Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Lazer

Kılcal Damar Tedavileri

Güneş, kılcal ve yüz damar görünürlüğü için ana suçludur. Cildi inceltir ve yeni kılcal damarlar oluşturan maddelerin salınmasına neden olur. Daha küçük kılcal damarlar çoğunlukla güneşe en çok maruz kalan bölgelerde görülür.

Bunlar özellikle burnunuz, yanaklarınız ve gözlerinizin alt kısmında yoğun olarak bulunur. Başta bu gibi bazı bölgelerde kılcal damarlar yoğundur ve kızarıklık yaratır. Nazal bölgede ve tüm yüzünüzde daha büyük kılcal damarlar görülebilir.

Güneşe maruz kalmanın yanı sıra gül hastalığı, gelişimlerinin ikinci ana nedenidir. Gül hastalığı ile dış uyaranın neden olduğu yüz kızarıklığı eğilimi vardır ve yeni kılcal damarların gelişme eğilimi vardır.

[youtube::IR8f6-JsWMw]

Kırık Kılcal Damar Sebepleri

Kırık kılcal damarlar, yüz, özellikle yanaklar ve burun gibi cildin en ince veya hassas olduğu yerlerde ortaya çıkar. Özellik yukarıda da bahsettiğimiz üzere güneş, sıcak hava, kuvvetli rüzgar, güneş yanığı, travma veya gül hastalığı vb. diğer durumlar kırık kılcal damarlara neden olabilir. Kuru cilt de kırık kılcal damarlar için daha riskli olarak kabul edilir.

Lazer İle Damarlar ve kılcal damarlar nasıl Yok Edilir?

Geçmişte ana bu sorunu ortadan kaldırmak için kullanılan yöntem, onları sık sık komplikasyonlara neden olan elektrikle yakmaktı.

Bu yöntem sadece daha küçük kılcal damarları kaldırabiliyordu. Optik enerji kullanan cihazların uygulanması ile lazerler, IPL ve SFT tedavileri bu hastalığın tedavisinde en büyük ilerlemeyi göstermiştir.

Lazer ışığı enerjisi hedeflenen damar üzerinde yoğunlaşır. Enerji daha sonra lazerden damara aktarılır ve damarlar tarafından emilerek kanın tıkanmasına neden olur. Damar artık kan taşımadığından, vücut tarafından emilir ve kırık kılcal damarların görünümünü ortadan kaldırır.

Tedavi prensibi yukarıda da belirtildiği gibi damarların ve kılcal damarların optik enerjiyle mekanik olarak yok edilmesine dayanır. Kırmızı kan hücresindeki bir protein olan hemoglobin, lazer ışınlarını emer, kan damarlarını tahrip eden enerji açığa çıkar.

IPL cihazları ve AFT tedavileri küçük kılcal damarları ve cildin kızarıklığını yok eder. 755nm dalga uzunluğuna sahip lazerler kullanılabilir, ancak kullanımları yaygın değildir.

980nm'lik bir diyot lazeri, orta, büyük ve küçük dercede kılcal damarları rahatlıkla çıkarır. Neodim Yag lazer 1064nm, boyutlarından ve renklerinden bağımsız olarak tüm kılcal damarları ve damarları çıkarır.

Darbeli Boya Lazerleri

Darbeli boya lazerleri kırık kılcal damarları tedavi etmek için kullanılan en yaygın lazer türüdür. V-ışını lazeri olarak da bilinen bu lazer, doğum lekeleri, akne izleri, port şarap lekeleri veya örümcek damarları dahil olmak üzere kırık kılcal damarlara ek olarak çeşitli cilt koşullarını tedavi etmek için kullanılır.

Bu lazer türünün oldukça ağrısız bir enerji patlaması sağladığı düşünülür ve lazer ışığı, cildin altındaki hasarlı kan damarlarını hedeflerken hem cildin dış tabakasını soğutmak için çalışır.

Kılcal Damar Tedavisi

Gerekli Tedaviler

Kırık kılcal damarları tamamen ortadan kaldırmak için gereken tedavi sayısı, kırık kılcal damarların sayısına ve görünümüne bağlı olarak değişir.

Büyük bir kılcal ağ birkaç tedavi gerektirebilirken, daha küçük kılcal damarlar bir tedaviden sonra kaybolabilir. Tedaviler tipik olarak 30 dakika veya daha az sürer.

Lazer Tedavisi İçin Aday Kimdir?

Çoğu insan kılcal damarları için kolaylıkla lazer tedavisi alabilir. Bununla birlikte, kan damarları hastalığı olan veya kanama ve/veya skar problemleri olan kişiler iyi aday olmayabilir.

Tedaviye başlamadan önce, kullanılacak en iyi lazer türünü belirlemek ve damarlarınızın varisli damarlar olmadığından emin olmak için bir cilt değerlendirmeniz olacaktır.

Lazer tedavisi örümcek damarları için yararlı olmasına rağmen, varisli damarlarda kullanılmaz.

Prosedür İçin Nasıl Hazırlanırım?

Tedaviden en az bir hafta önce güneşe maruz kalmaktan, alkol ve aspirin gibi antikoagülanlardan kaçının. Randevunuzdan önce tedavi edilecek bölgelere kremler, losyonlar ve nemlendiriciler uygulanmamalıdır.

Tedavi Sırasında Ne Olur?

Normalde, sadece çok küçük yüzeysel damarlar tedavi edilir ve tüm süreç bir saatten az sürer. Çoğu hasta minimal rahatsızlık bildirmesine rağmen, işlemden önce topikal anestezi uygulanırsa bazı hastalar daha rahat olabilir.

Gözleri yoğun lazer ışınından korumak için opak koruyucu gözlüklerle kaplanacaktır. Lazerin herhangi bir yanma hissini azaltan bir soğutma sistemi vardır. Genellikle hastalar lazer dosyaları olarak hafif bir karıncalanma hissi bildirir.

Tedaviden Sonra Ne Bekleyebilirim?

Tedaviden sonra, tedavi edilen bölgenin altında birkaç saat içinde kaybolacak hafif bir yumru hissedebilirsiniz.

Cilt geçici olarak daha kırmızı olabilir ve kedi çizik benzeri bir görünüme sahip olabilir. Çok nadiren, hafif morarma veya kabuklanma olabilir. Terapiden sonra, örümcek damarları yavaş yavaş renk değiştirecek ve çoğu iki ila dört hafta içinde kaybolacaktır.

Tüm Damarları Ve Kılcal Damarları Tamamen Çıkarmak Mümkün Müdür?

Bu sorunun cevabı iki yönlüdür ilk olarak bu mümkün değildir. İkinci olarak bunu yapmak farklı ve çok ciddi komplikasyonlara sebebiyet verebilir.

Ancak neredeyse tamamen çıkarılabilirler. Kılcal damarlar ve damarlar, özellikle güneşe maruz bırakmaya devam ederseniz, tekrar ortaya çıkma eğilimindedir.

Tedavi Ağrılı Mı, Tatsız Mı?

Tedavi acı verici değildir. Nazal bölgeyi tedavi ederken küçük huzursuzluk mümkündür. Tedavi birkaç saniye ila birkaç dakika sürer, bundan sonra alanları 15-30 dakika boyunca buzlatırsınız. Tedaviden hemen sonra makyaj uygulanabilir.

Kaç Tedavi Gereklidir?

İlk tedavi, cildin reaksiyonunu görmek ve komplikasyonları önlemek için daha zayıf bir lazer gücü ile gerçekleştirilir. Ortalama olarak 1 ila 3 tedaviye ihtiyaç vardır. Gerekli tedavi sayısı tahmin edilemez.

Güneşte cildin zarar görmesi veya cildin hassasiyeti durumunda, güvenlik önlemi olarak birkaç tedavi daha öneririz. Nadiren tedaviye tepki vermeyen bir birey vardır veya elde edilen sonuçlar daha zayıftır. Tedaviler arasındaki aralıklar yaklaşık 30 gün olmalıdır.

Olası Komplikasyonlar Nelerdir?

Komplikasyonları önlemek için, tedavi edilen alan tedaviden 1 ila 2 gün sonra bir buz torbası veya soğuk bandajlarla soğutulmalıdır. Bununla birlikte ısıtıcılar veya fırınlar gibi tüm doğrudan ısı kaynaklarından kaçınmalısınız.

Genellikle cildin kızarıklığı görülür, ancak çok hızlı geçer. Yara izleri neredeyse önemsiz bir tehdittir. Cilt yüzeyinin yakınında belirli kılcal damarlar veya damarlar varsa küçük bir kabuk veya cilt hasarı görülebilir.

Tedaviden sonra nadiren şişlik veya tedavi edilen bölgede karıncalanma görülebilir. Böyle bir durumda derhal doktorunuza bildirin. Bu sorunlar bir enjeksiyonla hemen çözülür. Küçük kılcal damarları çıkarırken küçük morarma da mümkündür ve birkaç gün içinde iyileşirler.

Sonuç Ne Zaman Görünür?

Sonuçlar genellikle tedaviden sonraki 2 ila 4 hafta içinde görülebilir, çünkü organizmanın kılcal damarları atması uzun sürer. Genellikle daha küçük kılcal damarlar hemen kaybolur, ancak bu durumun hastadan hastaya farklılık gösterdiğini belirtmekte fayda vardır.

Tedaviden Sonra Damarlar Ve Kılcal Damarlar Geri Dönüyor Mu?

Tedavi edilen damarlar ve kılcal damarlar tekrar ortaya çıkmaz, ancak yenilerinin ortaya çıkma olasılığı vardır. Bu nedenle, yenileri ortaya çıkarsa, bazen her iki yılda bir kez bir bakım tedavisi uygulamak gerekir. Tedaviden sonra koruyucu güneş losyonları uygulayarak kendinizi güneşten korumanız gerekir.

Fotona Q-Switch Lazer Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Fotona Q- Switch Lazer uygulamalarında yapılan tedavi yönelimi Kılcal damalarda da etki göstermekte ve memnuniyet verici düzeyde olabilmektedir.

Daha Detaylı Bilgi için Tıklayın 

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.