Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Fibrocell Otolog Fibroblast Tedavisi

Plazma fibroblast tedavisi, bazı dermatolojik sağlık hizmeti sağlayıcılarının cildin görünümünü sıkılaştırmak ve iyileştirmek için lazer, enjeksiyonlar veya cerrahi tedavilere alternatif olarak sunabileceği estetik bir prosedürdür. Bu terapinin yüz ve kozmetik tedavisi için oldukça yeni olduğunu da eklememiz gerekir.

Nasıl çalıştığını ve prosedürün sizi ne kadar gençleştireceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu İçerik : 01.01.2024 Tarihinde Güncellenmiştir !

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

[youtube::FKZH3B9_Hes]

Plazma Fibroblast Tedavisi Nedir?

Plazma fibroblast tedavisi fibroblastları hedef alır. Bunlar, en dıştaki cilt katmanının hemen altındaki deri tabakası olan dermiste kollajen ve protein üreten hücrelerdir.

Fibroblastlar, cilt yaralarının iyileşmesine yardımcı olmanın yanı sıra cilt sıkılığını ve parlaklığını korumada önemli bir rol oynar.

Plazma Fibroblast Tedavisi Örneği

Plazma fibroblast terapisi, cildin küçük bölgelerine yüksek frekanslı bir elektrik akımı boşaltan kalem benzeri bir cihaz kullanır.

Plazma ucu doğrudan cilde temas etmez, bunun yerine cildin hemen üzerinde hedeflenen bir akım bırakır. Sıcak akım, cildin bu üst tabakasında küçük delikler veya mikro yaralanmalar oluşturur.

Bununla birlikte 2019 yılında yayınlanan saygın bir makaleye göre, plazma fibroblast tedavisinden kaynaklanan termal bozulma veya ısı hasarı şunlara yardımcı olur:

 • Derideki proteinleri parçalar
 • Doku yenilenmesini teşvik eder
 • Fibroblast aktivitesini uyarır
 • Doku kasılmasına neden olur. Sonuç olarak cilt sıkılaşır.

Ayrıca şunuda belirtmek de fayda var; bazı dermatolojik sağlık hizmeti sağlayıcıları, bu yaklaşımı plazma cilt yenileme için de adlandırabilirler.

Bu İçerik : 01.01.2024 Tarihinde Güncellenmiştir.

Plazma Fibroblast Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Plazma fibroblast tedavisi, aşağıdaki durumları tedavi etmek için kullanılabilecek cerrahi olmayan bir tedavidir:

 • Göz kapağı kaldırma / sıkma,
 • Kırışıklık azaltma,
 • Boyun sıkılaştırma,
 • Üst dudak kırışıklıklarının azaltılması
 • Çatlaklar ve yara izlerinin yok edilmesi

Kozmetik uzmanları, dudakların daha dolgun görünmesi için dudak dolgularına alternatif olarak plazma fibroblast tedavisini de kullanabilirler.

İşe Yarıyor Mu?

Plazma fibroblast tedavisi güvenli ve kontrollü bir ortamda yapıldığında şunları yapabilir:

 • Cilt dokusunu gençleştirme
 • Hafif ila orta derecede cilt sıkılaştırma etkileri sunar
 • Bir dereceye kadar cilt yüz kontur değişikliğine neden olur

2014 tarihli saygın bir tıp dergisinde ele alınan makaleye göre, etkilerin tedaviden sonra 1 yıla kadar fibroblast üretimini teşvik etmesi bekleniyor.

Bununla birlikte, nispeten yeni bir estetik prosedür olduğu için plazma fibroblast tedavisi hakkında çok fazla çalışma yoktur.

2007 yılında yapılan küçük bir çalışmada, sekiz katılımcı üzerinde plazma fibroblast terapileri kullanılmıştır.

Her katılımcıya her 3 haftada bir tam yüz tedavisi uygulandı. Çalışmanın sonucuna göre, hastalar yüz kırışmasında yüzde 37 azalma ve yüz görünümünde genel olarak yüzde 68 iyileşme bildirdiler.

Prosedür Nasıl Uygulanıyor?

Prosedür, tedaviyi uyguladığınız yere bağlı olarak biraz değişebilir, ancak temel adımlar genellikle şunları içerir:

Cildi temizlemek ve topikal anestezik (uyuşturma) bir krem uygulamak. Uyuşturma kreminin etkili olması için yaklaşık 30 dakika beklemeniz gerekebilir. Belirtilen cilt bölgesini plazma kalemi ile tedavi etmek.

Kalem, ciltte küçük kabuk benzeri noktalar yapan küçük mikro akımlar oluşturacaktır. Bir profesyonel, uyuşma kremini çıkaracak ve mümkün olduğunda karıncalanma ve yanma hissini en aza indirmek için bir soğutma jeli uygulayacaktır.

Prosedürün gerçekleştirilmesi genellikle 30 ila 60 dakika sürer.

Prosedür tamamlandıktan sonra, küçük noktaların yaklaşık 1 hafta sonra kabuklanıp düşmesini bekleyebilirsiniz. Önünüzdeki birkaç hafta içinde cildiniz iyileştikçe daha sıkı ve sıkı görünmelidir.

Tüm bunlar ile birlikte bazı insanlar bir tedaviden fayda görebilirken, diğerleri sonuçları görmeden önce en az üç tedaviye ihtiyaç duyabiliyor. Bu Prosedür İçin İyi Bir Aday Kimdir?

Bu prosedür için en iyi adaylar, hafif ila orta derecede cilt kırışıklıkları olan kişilerdir.

Aşağıdaki durumlarda plazma fibroblast tedavisi almamalısınız:

 • Çocuk emziren ve hamile kadınlar
 • Topikal anestezik preparatlara alerjiniz varsa
 • Tedavi bölgesinde enfeksiyon kapma ihtimali olan bireyler

Bunlara ek olarak, keloid veya hipertrofik skarlaşma tedavisi aldıysanız, plazma fibroblast tedavisine dikkatle yaklaşmanız önerilir.

Tedavi hedeflerinizi ve genel sağlık durumunuza vermiş olabileceğiniz olası endişeleri tartışmak için prosedürden önce bir sağlık uzmanıyla görüşmeniz önemlidir.

Güvenli Midir Ve Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı?

Prosedürü uygulayan sağlık uzmanının sizinle gerçekçi hedefler oluşturması çok önemlidir. Plazma fibroblast tedavisi sonuç sunabilse de, cerrahi bir prosedür kadar dramatik olmaları muhtemel değildir.

Ayrıca, prosedürün kesin bir yan etkisi yoktur. Ancak yan etkilere aşağıdaki durumları örnek verebiliriz:

 • Kızarıklık
 • Şişme
 • Hafif hipopigmentasyon (hafif lekeler)
 • Hafif hiperpigmentasyon (koyu lekeler)
 • Cildin soyulması ve kabuklanması

Plazma fibroblast tedavisinin dünyanın her yerinde yasal olmadığını belirtmek gerekir.

Örneğin, Kanada şu anda kozmetik amaçlı plazma kalemlerinin kullanılmasına izin vermemektedir.

Fiyatı Ne Kadar?

Fibroblast için fiyatlandırma, tıpkı diğer daha sofistike tedaviler gibi, esas olarak seçtiğiniz sağlayıcının niteliklerine ve kliniğin bulunduğu bölgeye göre değişir.

Ancak kesin olan şey fibroblast fiyatlandırmasının ameliyattan çok daha uygun fiyatlı olmasıdır.

Örneğin, tedaviye en açık alanlardan biri göz kapaklardır. Göz kapağı cerrahisi, birkaç haftalık iyileşme ile birlikte bir kaç bin dolara kadar çıkmaktadır. Karşılaştırmak gerekirse göz kapaklarındaki bir fibroblast cilt sıkılaştırmasının tedavisi ise bir kaç yüz dolar arasındadır. (kampanyalar ile daha da az olabilir)

Fibroblast kırışıklık gidericinin maliyetine bakmanın bir başka yolu, cildi gençleştirmek ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için sıklıkla kullanılan enjekte edilebilir dolgu maddeleriyle karşılaştırmaktır.

Bir göz altı dolgu maddesinin maliyeti birkaç yüz ila birkaç bin dolar arasında değişiklik göstermektedir, maliyet seçtiğiniz sağlayıcıya göre büyük ölçüde değişir. İlk bakışta, dolgu maddeleri Fibroblast ile birlikte nispeten kabul edilebilir bir seçenek gibi görünmektedir, çünkü küçük olası morarma ve şişme dışında minimum iyileşme süresi vardır. Bununla birlikte, Fibroblast Plazma Kaldırma kalıcı bir çözümdür oysa enjekte edilebilir dolgu maddeleri geçici bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fibroblast tedavisinin yapılmasına karar verdikten sonra, cildinizde doğal yaşlanma süreci gerçekleşene kadar başka bir tedaviye ihtiyacınız olmayacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak, enjekte edilebilir dolgu maddesine her 6 ayda bir veya 1 yılda bir defa yapılan harcamanın zaman içinde muazzam bir miktar ekleyeceğini hızlı bir şekilde anlayabiliriz.

Bu nedenle Fibroblast prosedürü yine daha iyi bir alternatif ve daha maliyet bilincine sahip bir çözümdür.

Fibroblast Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tedavi neleri içerir?

Etkinleştirildiğinde, makine aletin ucundan işlem yapılan alana giden plazma flaşı oluşturur. Aletin kendisi cilde asla dokunmaz, ancak plazma flaş temasta küçük bir nokta oluşturur.

Muamele alanı üzerinde simetrik bir ızgara oluşturarak başka noktalar uygulanır. Bu aslında cilt liflerinin sıkılaşmasına neden olur. İnvaziv olmayan bir tedavidir, ciltte herhangi bir kesim veya dikiş gerekmez ve çevre dokulara gereksiz zarar vermez.

Acıtır mı?

Fibroblast, hastalar tarafından bildirilen ağrı veya minimum rahatsızlık olmadan cerrahi olmayan bir tedavidir. Topikal krem işlemden önce uyuşmuş tedavi bölgesine uygulanır.

Fibroblast plazma ile hangi alanlar tedavi edilebilir?

Fibroblast plazma birçok farklı cilt rahatsızlığı için kullanılabilir. Göz kapağı sıkma, vücut gençleştirme, akne tedavisi, iplik damarı, yara izi düzeltme, dövme çıkarma ve çatlak giderme.

Yukarıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz, ancak geleneksel cerrahi prosedürlerle tereddüt ettiyseniz, invaziv olmayan Fibroblast plazma tedavisi sizin için doğru çözüm olabilir.

Ne gibi sonuçlar bekleyebilirim?

İşlemden sonra göz kapaklarınız ve göz altı, çok daha pürüzsüz görünecek ve hissedeceksiniz ayrıca kırışık cilt açıkça azalacaktır; göz kapaklarınızı daha hafif hissettirecektir.

Tedaviden sonra ne olur?

Gününüze normal şekilde devam edebilirsiniz, ancak bakım sonrası önerilerimize uymanız çok önemlidir. Karbon kabuklar çizilemez veya çıkarılamaz. Temiz, tiftiksiz bir bezle kurutarak cildin kurumasına izin verilir. İyileştirici cilt SPF50 kremi ile doğrudan güneşten korunmalıdır. Kabuklar düşene kadar spor, yüzme ve saunaya izin verilmez.

Muhtemel yan etkiler nelerdir?

Fibroblast plazma çok güvenlidir ve yan etkiler nadirdir, ancak cilt pigmentasyonunda enfeksiyon, skar ve geçici değişiklik meydana gelebilir.

Doğrudan cilt üzerinde oluşan küçük bir yüzeysel nokta olan karbon kabuklar normal iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve krem sonrası doğru şekilde tedavi edildiğinde tehdit oluşturmaz ve tedaviden 5-7 gün sonra düşer. İlk 3 gün içinde hafif şişlik olması ve genellikle tamamen 5. güne kadar gitmesi beklenir.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.