Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Fraksiyonel Radyofrekansla Cilt Yenileme

Fraksiyonel Radyofrekans, ameliyata gerek duyulmadan cildin yenilenmesini sağlayan bir uygulama işlemidir. Cildin daha genç görünmesi için uygulanan uygulama, sivilce ve siyah nokta sorunları için tercih edilebiliyor.

Cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlayıp, yağlı görünümü engeller. Fraksiyonel Radyofrekans cilt yenileme tedavisi, ameliyatsız acısız bir yöntem olduğundan, çağımızda cilt yenileme konusunda başvurulan uygulamalar arasında yer alıyor.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

[youtube::FKZH3B9_Hes]

Fraksiyonel Radyofrekans Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

 • Uygulama kişinin cilt yenileme tedavisi yapmak istemesinden sonra plan doğrultusunda yapılıyor.
 • Tedavi uygulaması öncesinde cilt bölgesi iyice temizleniyor.
 • Daha sonra kişiye özel olan mikroiğne başlıkları takılıyor ve doz miktarı belirleniyor.
 • Problemli olan bölgeler, birden fazla geçiş yapıldıktan sonra tamamlanıyor. Uygulama daha çok boyun ve yüz bölgesine yapılıyor.
 • Fraksiyonel Radyofrekans tedavisi cilde uygulanmadan önce bölgede ağır kesici kremler kullanılabiliyor.

İşlemin ortalama süresi 40 dakika kadar sürüyor. Tedavi uygulamasından sonra bölgede hafif kızarıklar veya kabuklanmalar görülebiliyor.

Bu nedenle uzman doktorlar tarafından bölgedeki yaraların hızla iyileşmesi için çeşitli koruyucu kremler reçete edilebiliyor.

İşlem yapıldıktan sonraki gün kişinin banyo yapmaması, cilt bölgesinin suyla temas ettirilmemesi gerekiyor.

Her hastaya özel başlıklar kullanıldığından, hijyenik açıdan herhangi bir problem teşkil etmiyor. Fraksiyonel Radyofrekans uygulaması, bu aşamalardan sonra tamamlanmış oluyor.

Fraksiyonel Radyofrekans Tedavisi Kimler İçin Uygun?

Ameliyatsız yapılan cilt yenileme uygulamaları, insanlar arasında gittikçe popüler hale geliyor. İşlemlerin hemen her insana uygun olması, bu açıdan kolaylık sağlayabiliyor. Fraksiyonel Radyofrekansla cilt yenileme tedavisi 16 yaş üzerinde olan kişilere uygulanabiliyor.

Kansızlık problemleri yaşayan kişiler, kanser tedavisi görenler ve enfeksiyon rahatsızlığı olan kişilerde işlem yapılmıyor.

Ayrıca sürekli olarak ilaç kullanan kişiler, kronik problemleri olan hastalar ve kan inceltici ilaç kullanmak durumunda olanlar için uygun bir yöntem değildir. Bunun dışında, herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan 16 yaşın üzerindeki kişilere cildin yenilenmesi için uygulanabiliyor.

Fraksiyonel Radyofrekans Cilt Yenileme Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

Fraksiyonel Radyofrekans uygulamasında, küçük uçlu iğneler kullanılıyor. Kullanılan iğneler, ciltte minik delikler açtığından kabuklanma durumu ortaya çıkabiliyor. İğneli bir işlem olduğundan, enfeksiyon kapma olasılığı ortaya çıkabiliyor.

Bundan dolayı, işlemin hastane ortamından ve uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Uzman olmayan kişiler tarafından yapılması durumunda ciltte bazı enfeksiyon oluşum riskleri ortaya çıkabiliyor.

Fraksiyonel Radyofrekans yöntemiyle cilt yenileme uygulaması, kişinin cilt yapısına göre seanslara bölünebilir. Uygulama süresi uzman doktorun, cildin yapısına göre planlamasına göre şekilleniyor. Cildin durumu göz önüne alındığında, ortalama 3 seansta sonuç alınabiliyor. Her seans arası ortalama 1 ay oluyor.

Fraksiyonel Radyofrekans Ağrılı Bir Yöntem Midir?

Ameliyatlı çözümlere göre çok daha ağrısız ve sorunsuz bir uygulamadır. Fraksiyonel Radyofrekans cilt yenileme tedavisi öncesinde, bazı özel ağrı kesici kremler kullanılabiliyor.

Bu kremler uygulama esnasında ve sonrasında, ağrıların en aza indirilmesi için uygulanır. Tedaviden sonra ciltte hafif bir yanma hissedilebilir. Bunun dışında, uygulama esnasında ve sonrasında ağrı oluşumu söz konusu olmuyor.

Fraksiyonel Radyofrekans Uygulaması Riskleri Neler?

Fraksiyonel Radyofrekans uygulamasına her yaştan insanın başvurmasının nedeni, ciltte herhangi bir leke veya yara izi bırakmamasıdır.

Uygulama, cildin altındaki dokulara etki eder. Cilt üzerinde bulunan dokulara herhangi bir etki durumu söz konusu olmuyor. 2-4 arası süren çeşitli kızarıklar dışında, başka riski bulunmuyor.

Ayrıca uygulama cildin belli bölgelerinde enfeksiyon oluşumuna neden olmuyor.

Cilt Gençleştirmede Fraksiyonel Radyofrekans Etkisi Nasıl Görülüyor?

Fraksiyonel Radyofrekans olarak bilinen uygulamada, kişiye özel başlıkların ucunda toplamda 25 adet ince altın iğneler bulunuyor.

Tedavi gerçekleştirildiğinde, ciltte birbirinden farklı derinliklerde iğneler radyofrekans enerji etkisi yapıyor. Enerji etkisiyle, cilt ve cilt altındaki dokular ısınmaya başlıyor. Cildin yenilenmesini sağlayabilen ısınmayla birlikte, hücre yapımı artmaya başlıyor.

Hücreler kısa sürede yenileniyor. Ayrıca cilt altında yavaşlayan metabolizmanın hızlanmasına yol açıyor. Dolaşım hareketleri hızlanmaya başlıyor.

Yaşlanmaya bağlı başlayan durgunluklar, hücre ölümü, dolaşım sorunların ortadan kalkıyor. Bu sayede, cilt daha hızlı şekilde yenilenme imkanı bulabiliyor. Genç görünüm elde edilebiliyor.

Fraksiyonel Radyofrekansla Cilt Yenileme Uygulaması Fiyatları

Fraksiyonel Radyofrekans uygulaması, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan cilt yenilemesi gerçekleştirmek isteyen kişilere uygulanıyor.

Yapılan uygulamanın fiyatı ise cildin tipine, hasar oranına göre değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca uygulamanın kaç seansta yapılacağı, tedavi için diğer tüm gereklilikler fiyatı değiştiren etkenler arasında yer alıyor.

Fraksiyonel Radyofrekans Uygulaması Kaç Seansta Uygulanabiliyor?

Cildin yenilenmesi için yapılan Fraksiyonel Radyofrekans uygulamasının seans süresi bir aydır. Yani ay içerisinde bir kez yapılabiliyor. Cildin hasar oranına ve yaşa bağlı uygulama ortalama 3 seansta tamamlanıyor.

3 seans sonrasında yeterli parlaklık, yenilenme, gerginlik ve düzelme görülmemişse, seanslara devam edilebiliyor.

Bu durum tamamen doktorun hastaya uygun gördüğü seans sayısına göre değişebiliyor. Fraksiyonel Radyofrekans cilt yenileme uygulaması, PRP ile birlikte kullanılarak daha iyi etki gösterebiliyor.

Fraksiyonel Radyofrekans Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Fraksiyonel Radyofrekans cilt yenileme uygulaması, cildin birçok alanında kullanılabiliyor. Tüm boyun ve yüz kısmında ve dekolte bölgesine uygulama yapılabiliyor.

Ayrıca göz çevresinde meydana gelen kırışıklıkların giderilmesi ve sıkılaştırma sağlanması, el bölgesinin daha genç görünmesi için Fraksiyonel Radyofrekans yöntemi uygulanabilir.

Fraksiyonel Radyofrekans Cilt Yenileme Uygulaması Kullanım Alanları

Fraksiyonel Radyofrekans uygulaması, ciltte kırışıklık meydana gelebilen yerler olarak gösteriliyor. Bunun yanında, birçok sorunun giderilmesine kullanılabiliyor.

 • Ciltte meydana gelmiş sivilcelerin giderilmesi için kullanılabilir. Sivilce izlerinin yok edilmesi için uygulanabilir.
 • Genel anlamda cildin daha genç bir görünüm elde edebilmesi için tercih ediliyor.
 • Ciltteki gözeneklerin sıkılaşması için tercih edilebilir. Sıkı gözenekler sayesinde, siyah noktalarda belirgin bir azalma yaşanır. Cilt daha az yağlı hale gelebilir.
 • Doğum veya yaşlanmaya bağlı cilt çatlakları ve ameliyat sonrası ortaya çıkan izlerin giderilmesi için Fraksiyonel Radyofrekans uygulaması yapılabilir.
 • Akne sorununun giderilmesinde kullanılabilir.
 • Kış veya yaz ayları fark etmeksizin uygun görülmesi halinde kullanılabilir.

Fraksiyonel Radyofrekans Tedavisinin Uygulaması Nasıldır?

İlk olarak cilt iyice temizleniyor. Daha sonra herhangi bir ağrı yaşanmaması adına, çeşitli anestezik kremler bölgeye uygulanmaya başlanıyor.

Uygun dozajlar ayarlandıktan sonra, başlık yardımıyla istenen bölgelerde uygulama başlatılıyor.

Her bir bölgenin yenilenmesi için 2-3 kez üzerinden geçilebilir. Uygulama ortalama 1 saat sürebiliyor.

Bittikten sonra nem veren maskeler veya vitamin kürleri tercihe bağlı uygulanabilir. Kullanılan maskeler, cildi rahatlattığı gibi etkisinin daha fazla olmasına yardımcı olabiliyor.

Fraksiyonel Radyofrekans Uygulama Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Fraksiyonel Radyofrekans uygulaması, belirli bir plana göre yapılabiliyor. Bundan dolayı, doktorunuz siz başvurduktan sonra periyodik olarak aşama aşama planlama yapabiliyor.

Doktorunuzun belirttiği gibi uygulamaya hazırlıklı olmanız halinde, işlem çok daha kısa sürede etkisini gösterebiliyor.

Sigara ve alkolden tedavi öncesi ve süresi boyunca uzak kalmanız gerekiyor. Ayrıca kullandığınız ilaçları doktorunuzla paylaşmalısınız. Kan inceltici etkileri bulunan ilaçları, uygulama öncesinde veya sonrasında kullanmamalısınız.

Uygulamada Genel Olarak Nelere Dikkat Edilmeli?

Uygulama öncesinde, cildin rahatlamasını ve yumuşamasını sağlamak için bazı cilt bakım ürünleri kullanılabilir. Bu, işlemin daha kolay ve etkili olması için yapılabilir.

Uygulama genel olarak 30-70 dakika arasında sürer. Cildinizdeki kırışıklıklar, uygulama yapılacak bölge sayısı, bu sürenin değişmesine neden olabilir.

Uygulama yapıldıktan sonraki 5-6 saat içerisinde yoğun kızarıklıklar oluşabilir. Bunun haricinde ek olarak yan etki görülmesi durumunda, doktorunuza başvurmanız gerekiyor. Kızarıklıklar ortalama 24-72 saat arasında pembe hale geldikten sonra yok olmaya başlıyor.

 • Doktorunuzun tavsiye ettiği nemlendirici ve koruyucu kremler dışında, herhangi bir ilaç kullanmamaya özen göstermeniz gerekiyor.
 • Seansın yapıldığı gün, uygulama yapılan bölgelere su vurulmamalıdır. Aynı şekilde yüz bölgesine uygulama yapıldıysa, makyaj yapılmamalıdır.
 • Uygulama sonrasında şişlikler oluşabilir. Bunun için doktorunuz size bazı kremler tavsiye edebilir. Bu kremleri minimum 3 gün kullanmanız gerekiyor.
 • Seansın yapıldığı gün güneşin etkilerine maruz kalınmamalıdır. 3 gün süreyle güneşe çıkılmaması, iyileşmenin daha hızlı şekilde gerçekleşmesine yardımcı olabilir.
 • Seans sonrasında oluşacak kabuklanmaya müdahale etmemeniz gerekiyor. Ellerinize bunları kaldırmaya çalışmanız veya kaşıma durumunda, iyileşmede gecikmeler yaşanabilir.

Yaşlanmayla Birlikte Ciltte Yaşanan Değişimler Neler?

Yaşlanmayla birlikte, ciltte çeşitli değişimler söz konusu olabiliyor. Bunlardan en önemlisi, cildin kendini yenileme özelliğinin düşmeye başlamasıdır.

Bu durum, cildin git gide ritmini kaybetmesine ve kırışmasına neden olur. Ciltte incelme yaşandığından, kırışıklıklar çatlaklara ve önemli sayılan cilt kusurlarına neden olabilir.

Kan dolaşımında azalmalar yaşanır. Yağ dokusunun azalmaya başlaması da ciltte çökmelerin yaşanmasını tetikleyebilir.

Tüm bunlar, ciltte kırışıklıklara, göz altında sık ince çizgilere, yanak çökmesine, parlaklık kaybına neden olabilir. 'Ameliyat İşlemsiz Cilt Yenileme' olarak bilinen Fraksiyonel Radyofrekans yaşlanmaya bağlı yaşanan olumsuzlukları giderici etkiye sahiptir.

Tüm bu sorunların önüne geçmek, bu yöntemle mümkün olabiliyor. Cilt tedavisinde kullanılan bu son teknoloji uygulaması, cildinizin rahatlamasına ve genç kalmasına yardımcı oluyor.

Fraksiyonel Radyofrekans Yöntemi Etkili Midir?

Teknolojik gelişimler, eski dönemlerde sadece ameliyatla yapılabilen cilt yenilemelerinin seyrini değiştirdi. Kişinin cildini daha genç hale getirmesi için artık bıçak altına yatması gerekmiyor.

Cilt yenileme ve gençleştirme için geliştirilen Fraksiyonel Radyofrekans yöntemi, kolay ve ağrısı bir yöntem olduğundan, son dönemlerde sıklıkla tercih ediliyor.

Sadece ağrısız yöntem olduğu için değil aynı zamanda etkili olduğundan uygulanıyor. Ameliyatla ulaşılamayan sonuçlara ulaşmak, Fraksiyonel Radyofrekans yöntemiyle mümkün olabiliyor.

Uzman doktor tarafından yapılması halinde, uygulamanın istenilen etkileri göstermesi mümkün hale gelebiliyor. Hangi amaçla başvuruyorsanız, buna göre etkilerinin sizi memnun edeceğini söyleyebiliriz.

Etkilerini sorunsuz şekilde görmek istiyorsanız, uygulama öncesi ve sonrasındaki kurallara mutlaka uymanız gerekiyor.

Fraksiyonel Radyofrekans Uygulaması Avantajları

Altın iğneyle yapılan Fraksiyonel Radyofrekans yönteminin en önemli avantajı, ciltte uzun süreli kızarıklıklara neden olmamasıdır. Ayrıca ciltte soyulma, pullanma durumları yaşanmıyor.

Yaşanan kızarıklıklar ortalama 4-5 saat sora kendiliğinden pembe hale geliyor. Pembe hale gelmesiyle birlikte neredeyse hiç görülmüyor. Sadece 2-3 gün sonra bu pembelikler de yok olup gidiyor.

Fraksiyonel Radyofrekans uygulamasının en önemli avantajlarından birisi, uzun süreli kızarıklara neden olmaması ve cilt yaraları oluşturmamasıdır. Bu durum, hastanın günlük yaşantısına daha kolay şekilde devam etmesine olanak tanıyor.

Bu uygulamanın diğer avantajı her mevsimde uygulanabilir olmasıdır. İster kış olsun ister yaz mevsimi olsun uygun olması halinde kullanılıyor.

Fraksiyonel Radyofrekans tedavisinin diğer bir önemli avantajı, ifade bozukluğuna neden olmamasıdır. Kişinin ifadesinin değişimine etki etmiyor.

Tamamen iyileşme süreci oldukça kısadır. Bu 2 ile 3 gün arasında değişir. Fraksiyonel Radyofrekans uygulaması, uygulana diğer radyofrekans yöntemlerine göre de avantajlıdır.

İleri teknoloji olması, daha kolay uygulanmasına ve hasarın minimum düzeyde kalmasına yardımcı olabiliyor. Gerekli tedbirler alındığında, enfeksiyon oluşum riski neredeyse hiç yoktur.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.