Dermatoloji

Ter Kokusu Kabusunuz Olmasın!

Koltuk altında, ellerde, ayaklarda veya vücudunuzun başka bölgelerinde tahammül edilemez ter kokusundan, kullanılan tüm deodorantlara ve kişisel bakım ürünlerine rağmen kurtulamıyorsanız, “Hiperhidrozis” yani aşırı terleme sorununuz olabilir. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıcak havanın etkisiyle daha fazla artan terleme şikayetinden uzman ellerde yapılan tedavi yöntemleri ile kurtulmak mümkün.
Uz. Dr. Hande Ulusal, terlemeye yol açan nedenler ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi verdi.

Aşırı Terleme Kişinin Sosyal Yaşamını Olumsuz Etkiliyor

Vücut için doğal ve fizyolojik bir olay olan terleme sayesinde vücut ısısı dengelenirken, zararlı maddeler de vücuttan atılmış olur. Terlemeden sorumlu olan sistem, “Sempatik Sinir Sistemi” dir. Sempatik sinir sisteminin, nedeni bilinmeyen bir şekilde fazla çalışmasıyla ortaya çıkan ve kişinin yaşam kalitesini etkileyen aşırı terleme sorunu, “hiperhidrozis" olarak adlandırılır. Aşırı terleme bireyin sosyal yaşamda ve iş ortamında kendisini kötü hissetmesine neden olmaktadır.

Tedavi Öncesinde Terlemenin Nedenleri Araştırılmalı

Kişide kilo problemi, şeker hastalığı, hipo ya da hipertiroidi, aşırı nikotin kullanımı ve aşırı kafein alımı, menopoz ve kalp hastalıkları, gebelik, parkinson ve bazı omurilik hastalıkları psikiyatrik ve nörolojik hastalıklar ile alkol bırakma dönemi ve kullanılan ilaçlar sorgulanmalıdır. Tüm sistem sorgulamasının yapılıp, sorunun belirlenemediği durumlarda ise; aşırı terlemenin nedeni sempatik sinirlerin yapısal olarak aşırı çalıştığına bağlanır. İlk tedavi seçeneği olarak losyon ve ilaç tedavisi uygulanır. Tedavide alüminyum klorid içeren losyonlar ya da ağızdan alınan antikolinerjik ilaçlar kullanılabilir. Alüminyum klorid içeren losyonlar özellikle koltuk altındaki terleme artışlarında ilk seçenek olarak tercih edilir. Akşam kuru deriye uygulanır ve sabah temizlenir. Bazı durumlarda tahrişler görülebilir. Sistemik antikolinerjik ilaçlar; ağız kuruluğu, görme bulanıklığı, üriner problemlere yol açabileceğinden kullanımları sınırlıdır.

Elektrik Akımı Tedavisiyle Terlemeyi Önlemek Mümkün

İyontoforez denilen yöntemde ise eller ve/veya ayaklar, içinde metal tabaka bulunan küvete konulur. Bu metal tabakadan düşük şiddette elektrik akımı verilir. Bu yöntemle elektrik akımının oluşturduğu iyonlar ter kanallarını belirli bir süre kapatır. Her seansın uygulama süresi 20-30 dakika kadardır. Başlangıçta 3 günde bir, daha sonra haftada bir tedavi yapılır. Cerrahi tedavi ile terlemeye neden olan sinirler yakılabilir. Özellikle el ve koltuk altı terlemelerinde cerrahi tedavi olarak Endoskopik Torakal Sempatektomi uygulanmaktadır. Bu cerrahi tedavi ile aşırı çalışarak fazla terlemeye neden olan sempatik sinirler kesilir veya çıkarılır. Bazen sempatik zincir ve dalları klips ile sıkıştırılabilir veya koter ile yakılabilir. Bu sinirlerin terleme dışında fonksiyonu olmadığı için ameliyatın; felç oluşturma, his kaybı, refleks azalması gibi etkileri olmaz.

Terlemenin En Etkin Tedavi Yöntemi Botox

Botox orta ve yoğun şiddetteki terleme şikayetlerini tedavi ederek başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Botox, sinir kas kavşağında ve sinir uçlarında "asetilkolin" denilen maddenin salınımını engelleyerek ter bezinin salgı yapmamasına neden olur. Böylece terleme engellenir. Avuç içleri, ayak altı, koltuk altı ve ter bezlerinin fazla çalıştığı her bölgeye uygulanabilir. İşlem öncesinde fazla terleyen bölgeleri tespit etmek için iyot-nişasta testi yapılır. İşlem sonrasında herhangi bir yan etki görülmemektedir. Uygulama yapılan alanın genişliğine göre 80-100 ünite toksin uygulanır. İşlem etkinliği 6 ay ile 9 ay arasında değişmektedir. Tedavinin tekrarlanması bu süreyi uzatmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Ter Kokusu Kabusunuz Olmasın!

Doğal yollar ile güzelleşmenin püf noktaları

Şampuan Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

Yeni Yıla Özel Kampanyası

Bronzlaşırken Cildiniz Yaşlanmasın

Örümcek ağı ile yüz germe işlemi nasıl gerçekleşir ?

Lazer Epilasyon Yaptıracaklar Dikkat !

Leke Tedavisi Fiyatları İstanbul

Sedef Ciddi Hastalıklara Zemin Hazırlar mı ?

Bahçelievler Saç Mezoterapisi

Kalıcı Dudak Dolgusu

Nish İstanbul Lazer Epilasyon Hande Ulusal

Biliyor musunuz ? Güneşin İzlerini Cildinizden Silmek Mümkün.

Mezoterapi tedavisi

Tırnak Mantarı Neden ve Ne Zaman Olur ?

Cilt Bakımında Tavsiyeler

Clostridium Botulinum uygulamasında başarı

Kömürle Sivilce Tedavisi

Dudak Dolgusu İstanbul

Göz Altı Morluğu Neden Oluşur? Tedavi Seçenekleri Nelerdir ?

Hande Ulusal Ekşi Sözlük

Saç Dökülmenizin Nedeni Önemli Sağlık Sorunları Olabilir

Yenibosna Gözaltı Işık Dolgusu

Cilt Mezoterapi Fiyatları

Selülit tedavi sonrası tekrarlar mı?

Kırışıklığınız Az Güneşiniz Bol Olsun…

Burun Dolgusu

Cilt alerji testine nasıl hazırlanılmalı ?

Avrupa Yakası Lazer Epilasyon

Dudak Dolgusu Fiyatları

Güneşten Nasıl Korunmalı ? Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Bahçelievler Lazer Epilasyon

Paylaş

Doktorunuza Sorun!

Dilerseniz işlemler ile ilgili herhangi bir soru sorabilir veya 0553 332 62 32 numarasından bize ulaşabilirsiniz.