Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Lazer

Sivilce İzleri ve Çatlakların Lazerle Tedavisi

Ergenlik dönemi başta olmak üzere çeşitli hastalıklardan kaynaklı ciltte sivilce (akne) oluşumu görülebilir. Bu sivilcelerin kalıcı olmasını engellemek ya da cilt üzerine yerleşmiş sivilceleri yok etmek için geliştirilmiş teknoloji uygulamaları bulunmaktadır.

Bu uygulamalar kişinin kendi cilt tipine göre ayarlanarak yapılmaktadır. Son zamanlarda tercih edilen tedavi yöntemlerinden fraksiyonel lazerle sivilce (akne) tedavisi tüm uygulamaların başında yer almaktadır. Akne ciltte kalıcı olarak yerleşebildiği gibi aynı zamana cilt üzerinde leke de oluşturmaktadır.

Ciltteki sivilcelerin azalması için geliştirilen bu uygulamada cildin üzerinden müdahale yapılmaktadır. Lazer tedavisi ile cilt altında bulunan hücrelere sinyal gönderilerek cildi uyandırma işlemi yapılır. Bu işlem yalnızca sivilcelere değil aynı zamanda ciltte oluşan kabarıklıklara, siyah noktalara ve beyaz noktalara da fayda sağlamaktadır.

Ergenlik döneminde hormonların değişmesi ile birlikte oluşan sivilceler fraksiyonel lazer tedavisi ile tamamen ortadan kalkmaktadır. Aynı zamanda cildin gençleşmesini sağlayarak cilde aydınlık vermektedir.

Fraksiyonel Lazer Nedir?

Fraksiyonel lazer ışınları ile derinin sıcaklığı artırılıp buharlaşma sağlanarak derinin en üst tabakası soyulmaktadır. İyileşme, lazer uygulanan bölgenin çevresindeki hasar görmemiş hücrelerin çoğalması, fibroblastların uyarılması ve sonuçta kollajen sentezinin tetiklenmesi ile olur.

Uygulama 30-40 dakika kadar sürmektedir. Uygulama boyunca özel soğutma kullanıldığı için hasta ağrı duymaz. Uygulama sonunda ciltte hafif bir kızarıklık ve yanma olur. Uygulamadan 2-3 sonra cilt rengi hafif kahverengiye döner ve 5-6. günlerde ince bir kabuklanma ile soyulma başlar. Bir hafta sonunda cilt normal durumuna döner.

Uygulamadan sonra cilt güneşten koruyucu sürülerek korunmalıdır. Uygulama aralıkları 3-4 hafta olmalıdır. Cilt izlerinin şiddetine göre seans sayısı 3-6 arasında değişmektedir.

Fraksiyonel Lazerle Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Geliştirilmiş teknolojiler ile birlikte üretilen cilt için lazer makineleri, cildin üzerine direk olarak uygulanmaktadır. Bu uygulama esnasında cildin hem yüzeyine hem de deri altına fraksiyonel tedavi oluşturmaktadır.

Hücrelerin yenilenmesine yönelik yapılan bu tedavide cildin altında bulunan ve sivilce oluşumunu tetikleyen hücrelerin parçalanması sağlanır. Lazer tedavisi ile cilt yüzeyindeki sivilce görünümü de yüzde 80 oranında azalır. Bu işlemi yaptıran kişilerin işlem süresi boyunca cildini temizlemesi oldukça önemlidir.

İşlemin kalıcılığını arttırmak adına kişinin cilt tipine göre lazer frekansı ayarlanmaktadır. Kişiden kişiye değişen sivilce oluşumu ve sivilcelerin büyüklüğü de bu lazer ile doğru bir şekilde ayarlanarak tedavi oluşturulmaktadır.

Bu tedavi belirli seans aralıkları ile uygulanmaktadır. Kişinin cilt tipine ve cildin hassasiyetine göre doğru tedavi yolu çizilerek sivilce görünümü tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde çıkan sivilceler tedavi edilmediği takdirde kalıcı olabilir. Bu nedenle ergenlik sonrası bu uygulamanın yapılması önerilmektedir.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanır?

Fraksiyonel lazer sivilce tedavisinde lazer belirli bölgelere uygulanmaktadır. Başlıca yüzde alın, yanak, çene ve elmacık kemiklerine uygulanmaktadır. Sivilce oluşumu en sık rastlanılan bu bölgelere özel lazer atışları yapılmaktadır. Bu bölgelerin dışında vücudunda sivilce çıkan kişiler için sırt bölgesine, karın ve kollara da fraksiyonel lazer tedavisi yapılabilmektedir. Yalnızca sivilcelerin giderilmesi için değil güneş lekeleri ve önceden çıkmış sivilce lekeleri için de vücuda bu lazer uygulaması yapılmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Ücretleri Nedir?

Sivilcelerin ortadan kalkmasına yönelik geliştirilen bu tedavi yönteminde kişinin cildine ve hasarlı bölgeye göre fiyat belirlenmektedir. Aynı zamanda doktordan doktora da fiyat değişikliği gözlemlenmektedir.

Ciltteki Sivilceler Nasıl Oluşur?

Cilt üzerinde oluşan sivilcelerin oluşum nedenleri kişiden kişiye ve cilt tipine göre farklılık göstermektedir. Sivilce oluşumunu tetikleyen başlıca sebeplerden biri ergenlik dönemidir. Ergenlik döneminde hormonların değişmesi ile birlikte ciltte sivilce oluşumları da görülebilir. Bu sivilceler kişinin genetik yapısına bağlı olarak küçük ya da büyük boyutlarda oluşmaktadır.

Hormonal değişiklerden kaynaklanan bir diğer neden ise hamilelik dönemidir. Hamilelik döneminde anne adayının hormonlarının tamamen değişmesi ciltte sivilce oluşumunu tetiklemektedir.

Cildin korunmaması ve düzgün bir şekilde temizlenmemesi sonucunda cilt yüzeyine yapışan bakterilerin deri altına girmesi sivilce oluşumuna sebep gösterilmektedir. Özellikle yoğun iş temposu sonrasında kişi cildini iyi bir şekilde temizlediği takdirde ciltte sivilceler çıkmaya başlayacaktır.

Enfeksiyon problemleri yaşayan ve ateşli hastalık geçiren kişilerin cilt yüzeyinde sivilce ve beyaz noktalar da fark edilmektedir. Sivilce oluşumunu tetikleyen pek çok enfeksiyona bağlı hastalık bulunmaktadır. Bu nedenle kişi cildini her zaman korumalı, temiz tutmalıdır.

Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda en çok tercih edilen sivilce tedavi yöntemlerinden biri fraksiyonel lazer tedavisidir. Bu lazer tedavisi cilt tipine göre özel olarak ayarlanmaktadır. Cildin yüzeyine yapılan bu uygulama aynı zamanda deri altına da etki etmektedir.

Böylelikle sivilce oluşumu kökten kaldırılarak yüzeydeki leke izleri de gözle görülür bir şekilde azaltılmaktadır. Fraksiyonel lazer tedavisinde kişinin deri altına karbondioksit verilerek cildin nefes alması sağlanır. Karbondioksit ile beraber uygulanan lazer tedavilerinde daha etkili sonuçlar alınmaktadır.

Bu uygulama işlemine başlanılmadan önce cilt detaylı bir şekilde incelenerek analiz yapılır. Yapılan analizler sonucunda kişiye uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir. Fraksiyonel lazer tedavisinde sorunlu olan bölgeye direk atış yapılmaktadır. Bu atışlar yapılmadan önce cildin hasarlı olan bölgesine özel hazırlanan karbondioksit maskesi sürülmektedir.

Bu maske lazer ile beraber kullanıldığında deri altına nüfus etmektedir. Ve cildin ihtiyaç duyduğu oksijen sağlanmaktadır. Her sivilceye özel olarak yapılan atışlar sorunlu bölgenin zaman içerisinde tamamen tedavi edilmesini sağlamaktadır.

Fraksiyonel Lazer Kaç Seans Uygulanır?

Fraksiyonel lazer tedavisi ile cilt yüzeyindeki sivilceler tamamen tedavi edilmektedir. Bu tedavi için belirli seans aralıkları bulunmaktadır. Fraksiyonel lazer tedavisinde seanslar kişiye göre değişiklik göstermektedir. Sivilcelerin cilt yüzeyinde ve altındaki tutuculuğu, sivilce boyutu ve bu durumun genetik olması seans süresinin uzamasına neden olur. Kişi fraksiyonel lazer için gittiği klinikte muayene olduktan sonra seans süresi de belirlenmektedir. Genel olarak bu tedavi yönteminde haftada 1 kere seans yapılmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Acılı Bir İşlem Midir?

Günümüzde sivilce problemi yaşayan çoğu kadın ve erkek fraksiyonel lazer tedavisine başvurmaktadır. Bu tedavi yöntemi ile cildin hem altına hem de yüzeyine uygulama yapılır. Etkisi kısa sürede gözüken fraksiyonel lazer tedavisinde acı hissi en merak edilen konulardan biridir.

Kişiden kişiye değişen acı hissi, işlem yapılmadan önce cilt yüzeyine sürülen lokal anestezi kremi ile azaltılmaktadır. Bu lazer uygulamasında kesinlikle dayanılamayacak bir acı hissi yaşanmamaktadır. İşlem sonrasında soğutucu krem uygulaması da bölgenin rahatlamasına yardımcı olur.

İşlem Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekilen Kurallar Nelerdir?

Fraksiyonel lazer tedavisi yaptıracak olan kişiler bu uygulamayı yaptırmadan önce bazı durumlara dikkat etmesi gerekmektedir. İlk olarak seans öncesi cildin temiz olmasına özen gösterilmelidir. Temiz cilde yapılan uygulamalar daha kalıcı bir sonuç vermektedir. Aynı zamanda zararlı güneş ışınlarından cildi korumak da hem seans öncesi cildin lekelenmesini hem de seans sonrası yanması önler. Cildin güneşe direk olarak temas etmemesi için cildi koruyacak güneş kremlerinin sürülmesi önerilmektedir. Seanslar tamamlanana kadar güneş kremi devamlı kullanılmalıdır.

Cildi sabah akşam temizlemek de bu işin kurallarından biridir. Temiz olan ciltte bakteri oluşumu da görülemez. Bu nedenle cildi sabah akşam temizlemek gerekir. Aynı zamanda kuru cilt yapısına sahip olan kişiler cildini düzenli bir şekilde nemlendirmelidir. Bu nemlendirme işlemi cildin sivilce oluşumunu engellemektedir. Kuru cilt sivilce oluşumunu da tetiklemektedir. Bu nedenle lazer tedavisi süresince cilt mutlaka nemlendirilmelidir.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi İle Kalıcı Bir Sonuç Elde Etmem Mümkün Mü?

Fraksiyonel lazer tedavisi oldukça güçlü ve güzel sonuçlar veren tedavi yöntemidir. Kişi cildine özenli bir şekilde baktığı takdirde alacağı sonuç da daha etkili olacaktır. Fraksiyonel lazer tedavisinde tedavi boyunca dikkat edilmesi gerekilen tüm kurallara özenli bir şekilde uyan kişiler için tedavi kalıcı sonuçlar bırakabilir. Fakat sivilce problemi genetik olan kişilerde kesin sonuç almak pek mümkün değildir. Sivilcelerin azaltılması ve boyutlarının küçülmesi sağlanarak, ciltteki sivilce görünümü de azalır.

Tedavi sonrasında cildine bakım yapmayan ve cilt temizliğine uymayan kişilerde sivilce tekrarlanabilir. Bu durum tedavinin kalıcı olmasını da engeller. Böylelikle tedavi süresi boyunca olduğu gibi tedaviden sonra da cildi temiz tutmak, güneşten korumak ve nemlendirmek gerekmektedir. Bu durumlara dikkat edildiği takdirde tedavi kişi için kalıcı bir etki bırakacaktır.

Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ergenlik dönemi, hamilelik, mevsim geçişleri ve çeşitli hastalıklar sonucunda cilt yüzeyinde sivilceler oluşmaya başlar. Sivilce oluşumunu engellemek için kişi çeşitli önlemler alabilir. Özellikle fraksiyonel lazer tedavisi yapılan kişiler, tedavi sonrası sivilcelerin tekrarlamasını engellemek için cildine özenle bakmalıdır. İlk olarak yağlı cilde sahip olan kişiler cildini düzenli olarak temizlemelidir. Bunun yanı sıra kuru cilt tipine sahip olan kadın ve erkekler ise cildin nemlendirme işini sabah akşam yerine getirmelidir.

Cildi temiz tutmak sivilce oluşumunu engelleyen başlıca sebeplerden biridir. Bu nedenle cildin bakteri oluşturmasını engellemek için sabah kalktıktan sonra ve akşam yatmak önce cilt temizliği yapılmalıdır. Sivilce oluşumu genetik olan kişilerin beslenme düzenlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Sağlıklık ve yağlı besinler tüketen kişilerde sivilce oluşumu daha sık görülmektedir. Genellikle sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek sivilcelerin tekrarlamasını engelleyecektir. Yapılan makyajın ciltte uzun süre kalmaması ve temizlenmesi de sivilce oluşumunu engelleyen maddelerden biridir.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.