Sizi Arayalım

Kozmetik Dermatoloji

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon da hedef , kıl kökünde bulunan renk maddesi olan melanindir. Tüylenme artışı genetik, hormonal hastalıklarla ilişkili veya kullanılan ilaçlara bağlı olabilir. Bu yüzden kıllar ne kadar kalın ve koyu renkli ise epilasyonun başarısı o kadar artar.

Bayanlarda yüz ve kol bölgesinde ve erkeklerde sırt bölgesinde lazer epilasyon başarı oranı diğer bölgelere göre düşüktür. Beyaz veya sarı renkli tüylere etki etmemektedir. Lazer epilasyonda ortalama seans sayısı 4-8 arasında iken yüz bölgesinde bu süre artabilir.

Erkek tipi tüylenmeden şüphelenilen durumlarda gerekli hormonal tetkikler yapılmakta ve lazer epilasyonla beraber hormonal hastalıkların tedavisi önerilmektedir.

İstenmeyen tüyler yabani ot yetişmesi gibidir. Siz kestikçe o yayılır ve neredeyse daha da hızla büyür, sırt bölgesinde, bacaklarda, kollarda hatta yüz kısımlarında bulunur. Saçlar kimine göre arzu edilen bir durum olabileceği gibi, bayanlarda yüz çevresi ve dudak kısımlarında, erkek ve bayanlarda ise sırt ve dekolte bölgeleri gibi vücudun görünen bölgelerine ulaşınca negatif etki bırakır.

Tüylerin oluşması aslında doğal bir durumdur ancak hormonal ve yaş gibi katmanlar ile bazı bireylerde istenenden daha çok uzar ve vücüda dağılır. Klasik yöntemlerle tıraş ve ağda benzeri bazı metodlarla bu istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz ancak geçici yöntemler olmaktadır istemeseniz de o tüyler gerisin geriye çıkmaktadır.

Şimdi bu sorununuz ile ilgilenin, ağda ve/veya jilet ile tıral olmak can sıkıcı ve büyük zaman almaktadır, ve sürekli acı çektiren tüyleriniznden kurtulma yöntemidir. Yüzünüzde, bacaklarınızda, kol altlarınızda ve bikini bölgesindeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanacak bir çok işlem sonrasında artık çözüm bulmak isteniyorsa lazer epilasyona başvurmak etraftan alınan bilgiler ile gerçekleşmektedir.

Lazer epilasyon tedavisi, günümüzde sıklıkla uygulanan ve başarıyla gerçekleştirilen tedavi yöntemlerindendir.

Lazer Epilasyon teknolojisi : Lazer epilasyonun çalışma yöntemi, istenmeyen tüylerin köklerinin lazer ışığı ile yakılması ve yokedilmesi tekniğidir. Uygulama 1990 senesinde başlamıştır ancak son dönemlerde teknolojininde bir hayli gelişmesiyle hem fiyatları makul hale gelmiştir, hem de teknoloji ile daha da acısız, ağrısız bir yöntem durumuna geçmiştir.

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon tedavisi istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemidir. Klasik yöntemler artık fayda sağlamıyorsa jiletler ile tıraş olmaktan bıktınız, cımbızla uğraşmaktan yoruldunuz yada ağda acısı çekmek istemiyorsanız, lazer epilasyonu deneme zamanınız geldi demektir tabiki bir Uzman Hekim kontrolünde. Güzellik salonlarında yada kuaförlerde bilinçsiz ve yetkisiz yapılan işlemler büyük sorunlar oluşturabilir.

Lazer Epilasyon Nasıl Çalışıyor ?

Yaptıracağınız her uygulamanın nasıl olacağını ve hangi etkileri bırakacağını bilmek önemlidir. Bu sebeple Lazer epilasyon cihazlarının nasıl çalıştığı hakkında bilgi vermek işinize yarayacak bilgilerdendir. En temel anlatım ile bilgi vermek gerekirse, bir cilt uzmanı tarafından manuel şekilde yönetilen lazer epilasyon cihazı ile cildinize lazer ışınlarını vermektedir. Lazer ışınları cildinizdeki tüy köklerine kadar etki etmektedir bu enerjiyi alan tüyler uzatma evresini tamamlar ve uzama durumu oluşmaz.

Uygulanan lazer epilasyon işlem anında uzayan tüylerinize etki edebilir dolayısı ile uzun vadeli sonuçlar için seans sayısı kişiye ve duruma göre değişmektedir. Yüzde 100 sonuç almak için seansları ve uygulama kurallarına dikkat edilmesi gerekebilir. Güzel sonuçlar için kişiye bağımlı olmakla birlikte 4-5 seansa tedavi uygulanması gereklidir.

Farklı lazer cihazları ve cinsleri bulunmaktadır. Çok bilinen ve kullanılan cihazlar ise Alexandrite ve Diode lazerdir. Alexandrite, cildin altındaki deride bulunan tüy köklerine yoğun bir şekilde etkide bulunarak tüylerin uzamasını engellemektedirler.

Diode ise aynı şekilde çalışsa da daha uzun dalga boyu lazer enerjisi iletebilmektedir. Cildiniz koyu renkli ise şanslısınız lazer epilasyon için avantaj olmaktadır. Lazer ışınları ile darbe teknolojisi de epilasyonda kullanılan bir yöntemdir. Lazer ile aynı tekniktedir ancak lazer ışınları enerjisi enerjisi verilmektedir.

Bilgi : Lazer epilasyon her zaman istenmeyen tüylerde kalıcı çözüm olmayabilir. Uygulama yapılan ve tedavi olan kişilerin yüzde 90 tüylerden kurtulmayı umması daha olasıdır, çok açık renkli tüylerde başarı yakalanması için birkaç seans gerekebilir.

Lazer Epilasyon Tedavisi Hangi Ciltler İçin Uygundur?

Lazer epilasyon, cımbız, ağda, normal epilasyon gibi diğer yöntemlere göre daha çekici olsa da, herkes için uygun olmayabilir. Örneğin çok koyu cilt rengi olan kişiler için lazer doğru bir yöntem değildir.

Bunun sebebi koyu ciltlerin, lazer enerjisini absorbe etmesi ve sonucunda ortaya çıkabilecek yan etkilerin artmasından kaynaklanmalıdır.

Teknoloji gün geçtikçe gelişse de, koyu tenli kişiler, açık tenlilere göre daha fazla lazer epilasyon seansına katılmak zorunda kalmaktadırlar. Çok açık renkli tüylere sahip kişilerde de tüylerdeki melanin eksikliği sebebi ile lazer epilasyon tam etki vermeyebilir. Lazer epilasyon için en uygun kişiler, açık tenli ve koyu re nk tüylü kişilerdir.

Lazer Epilasyon Tedavisinin Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Lazer epilasyonun sizin için doğru bir tedavi yöntemi olup olmadığına karar vermek için birçok faktör vardır. Bunlardan en önemlisi prosedür sonrasında olulabilecek yan etkilerin riskini almanızdır. Hiçbir medikal tedavinin sonrasında oluşabilecekler için garanti verilemez ve lazer epilasyon da bir istisna değildir. Yan etkiler geçici veya kalıcı olabilir ve bunda sizin cilt/tüy kökü tipiniz etkin rol oynayacaktır. Tabii ki tedaviyi uygulayan merkezin, klinik uzman doktorunun tecrübesi ve kullandıkları lazer teknolojisi de büyük bir etkendir.

Lazer epilasyon sonrasında, ağrı, şişkinlik, kızarıklık, kabarma, cilt lekeleri gibi geçici yan etkiler oluşabileceği gibi, ciltte solma ve yanıklar gibi kalıcı etkiler de görülebilmektedir. Peki bu yan etkilerle hangi durumlarda karşılaşırsınız? Korunmak için neler yapmalı yada tedavisi mümkün mü? Tüm bu sorularınızı aşağıda linklerini verdiğimiz özel incelemelerimizde açıklıyoruz.

Lazer Epilasyon Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Tedavisi süresince seans aralarında ve tedavi sonrasında, aksatmadan düzenli cilt bakımını yapanlar için lazer epilasyon çok kolay ve zahmetsiz bir tekniktir. Bakım, hem sonuçlara daha hızlı ulaşılmasında hem de sağlığınızı ve güzel cildinizi korumanız için gereklidir. Size önereceğimiz birkaç tavsiyeye uyduğunuz takdirde tedaviniz balarıyla gerçekleşecek ve tedavi sonrasında oluşabilecek komplikasyonlardan cildinizi koruyacaksınız.

Lazer Epilasyon Tedavisi Hangi Ciltler İçin Uygundur?

Lazer epilasyon, cımbız, ağda, normal epilasyon gibi diğer yöntemlere göre daha çekici olsa da, herkes için uygun olmayabilir. Örneğin çok koyu cilt rengi olan kişiler için lazer doğru bir yöntem değildir. Bunun sebebi koyu ciltlerin, lazer enerjisini absorbe etmesi ve sonucunda ortaya çıkabilecek yan etkilerin artmasından kaynaklanmalıdır.

Teknoloji gün geçtikçe gelişse de, koyu tenli kişiler, açık tenlilere göre daha fazla lazer epilasyon seansına katılmak zorunda kalmaktadırlar. Çok açık renkli tüylere sahip kişilerde de tüylerdeki melanin eksikliği sebebi ile lazer epilasyon tam etki vermeyebilir. Lazer epilasyon için en uygun kişiler, açık tenli ve koyu renk tüylü kişilerdir.

Sıkça Sorulan Sorular


Lazer Epilasyon Uygulamasında Acı Hissedecekmiyim ?

Lazer epilasyon uygulamasında orta seviyede, katlanılabilir düzeyde bir acı hissedilmektedir. Cilt tipiniz aşırı hassas değil ise lokal anesteziye gerek duyulmaz. Tedavi sonrası birkaç gün cildiniz fazla duyarlı ve hassas olabilir ve ağrı yaşanabilir, bu ve benzeri durumlarda uzman hekiminizden yardım istemelisiniz. Şişlik ve oluşabilecek kızarıklıklar için buz ile ağrıyı dindirmek yeterlidir. Son olarak minimumda 2 gün güneş ışığından uzak durmanız gerektiğini de belirtmek isteriz.

Lazer Epilasyonun Avantajları Nelerdir ?

Her medikal tedavide olduğu gibi lazer epilasyonun da artıları ve eksileri bulunmaktadır. Avantajlarının en önemlileri, uzun süreli ve kalıcı bir tedavi olmasıdır. Tüyleriniz tekrar çıksa bile minimum oranda ve çok açık renkli olarak uzayacaktır. Bu tedavi aynı zamanda bacak, göğüs veya sırt gibi geniş alana yayılmış tüyler için oldukça başarılıdır.

Lazer Epilasyonun Dezavantajları Nelerdir ?

Dezavantajlardan bahsedecek olursak, bu tedavi onyıllardır yapılmadığı için, henüz örneğin 50 sene sonunda bir yan etkisi ile karşılaşıp karşılaşmayacağımız hakkında bir bilgi birikimi bulunmamaktadır.

Aynı zamanda yanlış uygulandığı durumlarda lazer epilasyon ciltte hafif yanıklara ve cilt bozulmalarına da yol açabilmektedir. (doğru kliniğin seçimi burada büyük önem arz etmektedir) Son olarak bu tedavinin sizin cildinizde kaç seansta işe yarayacağını kimse garanti edemez. Bazı kişiler için 4-5 seans yetecekken, bazı ciltlerde daha fazla seansa ihtiyaç duyulur, ki bu da masrafların artmasına yol açacaktır.

Lazer epilasyon kaç yaşında yapılır?

Lazer epilasyon 16 yaşından büyük herkese uygulanabilir. Bronzlaşmış veya koyu tenli kişilere uygulanırsa yanık veya leke oluşturma ihtimali vardır. İşlem sonrası güneş ışınlarından korunulması gerekir.

Lazer Epilasyon Tedavisi Çeşitleri ve Lazer Cihaz Teknolojileri Nelerdir?

4 ana lazer teknoloji tipi bulunmaktadır. Bunlar, Ruby, Alexandrite, Diode ve ND Yag’dır. Her tip lazer farklı cilt tipleri için ayrı uygulanmaktadır. Ruby lazer hem açık hem de koyu renkli cilde sahip kişilerde uygulanabilse de daha çok açık renkli cilt tipine uygulanmaktadır. Genelde de daha küçük alanlardaki tüylere odaklanmak için kullanılan bir teknolojidir.

Alexandrite’in en büyük özelliği hızı! Erkeklerin bazılarında sırtta tüylenme tüm sırtı kaplayacak şekilde olur. Bu kadar büyük bir alana uygulanacak Alexandrite lazer tedavi seansı sadece 30-40 dakika sürmektedir. Hiç de fena değil! Çok büyük alanlarda çok hızlı uygulanabilmesi ile Alexandrite, aynı zamanda her tüy rengi için kalibre edilebilmektedir.

Diode ise ilk iki lazer teknolojisine göre lazer dalga boyu konusunda farklılık göstermektedir. Laze dalga boyunun yüksek olması Diode teknolojisinin birçok cilt tipinde uygulanabilmesini sağlamaktadır.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Soru - Cevap

Sevgi Ekmen

Merhabalar, ben tüm vucut lazer epilasyon yaptırmak istiyorum. Fiyat bilgilerinizi öğrenebilir miyim? Bir de çok acı hisseder miyim

Dr. Hande Ulusal

Merhabalar Sevgi Hanım, lazer epilasyon uygulamasında orta seviyede, katlanılabilir düzeyde bir acı hissedilmektedir. Cilt tipiniz aşırı hassas değil ise lokal anesteziye gerek duyulmaz. Tedavi sonrası birkaç gün cildiniz fazla duyarlı ve hassas olabilir ve ağrı yaşanabilir, bu ve benzeri durumlarda uzman hekiminizden yardım istemelisiniz. Şişlik ve oluşabilecek kızarıklıklar için buz ile ağrıyı dindirmek yeterlidir. Son olarak min. 2 gün güneş ışığından uzak durmanız gerekmektedir.

Fiyat bilgisini buradan veremiyoruz. Klinik ile irtibata geçebilirseniz eğer asistanım size yardımcı olacaktır. İyi günler dilerim.

İletişime Geçin