botoks Fiyatları 2023

Botoks uygulaması kalıcı bir uygulama değildir. Botoksun etkisi kişiden kişiye değişmekle birlikte 3 ile 6 ay arasında sürmektedir. Botoksun etkisi geçtikten sonra kırışıklıklar yeniden oluşmaya başlamaktadır. Bu nedenle düzenli aralıklarla uygulama tekrarlanarak ciltte bulunan kırışıklıklar en aza indirilebilir.

Kazayağı Botoks

Kazayağı botoksu

Bu botoks türü genellikle göz kenarlarında oluşan yaşlanma sürecinde gelen kırışıklıkların oluşumunu ortadan kaldırmak üzere kullanılmaktadır, botoks etkisi ile bu alandaki kasların belirli süre kasılması duraklatıldığı için kırışıklıklarda ortadan kalkarak genç görünüme kavuşulmaktadır.

İğnesiz botoks

Radyofrekans dalgaları ve ısı kullanılarak alın, göz çevresi ve boyun bölgesinde bulunan kırışıklıkların tedavisi iğnesiz olarak yapılmaktadır.

Botoks etkisi ne zaman başlar?

Botoks’un etkisi ise 3-4 gün itibariyle ortaya çıkmaktadır. İlk 2-3 gün herhangi bir değişiklik farkedilmezse bu çok normal bir durumdur. Etki günler geçtikçe artmaktadır ve genellikle 2 haftada maksimum düzeye ulaşmaktadır.  

Botoks Yan Etkileri Nelerdir ?

Botoks işlemi deneyimli bir doktor tarafından yapıldığında güvenlir olacaktır.

Botoks işleminin görülen yan etkileri ;

 • İşlem bölgesinde ağrı, şişme veya morarma
 • Baş ağrısı veya grip benzeri belirtiler
 • Düşük göz kapağı veya çarpık kaşlar
 • Düzgün gülümseyememe veya salya akması
 • Göz kuruluğu
 • Halsizlik
 • Ufak göz problemleri
 • Konuşamama veya Yutkunamama
 • Solunum sorunları

Çok düşük bir ihtimal olsa da, botoks toksinin vücudunuza yayılması mümkündür. Botoks işlemi uygulandıktan saatler veya haftalar sonra bu etkilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuzu arayın.

Botoks kullanım alanları nelerdir?

Botoks Kullanım Bölgeleri

 • Kırışıklık tedavisi

 • Yüz şekillendirme

 • Aşırı terleme tedavisi

 • Migren tedavisi

Botoks uygulaması sonrası nelere dikkat edilmelidir? 

İşlemin yapıldığı gün istenmeyen kaslara dağılım olmaması için  hasta öne doğru eğilmemelidir. İşlemin yapıldığı ilk 2-3 saat içerisinde hasta  sırt üstü bile olsa yatar pozisyona gelmemelidir. Uygulamanın  yapıldığı bölgeye su değdirilmemeli ve alkollü içecek içilmemesi tavsiye edilmektedir. Botoks uygulamasının yapıldığı gün kuaföre, spora ve saunaya gidilmemesi önerilir ve aynı zamanda 3 gün havuza gidilmemelidir. Botoks işleminin yapıldığı gün uyku pozisyonuna da dikkat edilmesi ve yüz üstü yatılmaması gerekmektedir. 

[youtube::N5TulhAG-Dc]

Botoks uygulama noktaları

Botoks uygulamasının en fazla tercih edildiği bölgeler kazayağı, kaş arası, alın ve boyun bölgeleridir. Aynı zamanda kaş kaldırma, terlemeyi önleme ve kızgınlık çizgileri için de sıklıkla kullanılmaktadır.

Botoks, aşırı terleme problemine çözüm olabilir mi?

Aşırı terleme tedavisinde ter bezlerine uyarı gönderen sinirlerin olduğu alanlara botoks uygulaması yapıldıktan sonra o bölgelerde geçici süre ile terlemede bir azalma meydana gelmektedir. Aşırı terleme üzerinde botoksun ortalama 4 ay ile 9 ay arasında süren bir etkisi bulunmaktadır. Koltuk altı bölgesi, avuç içi, ayak tabanı gibi alanlarda da etkileri Yüzde 80- 90 oranında olan oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Genellikle yaz öncesi dönemde nisan ve mayıs ayları itibariyle uygulamanın yapılması durumunda hastalar yaz dönemlerini çok rahat geçirmektedir. Kış döneminde terleme problemi yaz dönemi kadar olmadığı için çok fazla ihtiyaç duyulmamaktadır. Yani yaz öncesi dönem senede bir defa olmak üzere botoksun aşırı terleme tedavisinde uygulanması önerilir.

[youtube::527noPdz7uU]

Botoks ne kadar kalıcı?

Botoks işlemi 4-6 ay kadar etkisini devam ettirmekle beraber etki süresi kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Botoks etkisini kaybettiğinde ise uygulama tekrar yapılabilir.

Botoks yılan zehiri mi?

Botoks, Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen protein yapıda bulunan bir toksindir. Yani bu anlamda botoks, bir yılan zehri değildir.

[youtube::S752yc0IsAQ]

Botoks zararlı mıdır?

Botoks uygulamasında yanlış bölgeye uygulama yapılması, normalde uygulanması gereken dozdan fazla miktarda doz uygulanması sonrasında bir takım yan etkiler ortaya çıkabilir. İşlem sonrasında ise beklenen yan etkilerden bir tanesi uygulanan bölgede bazen geçici morluklar olabilir. Yarım saat bir saat içerisinde kendiliğinden geçen kızarıklık ve hafif şişlik ortaya çıkabilir. Bunların hiç birinde kalıcı bir reaksiyon gözlenmemekte ve tamamiyle deri normal görüntüsüne kavuşmaktadır.  

Botoks Yüz ifadesini değiştirir mi?

Botoks uygulaması doğru bir şekilde uygulanırsa dışarıdan bakıldığında bir uygulama yapıldığı anlaşılmayacak şekilde doğal bir görünüm elde edilebilir. Ama normalden çok fazla dozlarda uygulama yapılırsa tamamiyle hareketler sıfırlanacağı için  daha yapay bir görüntü ortaya çıkabilir.

[youtube::iFDAWv5X1Jc]

Botoks hammaddesi nedir?

Botulinum toksini yani botoks, Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen bir toksindir ve kırışıklıkların tedavisi, yüz şekillendirme, aşırı terleme tedavisi ve migren tedavisi gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Botoks işlemi kimler için uygulanabilir?

Hamilelik ve emzirme döneminde olan kişiler ve  kas sistemine ait hastalığı olan kişiler haricinde isteyen herkes botoks uygulamasından faydalanabilir.  

Botoks kırışıklıkları azaltır mı?

Ortalama 10-15 dakika süren botoks uygulamaları ile yüzde bulunan kırışıklıklar büyük ölçüde giderilir.

Botoks sürekli mi yapılmalı?

Botoksun etkisi 4 ile 6 ay civarında sürmektedir. Bu etki süresi kişiden kişiye göre de değişebilmektedir. Botoksun etkisi geçtiğinde uygulama yapılan bölge eski haline gelecektir bu nedenle uygulamanın tekrarlanması botoksun kalıcılığını ve etki süresini artıracaktır.

Botoks kaç yaşında yapılmalı?

Botoks uygulamaları daha iyi bir görünüme sahip olmak isteyen yetişkinler için uygun olmakla birlikte her yaş grubuna göre farklı avantajlar sağlamaktadır. Genç yaşta başlanan botoks uygulamaları kırışıklık tedavisinde büyük bir avantaj sağlar. 20’li yaşlarda  başlanan önleyici botoks tedavisi sayesinde kırışıklıklar henüz oluşmaya başlamadan ve yüzde bir deformasyon söz konusu olmadan önlem alınmış olunmaktadır.

Botoks fiyatları

Botoks fiyatları doktor, hastane, kullanılan botoksun kalitesi ve başka birçok faktöre göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bizimle iletişime geçerek botoks fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Botoks Öncesi Sonrası

Botoks uygulamalarında botoks öncesi ve sonrası arasındaki farklar göz önünde bulundurulduğunda  kişilerin istedikleri görünüme ulaşmalarında etkili bir yöntem olduğu görülmektedir. Botoks uygulaması sonrası kişiler istedikleri görünüme kavuşurken dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Aşağıda belirtilen durumlara hasta dikkat etmelidir.

 • İşlemin yapıldığı gün hasta çok fazla öne doğru eğilmemelidir.

 • Hasta işlemin yapıldığı gün yüz üstü yatmamalıdır.

 • İşlemin yapıldığı ilk 2-3 saat içerisinde sırt üstü bile olsa yatar pozisyona gelinmemesi tavsiye edilir.

 • Uygulamanın yapıldığı gün su değdirilmemesi, alkollü içecek içilmemesi, sportif bir aktivite yapılmaması önerilir.

 • işlemden sonra hamam, sauna, solaryum gibi çok yoğun sıcak ortamlara girilmemesi tavsiye edilir

Botoks Markaları

Dünyada farklı botoks markaları bulunmakla birlikte ülkemizde Botox® ve Dysport® olmak üzere iki çeşit botoks markası bulunmaktadır. Bu iki botoks markası da FDA onayı bulunan ürünlerdir.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Soru - Cevap

Sevil Aydın

Merhabalar hocam, kalıcı dudak dolgusu yapıyor musunuz?

Dr. Hande Ulusal

Merhabalar Sevil Hanım, Hyalüronik Asit dediğimiz jel formunda bir madde içeren dolguların kalıcılığı isteğe göre değişiklik göstermektedir. Daha doğal daha natürel görüntü elde etmek istiyorsanız 6-9 ay kalıcılık, daha uzun süre daha belirgin daha dolgun görünüm istiyorsanız 12-18 ay kalıcılığı değişen dolgular kullanılabilir. Diğer dolgularda olduğu gibi dudak dolgusu da tekrarlandıkça kalıcılık süresi uzar.

Eda Yaman

Hande Hocam, Burnumun görüntüsünden memnun değilim.Burun dolgusu yaptırmak istiyorum.Uygulama kaç saat sürüyor,sonrasında çok ağrı ve şişlik oluyor mu?

Dr. Hande Ulusal

Merhabalar Eda Hanım, İşlem öncesinde lokal anestezik kremler sürülmektedir.İşlem sonrasında kremlerin etkisiyle ve o bölgeye çok fazla enjeksiyon yapılmadığından dolayı aşırı bir ağrı hissetmezsiniz.İşlemimiz 5-10dk sürmektedir. Sonrasında normal yaşantınıza dönebilirsiniz.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.