Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Marionette Dolgusu

“Marionette” Fransızca “kukla” anlamına gelir. Çenesi küçük kişilerin kuklalara benzer bir görünüme sahip olması düşüncesinden hareketle ağzın kenarında çeneye kadar giden çizgiye Marionette çizgisi denir. Bu bölgeye yapılan dolgu işlemi ise Marionette dolgu olarak adlandırılır. Yani Marionette dolgu kısacası çene bölgesinde yapılan bir dolgu işlemidir. Yaşla birlikte ciltteki elastin ve kolajen bileşenleri zayıflamaya başlar. Söz konusu durum cildin incelmesine ve özellikle ağız kenarında çizgiler ve boşluklar ortaya çıkmasına neden olur. Marionette çizgileri de bunlardan biridir. Marionette çizgileri ağız kenarlarının sarkmasına, hastaların normalde öyle olmamalarına rağmen üzgün veya kızgın görünmesine yol açar. Öte yandan, yüz cilt altında birçok yağ tabakası içerir. Özellikle genç kadınlarda bu yağ katmanları ciltte bol miktarda bulunur. Bunlar yüz şekli ve eğriliğinde de birincil belirleyici faktörlerdir. Katmanlar hacim veya atrofide azalma eğilimindedir. Bunlar ağız çevresinde marionette çizgilerinin derinleşmesine ve ağız çevresinde çukurluğa neden olabilirler. Marionette dolgu ile bu gibi durumlar ortadan kalkmaktadır. Marionette dolgusu yaptıranlar işlemden oldukça memnun kalmaktadır. Marionette dolgu sonrası hastalar çene bölgesinde arzu ettikleri görünüme kolayca kavuşabilir.

Bu İçerik : 01.01.2024 Tarihinde Güncellenmiştir.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Marionette Çizgileri Nasıl Geçer?

Yüzümüzün pek çok bölgesinde olduğu gibi çenede de istemediğimiz görünümlerin ortadan kaldırılması estetik müdahalelerle mümkündür. Marionette çizgileri Dolgu uygulaması sonrası tamamen kaybolacaktır. Orta ve yüksek yoğunluk seviyesineki “marionette” çizgileri için, çene köşesine dermal dolgu maddeleri enjekte edilir. Bu, yağlı atrofiden kaynaklanan ağız çevresindeki dolgunluğu çeker veya lateralize eder. Sonuç olarak ağız kenarlarının etrafındaki kıvrımlar ağız köşesinden dışarıya doğru çekilir ve arzu edilen görünüm elde edilir. Marionette dolgu yaklaşık 10 dakikada tamamlanan bir dolgu yöntemidir. Çok küçük iğneler kullanılarak bölgeye hyaluronik asit maddeleri enjekte edilir. İşlem boyunca hasta herhangi bir acı hissetmez. İşlemden kısa bir süre sonra Marionatte dolgu etkisini gösterir.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Marionette Dolgusu Örneği

Marionette Dolgusu Acıtır mı?

Marionette dolgusu yaptıranlar ne işlem sırasında ne de işlemden sonra herhangi bir acı hissetmez. Marionette dolgu tümüyle ağrısız bir yöntemdir. Sadece Marionette dolgu iğnelerinin girişi sırasında sinek ısırığına benzer bir his oluşur. İşlemden önce çene bölgesi detaylı olarak gözlemlenir hangi kısma ne kadar enjeksiyon yapılacağı belirlenir. Topikal anestezi uygulanır; uyuşturucu özelliği olan krem sürülmesinin ardından seçilen toksin madde ilgili bölgeye çok ince ve küçük iğnelerden enjekte edilir.

Marionette Dolgusu Hemen Etkisini Gösterir mi?

Diğer dolgu uygulamalarında olduğu gibi Marionette dolgu da etkisini kısa sürede gösterir. Ancak tam etki için 1 hafta beklemek gerekebilir. En geç 1 haftadan sonra Marionette dolgu ile elde edilmek istenen görünüye hasta kavuşacaktır. Elbette kişiye göre bu süreçte farklı durumlar yaşanabilir. İşlem sonrası doktorunuz tedavinin etkili olup olmadığını kontrol edecek, herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda ek tedaviler uygulayacaktır.

Marionette Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Marionette dolgu işlemi topikal anestezi ile yapılır ve çok kısa sürer. İşlemin yapıldığı günde çene bölgesine her türlü temasın engellenmesi önerilir. Ayrıca aşırı sıcak ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmak hastanın yararınadır. Zira Marionette dolgu işleminde kullanılan Dolgu bu gibi ortamlarda denatüre olabilir. Bu da Marionette dolgu işleminin kalıcılık süresini kısaltır.

Marionette Dolgu Yan Etkiye Sahip midir?

Marionette dolgu işleminin yaygın görülen herhangi bir yan etkisi yoktur. Marionette dolgu açısından herhangi bir riskli durum varsa doktorunuz zaten bu işleme onay vermeyecektir. Uygulamayı takip eden günlerde yine doktorunuz kontroller gerçekleştirecek, herhangi bir olumsuz durum yaşandığında ek tedavi seçenekleri önerecektir.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.