Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon tedavisi, pek çok kişinin istenmeyen tüylerden kurtulmak için başvurduğu bir yöntemdir.

Kadın erkek demeden son zamanların en çok tercih edilen yöntemlerinden olan lazer epilasyon, sağlığa herhangi bir zararı olmadan istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Lazer Epilasyon, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yoludur.

Bu İçerik : 01.01.2024 Tarihinde Güncellenmiştir.

Bu konuda kliniğimizde hizmet verilememektedir, bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır, anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

 

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

[youtube::3xoNkN9C4KE]

Deri yüzeyine lazer atışı yapıldığında, ışık milisaniyeler içinde deriden emilmeksizin geçer ancak kıl kökü ve kıl gövdesi tarafından emilir ve kıl kökü içinde yüksek ısı meydana getirerek kıl kökünün tahrip olmasına yol açar.

Lazer Epilasyon da temel amaç, lazer ışınını doğru dozda kıl köküne ulaştırarak, tekrar kıl üretemeyecek şekilde hasar vererek kıl hücresinin yeni kıl üretmesini engellemektir. Lazer ışığı, bildiğimiz ışıktan farklı olarak, ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde yayılmasıdır.

Lazer epilasyon diğer epilasyon çeşitlerinden farklı olarak kalıcı ve sağlıklı olduğu için tercih sebebidir. Kadın ya da erkek fark etmeksizin istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesini sağlayan lazer epilasyon, klasik yöntemlere kıyasla acısızdır.

Doğru cihazlarla ve uzmanlar tarafından yapıldığında son derece etkili ve zararsızdır. Uzmanlar tarafından uygulanacak bölge, cilt tipi ve rengi, kıl yapısı incelenerek ne tür bir cihaz kullanılacağı seçilir ve kişiye yaklaşık olarak tüylerden kaç seansta kurtulacağının bilgisi verilir.

Lazer Epilasyon Kaç Ay Sürer?

Lazer epilasyon uygulamaları cihazın frekans değerine ve işlem sıklığına göre değişim göstermektedir, değişmekle beraber 6-8 seans lazer epilasyon işlemi pozitif bir yansıma vermektedir. Cildin hassas bölgesi yüz kısmında ve ek olarak genetik durumlara bağlı koşullar var ise uygulama sayısı artışı ile sonuçlar görünmektedir. Kişiye, cilt rengine, kıl tipine göre işlem seans dönemleri 1-2 ay gibi olabilir.

Lazer Epilasyon Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Lazer epilasyon tedavisi oldukça kısa sürede tamamlanabilmektedir. Lazer tedavisi uygulanmaya başlamadan önce kişinin tüylerinin jilet yardımı ile kısaltılması gerekmektedir.

Ağda gibi kıl köklerini ekarte eden uygulamaların yapılmaması gerekmektedir. Tüylerin boyu kısaltıldıktan sonra, uygulamanın yapılacağı bölgedeki kıl kökleri lazer cihazı ile taranmaktadır.

Lazer Epilasyon Örneği

Ancak uygulamaya başlamadan önce kişinin ten ve kıl rengine göre lazer değerlerinin ayarlanması gerekmektedir. Bu evrede kişiye en uygun dozu belirlemek, işlemin başarısı için oldukça önemli bir noktadır.

Uygulamanın yapılacağı bölgelere ayrı ayrı doz ayarlamaları yapılmaktadır. İşlemin yapılacağı bölgenin büyüklüğü epilasyon süresini etkilemektedir.

Lazer Epilasyon Tedavisi Her Mevsim Uygulanabilir mi?

Lazer epilasyon, güneş koruyucu kremlerin düzenli kullanımı şartıyla her mevsim uygulanabilir. Fakat bazı hastalarda yüz bölgesine ya da açık olan bölgelere uygulanan lazer epilasyon yaz mevsiminin özelliğine göre riskli olabilmektedir.

Lazer Epilasyon Nedir ?

Lazer Epilasyon, vücuttaki istemediğiniz kılların veya tüylerin köklerini yok eden işlemdir. Tercih edilmesinin sebebi acısız ve zararsız olmasıdır.

Lazer Epilasyon Seansları Ne Kadar Sürmektedir?

Her seans, uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre farklı sürede tamamlanır.

Örneğin komple bacaklar, sırt gibi büyük alanlar ortalama 1-1,5 saat; koltuk altı, bikini bölgesi, yüz gibi daha küçük bölgeler 10-15 dakika; bıyık, çene gibi bölgeler 2-3 dakikalık sürelerde tamamlanmaktadır.

Epilasyon bölgesinde seans sıklığı yüz bölgesinde 1-1,5 ay, vücut bölgesinde 1-2 aydır. Tedavi ilerledikçe seans aralıkları uzamaktadır.

Lazer Epilasyon Tedavisinde Neden Birden Fazla Seans Gerekir?

Vücut kılları anajen, katajen, telojen olarak adlandırılan üç gelişim evresinde bulunur. Her kıl kökü, bu devrelerden birbirinden bağımsız farklı zamanlarda geçmektedir.

Lazer epilasyon daha çok anajen dönemdeki kılları etkiler. Bu nedenle tek seansta uygulanan bölgedeki tüm kılları yok etmek mümkün olmamaktadır.

Lazer Epilasyonda Ten Rengi Önemlimidir?

Lazer epilasyon yöntemi, beyaz tenli ve koyu renk tüylü kişilerde etkinliği daha yüksek olan bir yöntemdir. Ten rengi koyulaştıkça cildi yakmamak için dozlar düşürülür. Böylece etkinlik azalmış olur.

Ancak, lazer cihazlarında, kişiye uygulama yapılacak bölgeye özel ayarlamalar yapabildiğinden, cilt rengi esmer olan kişilerde ve bronz tenlilerde dozlar cilde zarar vermeyecek seviyelere indirilerek uygulanmaktadır.

Lazer Epilasyon Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Herkesin acı eşiği birbirinden farklıdır ancak hissedilen acı dayanılamayacak kadar fazla değildir. Acılar atış sonrasında hemen geçmektedir.

Lazer Epilasyon Sonrası Yanık Ve Leke Oluşur Mu?

İşlem sonrasında hafif pembelik veya kıl köklerinde şişmeler yaşanabilmektedir. Ortalama yarım saat sonra cilt normale dönmektedir.

Lazer epilasyon tedavisi alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleşmelidir. Aksi halde böyle bir risk söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle, tedaviyi uygulayacak olan kişi ve tedavinin nerede hangi cihazlar ile uygulandığı son derece önemlidir.

Tüyler Kaç Seansta Bitmektedir?

Herkesin fiziki yapısı ayrı olduğu gibi, kıl yapıları da ayrıdır. Bunun yanı sıra hormonal denge de önem taşımaktadır. Özellikle vücuttaki kol altı, alt bacak, genital bölge gibi yerler minimum 4 maksimum 8 seansta bitmektedir. Yüz, kol, sırt gibi bölgeler 6-12 seans sürebilmektedir.

Lazer Epilasyon Sonuçları Kalıcı mıdır?

Günümüzün gelişmiş yüksek teknolojik lazerleri ile, etkin dozlarda uygulanan tedavilerde, işlem bölgesinde bitmiş bir tüylenmenin, yeniden başlaması olası görünmemektedir.

Lazer epilasyonda kalıcı bir sonuç beklemek için genellikle kadınlarda 18 yaş ve erkeklerde ise 20 yaş altında olmamak gerekmektedir. Bunun yanı sıra hormonal rahatsızlıklara sahip kişiler için net bir sonuç belirtilmesi mümkün olmamaktadır.

Lazer Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer epilasyondan en az bir ay öncesine kadar kılları kökünden alan ağda, epilatör, cımbız, iple alınma işlemler yapılmamalıdır.

Tüyler jilet, tüy dökücü ve ya tüy kısaltıcı ile kesilebilir. Jiletleme işlemi, hiçbir zaman kıl köklerini güçlendirmeyecek veya ayva tüylerini kalınlaştırmayacaktır.

Epilasyon planlanan dönemde güneşten uzak durulmalı ve güneşten koruyucu kullanılmalıdır. Lazer epilasyondan 15 gün öncesine kadar bronzlaşma olmamalı ya da solaryuma girilmemelidir.

Cilt soyucu ürünler (peeling) kullanılıyor ise 15 gün önce bırakılmış olmalıdır. Lazer epilasyonda hekim kontrolünde olan merkezler tercih edilmelidir.

Lazer Epilasyon Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tedaviden sonra hemen günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. İşlem gören bölgeye makyaj uygulanmasında bir sakınca yoktur.

İşlem sonrasında ilk 24 saat sıcak su ile temastan kaçılmalıdır. Lazer epilasyon, cildin açıkta kalmış bölgelerine uygulanmış ise sonraki seansa kadar güneşli havalarda güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ile 10 gün içerisinde uzamaya ve dökülmeye başlamaktadır.

Lazer Epilasyon Herkese Uygulanabilir Mi?

Lazer epilasyonun uygulanması için kişinin herhangi bir hormonal bozukluğun olmaması gerekmektedir. Lazer epilasyon kıl gelişimi tamamlanmamış kişilere uygulanmamaktadır.

Bunun yanı sıra cilt hastalığı olan kişilere, beyaz, sarı ve kızıl kıl rengine sahip kişilere, kanser hastalarına, ışığa karşı hassaslaştıran ilaç kullanan kişilere lazer epilasyon yöntemi uygulanmamaktadır.

Lazer Epilasyonun Yan Etkisi Var Mıdır?

Lazer işlemi, hastanın cilt ve kıl tipine uygun enerji değerleri ile yapıldığında kalıcı yan etkisi bulunmamaktadır.

Uygulama sonrasında, kısa süreli olarak hafif bir kızarıklık, kabarıklık, yanma görülebilir; bu da tedaviden sonraki birkaç saat içinde kendiliğinden geçmektedir. Çok hassas ciltlerde kızarıklık 2-3 gün devam edebilmektedir.

Lazer Epilasyon Tedavisi Fiyatları Nelerdir?

Kalıcı sonuçlar sağlaması sebebiyle kadın ve erkekler tarafından istenmeyen tüylerin giderilmesinde ve yok edilmesinde tercih edilen lazer epilasyon diğer yöntemlere göre acısız ve ağrısız olarak yapılmaktadır.

Lazer epilasyon seans fiyatları uygulanacak olan bölgeye ve kıl yapısına göre değişiklik göstermektedir. Lazer epilasyon tedavisi yaptırmak isteyen kişilerin, cilt tipi, cilt rengi ve kıl yapısı incelenir. Bu işlem sonrasında kişiye yaklaşık olarak seans sayısından bahsedilir.

Bu nedenle en detaylı fiyat bilgisi için merkezimizi ziyaret etmeniz gerekmektedir. İstanbul lokasyonu içerisinde lazer epilasyon uygulaması için ve tüm sorularınız için bizlere ulaşabilirsiniz.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Soru - Cevap

Sevgi Ekmenci

Merhabalar, ben tüm vucut lazer epilasyon yaptırmak istiyorum. Fiyat bilgilerinizi öğrenebilir miyim? Bir de çok acı hisseder miyim

Dr. Hande Ulusal

Merhabalar Sevgi Hanım, lazer epilasyon uygulamasında orta seviyede, katlanılabilir düzeyde bir acı hissedilmektedir. Cilt tipiniz aşırı hassas değil ise lokal anesteziye gerek duyulmaz. Tedavi sonrası birkaç gün cildiniz fazla duyarlı ve hassas olabilir ve ağrı yaşanabilir, bu ve benzeri durumlarda uzman hekiminizden yardım istemelisiniz. Şişlik ve oluşabilecek kızarıklıklar için buz ile ağrıyı dindirmek yeterlidir. Son olarak min. 2 gün güneş ışığından uzak durmanız gerekmektedir.

Fiyat bilgisini buradan veremiyoruz. Klinik ile irtibata geçebilirseniz eğer asistanım size yardımcı olacaktır. İyi günler dilerim.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.