Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Kozmetik Dermatoloji

Örümcek Ağı Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Örümcek ağı, ip yöntemi ile yüz germe işlemidir. Ameliyatsız olarak, cildin daha genç ve dinamik görünmesini sağlamak amacı ile yapılan estetik bir işlemdir.

İple yüz germede; iğne yardımı ile cilde uyumlu ipler cildin alt dokusuna yerleştirilir ve böylece ciltteki sarkma ve yaşlılık belirtilerinin giderilmesi sağlanır. Ameliyatsız, genel anestezi olmadan yapılan acısız ve kısa süren, aynı zamanda sonuçlarının anında görebildiği bir işlemdir.

Örümcek ağı estetiği, uygulandığı dokuyu yeniler ve sıkılaştırır. Uygulandığı bölgeyi arzu edilen yeni formuna sokar ve bölgenin cildine dirilik kazandırır.

Kullanılan ipler cilt uyumludur. Cerrahi işlemlerde kullanılan dan daha ince ve kısa yapıdaki çok sayıda ipin kullanıldığı örümcek ağı estetiği uygulamasında amaç cerrahi sonuç elde etmek değildir.

Biyouyumlu bu ipler örümcek ağı estetiğinde doku yenilenmesi anlamına gelen, kolajen ve elastin lif sentezlenmesini tetiklemek amacıyla kullanılırlar.

Bu İçerik : 18.04.2024 Tarihinde Güncellenmiştir.

[youtube::b06csGn8_N8]

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Daha kalın yapıda olan diğer bir grup iple ise dokuyu direkt yukarı asarak sarkan bölgeleri eski gençlik konumlarına kaldırmak mümkündür.

Örümcek ağı estetiğinde ipler cilt altı dokuya sık bir şekilde işlendikten sonraki 1-3 aylık süreç boyunca, kolajen ve elastin lif sentezi gerçekleşir ve iplerin etrafında yeni bir iskelet yapı gelişimine neden olur. Yenilenen bağ doku sayesinde cilt daha sıkı ve diri bir hal almaktadır.

Yer çekimine ve ilerleyen yaşa bağlı olarak zaman içinde oluşan ince çizgiler, aynı zamanda kötü hava koşulları, sağlıksız beslenme ve sık kilo alıp vermeye bağlı olarak, daha da derinleşmeye başlamaktadır.

Tüm bu süreç özellikle yüz bölgesinde sadece çizgilerin oluşmasına değil, aynı zamanda yanakların ve gıdığın sarkmasına, yüzün giderek ovalleşmesine neden olmaktadır.

Örümcek Ağı - İp Yöntemi İle Yüz Germe Nasıl Uygulanır?

Örümcek ağı - ip yöntemi ile yüz germe işleminde hastanın genel anestezi olmasına gerek yoktur. Bu bağlamda hasta, operasyondan sonra rahatlıkla günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Örümcek Ağı Tedavisi Örneği

Örümcek ağı iple yüz germe işleminde, cilde uyumlu iplerin ince uçlu iğneler vasıtası ile cildin hemen altındaki tabakaya yerleştirilmesi ile yapılmaktadır.

Yüz germe işlemi kesi yapılmadan gerçekleştiği için yüze herhangi bir dikiş atılmamaktadır. Yalnızca yüzde hafif kızarıklık ve morarmalar oluşabilmektedir, bunlar kısa bir süre içerisinde geçmektedir.

Örümcek Ağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Uzman kişinin yapacağı ön muayene ile yapılacak işlemler ile hastanın uygun bir aday olup olmadığınına karar verilir.

Çok kısa süre içerisinde uygulanan işlem ağrısız bir yöntemdir. Örümcek ağı estetiğinde kullanılan ipler kendiliğinden çözümlenebilir ve zararsızdır. Hem basit hem de güvenli olan işlem sonucunda hızlıca iyileşme sağlanır.

Örümcek ağı estetiği yönteminde uygulama bölgesinin temizlenmesinin ardından işlem bölgesine topikal anestezik krem uygulanır böylelikle hasta herhangi bir ağrı ve acıya maruz kalmamaktadır.

Tırtıklı polipropilen veya intradermal iplerin, tünel tekniği ile derinin en üst yüzeyinin hemen altına girilip yerleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilir.

Ciltte ince uçlu iğneler yardımıyla çok ufak girişler oluşturulur ve ipler hafif hareketler ile cilt altına yerleştirilir.

Bu sayede dokuya daha sıkı tutunmaları sağlanır. İple yüz asma işlemi lokal anestezi kullanılarak gerçekleştirilir ve işlem sonrasında herhangi bir tedaviye veya iyileşme sürecine gerek yoktur.

Örümcek Ağı Estetiği Güvenilir Midir?

Alanında tecrübeli uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen örümcek ağı estetiği yöntemi son derece güvenilir bir işlemdir.

İşlem ameliyatsız bir yöntem olup hiçbir şekilde kesim işlemleri yapılmadan uygulanmaktadır.

Örümcek ağı yüz germe işlemi sonrasında küçük morluklar dışında başka bir problemle karşılaşılmamaktadır. Kullanılan ipler, polipropilen denilen ve sağlık için uygunluğu kanıtlanmış ameliyat iplikleri dir.

Günlük Hayata Dönme Süreci Ne Kadardır?

Birçok kişi uygulama sonrasında günlük aktivitelerine hemen dönebilmektedir. Hastanın yüzünde hissedeceği rahatsızlık hissi diğer cerrahi operasyonlara göre minimum düzeydedir.

Ancak her deri altı işleminde rastlanabileceği gibi işlem sonrası ilk birkaç gün içerisinde hafif bir kaşıntı hissi görülebilir. Sonuçlar ise işleminin hemen ardından kendini göstermektedir ancak asıl sonuçlar bir hafta içerisinde belli olmaktadır.

Etki Süresi Ne Kadardır?

Örümcek ağı estetiğinin etkisi 2 yıl boyunca sürdürmektedir ve gerekli görüldüğü takdirde tekrarlanabilmektedir.

[youtube::FKZH3B9_Hes]

Örümcek Ağı Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

 • Etkisini hemen gösterir
 • Ağrısızdır
 • Kesisiz ve iz bırakmayan bir işlemdir
 • Uygulama sonrasında hemen günlük hayata dönebilir ve makyaj yapabilirsiniz
 • Zaman içinde eriyen ipler kullanılır
 • İnce çizgi ve kırışıklıklar üzerinde çok etkilidir
 • Tekrarlanabilir bir uygulamadır
 • Cildin kolajen üretimini destekler
 • Basit, güvenilir ve risksiz ve yan etkisi olmayan bir uygulamadır.

Örümcek Ağı Estetiği Hangi Bölgelere Uygulanabilmektedir?

Organik ipliklerin vücutta bir çok uygulama alanı bulunmaktadır. Yüz, yanak, kaş ve göz kapağı sarkmasında, alın germede, bozulmuş çene çizgisinin düzeltilmesinde, dudak çevresinde oluşan form kayıplarında, alt göz kapağı çevresindeki kırışıklıklarda, kaş kaldırmada, gıdının belirgin hale geldiği durumlarda, ve boyun germede kullanılabilir.

Vücutta ise sarkmış kol altları, bacak içleri, ve karın bölgesindeki cildi sağlamlaştırmak ve sıkılaştırmak için kullanılabilir. Kaldırmak için kullanılan iplikler cog iplikler denilen özel ipliklerdir. Kılçıklıdır.

Uzak noktadan kaldırılması hedeflenen bölgenin kıyısına kadar getirilerek kılçıkların dokuya tutunması sağlanarak iplikler yukarıya doğru çekilir. İplikler ne kadar güçlü ve kalın ise bu tutunma o kadar güçlü olacaktır.

Örümcek Ağı Estetiğinin İşlem Sonrası Görülen Olumlu Etkileri Nelerdir?

 • Yüze nem ve elastikiyet sağlar
 • Cildi sıkılaştırır ve germe oluşur
 • Kaşları diri ve canlı durur
 • Çene kıvrımını daha belirgin hale getirir
 • Sarkan gıdıyı tamamen toparlayıp gerer
 • Dekolte bölgesini daha kırışıksız, daha düzgün gösterir
 • Tuzluk denilen kol altı bölgesinin sarkmasını önler
 • İç bacak ve karın sarkmaları toparlar.
 • Ameliyatsız çok kısa sürede uygulanabilir.
 • Hasta hiç acı hissetmez
 • Makyaj tedaviden hemen sonra uygulanabilir
 • Kollajen üretimini aktive eder
 • İnce kırışıklıkları giderir, anında iyileşme sağlanır.
 • Basit ve güvenlidir ve lokal anestezi altında yapılır.
 • Kolajen kalitenize göre etki geçici değildir ve yıllarca kalır
 • Yara izi yoktur, uygulama tekrarlanabilir ve yan etkisi yoktur
 • Doğal görünümü kaybetmeden konturu düzeltir
 • Cildi sıkılaştırır, pürüzsüzleştirir ve canlandırır.

Örümcek Ağı İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Kırışıklık, ince çizgi, gevşeme ve sarkma problemleri bulunan ya da yaşlanma belirtilerini hafifletmek veya geciktirmek isteyen tüm kadın ve erkeklere uygulanabilen oldukça konforlu ve güvenli bir işlemdir.

Örümcek Ağı İşlemi Kimlere Uygulanamaz?

Kanama bozukluğu olanlara, Devamlı kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda olanlara, Vücudunda kızarık yara iyileşmesi (kelloid) olanlara, Diş enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonu, uçuk ( herpes enfeksiyonu) gibi aktif enfeksiyonu olanlara, Otoimmün hastalığı olanlara, Kanser, şizofreni, epilepsi gibi ciddi hastalığı olanlara, Hamile kadınlara, ip uygulaması yapılmamalıdır.

Örümcek Ağı Estetiği Yan Etkileri Nelerdir?

Yüz gençleştirme tedavisi olarak adlandırılan Örümcek ağı estetiği, cerrahi operasyonların kesi ve dikişlerden kaynaklı içerisinde barındırmış olduğu komplikasyon riskini taşımaması ile birlikte, iyileşme süreci gerektirmeyen oldukça konforlu ve pratik bir işlemdir.

Bu nedenle yan etkisi olmayan güvenilir ve risksiz bir işlemdir. Ayrıca estetik işlem içerisinde kullanılan bu ipler cilt altında kendiliğinden çözüldüğü için yerleştirilmiş oldukları bölgelerde yan etkisi bulunmamakta ve herhangi bir risk taşımamaktadır.

Örümcek Ağı Estetiği Sırasında Neler Yapılmaktadır ?

Yüzünüz temizlenir ve uygulama alanlarına anestezik krem uygulanır. PDO (polidioksanon) ipliklerini enjekte etmek için cilde çok ince iğneler sokulur. PDO ipliklerine bir reaksiyon olarak, vücut büyüme faktörü içeren fibroblastlar ve kollajen üretmeye başlar.

Bunun yanı sıra kaldırma etkisi yüzünüzde bu olay iki katı bir etki gösterir. Yağ vücudunuzdan alınır ve gerekli bölgelere aktarılır. Etkiler uygulamadan hemen sonra gözlemlenebilir.

Cilt sıkılaştıkça etkiler zaman içinde daha görünür hale gelecektir. Nihai sonuç 6 ay sonra gözlenir ve etkisi kollajen kalitenize bağlı olarak 12 ila 18 ay ve belki yıllarca devam eder. Prosedür yaklaşık 30 dakika sürer.

Örümcek Ağı Estetiği Sonrası Neler Beklemeliyim ?

Örümcek Ağı Estetiği çok pratik bir işlemdir, işlemden hemen sonra makyajınızı yapabilir ve hastaneden ayrılabilir ve ertesi gün normal rutininize dönebilirsiniz.

Nemlendiriciler, hayatınızın geri kalanında kullanacağınız güneş koruma losyonları güneşin zararını en aza indirecek ve gençliğinizi korumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı bu sonuçların daha uzun süre dayanmasını sağlar.

Örümcek Ağı Estetiğinin Temel Prensibi Nedir ?

Yıllardır ameliyatta kullanılan polidioksanon iplikleri ve deri altına yerleştirmek için kullanılan ince iğneler artık Örümcek Ağı estetik prosedürü için kullanılmaktadır.

Bu tıbbi ipliklerin vücut üzerinde hiçbir yan etkisi yoktur ve çok ince iğneler kullanılarak cildin altında bir örümcek ağı gibi dokunurlar.

Cerrahi olmayan iplik kaldırma prosedürü olarak tanımlanabilen örümcek ağı estetiğinin ana prensibi, azaltılmış kolajeni telafi etmek için vücudun kolajen üretimini yeniden uyaran bir eylem mekanizmasıdır.

Sorunlu alana dokunan iplikler de güçlü bir kaldırma etkisi sağlar. Vücut ipliklere tepki verir ve hemen biyolojik fibroblast, kollajen ve elastin üretmeye başlar. Bu durum kaldırma etkisinin de iki katına çıkmasına neden olur.

Cilt gençleşir, yenilenir ve sıkılaşır. Bu, Örümcek Ağı yöntemiyle yüz germe işleminin diğer iplik yüz germe veya iplik yüzü süspansiyon yöntemlerinden farklı olduğu noktadır. Etkileri, metodolojisi ve eylem mekanizmaları yönünden diğer uygulamalardan oldukça farklıdır.

Örümcek Ağı Estetiği neden çok tercih ediliyor?

Cerrahi olmayan yüz gençleştirme teknikleri arasında en iyi sonuçları veren Örümcek ağı estetiği, hastayı sosyal yaşamdan ayırmayan ve cerrahi prosedürlerin bir sonucu olarak şişmesi ve morarması gibi potansiyel komplikasyonlara neden olmayan hızlı ve modern bir uygulamadır.

Örümcek Ağı estetiğine sahip insanlar, bu yöntemi tercih ettiklerini, çünkü sosyal yaşamlarını kesintiye uğratmadan hemen normal yaşamlarına dönebildiklerini söylüyor. Örümcek Ağı estetik prosedüründen hemen sonra cilt gençleşmeye başlar ve cilt tipine, beslenme alışkanlıklarına ve mevcut yaşa bağlı olarak gelişimini sürdürür.

Örümcek Ağı estetiği, üçüncü aydan itibaren gerçek etkilerini ortaya çıkarır ve yaşam mekanizmasına bağlı olarak ortalama üç yıl boyunca hareket mekanizmasını korur.

Tekrarlanabilir doğası, insanların Örümcek Ağı yöntemini tercih etmelerinin nedenleri arasındadır. Bir bakıma, prosedürü uyguladığınız zaman yaşınızı dondurduğumuz söylenebilir.

Örneğin, 30 yaşında Örümcek Ağı estetiğiniz varsa, 35 yaşındayken hala 30'lu görüneceksiniz. Tekrarlanan uygulamalar, yaş nedeniyle azalan kollajen üretimini uyarır ve yaşınızı dondurmanıza yardımcı olur.

Örümcek Ağı Estetiği Zararlı mı ?

Örümcek Ağı prosedürünün hiçbir yan etkisi yoktur. İşlemin süresi yaklaşık 15 dakika sürer. İşlem hızlıca tamamlanarak normal günlük hayatına dönebilir. Hasta Örümcek Ağı işlemi sırasında ağrı hissetmez ve dikiş atılmaz.

İçeriklerin bilgilendirme amaçlıdır tedavi yerine geçmez, lütfen doktorunuzdan detaylı bilgi ve muayene ile tedavi alınız. 

Kliniğimizde örümcek ağı tedavisi değil, ip askı uygulaması yapılmaktadır.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.