Randevu almak için formu doldurun

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.

Lazer

Lazerle Leke ile Çillerin Tedavisi

Pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olmak için yeni tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Özellikle kadınların cilt konusunda hassasiyetleri çok daha fazladır. Bazı insanlar için çiller son derece sempatik bulunmaktadır. Ancak; çoğunlukla çiller cilt lekesi olarak görülmektedir ve en çok şikayet edilen sorunların başında gelmektedir.

Çiller için pek çok çözüm önerisi mevcut. Gerek bitkisel gerekse tedavi yöntemi olarak seçenekler değerlendirilebilir. Çoğu çözüm önerisi çiller üzerinde başarılı sonuçlar vermez. Başka bir deyişle; bazı çözüm önerileriyle çillerin rengi hafifletilebilir. Ancak; tamamen yok olmazlar. Zira, çiller derinin üst tabakasında oluşan lekelerdir. Bunların yok edilebilmesi için daha etkin bir tedavi yöntemi gereklidir.

Bu noktada en etkili tedavi yöntemi lazerdir. Binlerce kişinin tercih ettiği bir yöntem olmakla birlikte kesin bir çözüm olarak sunulmaktadır. Elbette, bu tedavi yöntemiyle ilgili öncelikle bilgi alınmasında yarar vardır. lazerle çil tedavisi nedir? nasıl uygulanır, ne gibi etkileri vardır gibi birçok sorunun cevabının bilinmesi gerekir. Uzman hekimle görüşülecek tedavinin tüm detayları, tedavi süreci ve sonrası hakkında bilgi alınabilir.

Lazerle Çil Tedavisi Nedir?

Güneş ışığına maruz kalmış ciltlerde meydana gelen çillerin lazer uygulaması ile yok edilmesine lazerle çil tedavisi adı verilmektedir. Günümüzde, çillerin giderilmesinde en etkili yöntem, lazer tedavisidir. Melaninin çillerin oluşmasına sebebiyet verir. Melanin lazer ışığını en iyi emen maddedir.

Dolayısıyla çillerin giderilmesinde lazer son derece başarılı bir uygulamadır. Eğer çillerin yok edilmesinde yüzde yüz sonuç alınmak isteniyorsa lazer çil tedavisi yapılmalıdır. Bunun dışında kalan tedavi metotlarıyla çillerin renkleri hafifletilebilir. Ancak; çillerin tamamen yok olması pek mümkün olmaz.

Lazerle Çil Tedavisinde Kullanılan Lazer Çeşitleri

Lazerle çil tedavisi denilince tek bir seçenek akla gelmektedir. Ancak; günümüzde pek çok farklı lazer teknolojisi seçeneği mevcuttur. Lazer metotlarının her biri farklı özelliklere sahiptir. Metotlar geliştirilmiş makineler yardımıyla gerçekleştirilir. Hangi hastaya hangi lazer seçeneği ile tedavi uygulanacağına uzman hekim karar verir. Zira, hastanın yaşı, çillerin genel durumu, yoğunluğu gibi faktörler göz önüne alınarak lazer çeşitlerinden birine karar verilir.

Q-switch ND Yag Lazer

Q-switch ND Yag Lazer, en sık tercih edilen lazer yöntemlerinden bir tanesidir. Ciltte istenmeyen ve rahatsız edici lekelerin giderilmesi için kullanılan bir lazer çeşididir. Bu lazer yöntemiyle, birkaç seans sonunda istenmeyen tüm çillerden kurtulmak mümkündür.

İşlem sonrasında belirli etkiler görülebilir. Genellikle bu lazer çeşidi uygulamasından sonra ciltte hafif kızarıklık meydana gelir. Daha sonra ciltte kabuklanmalar görülebilir. Bu belirtiler hastaların panik yapmasına neden olur. Ancak; panik yapmayı gerektirecek bir durum yoktur. Bu belirtiler uygulanan işlem sonrasında cildin iyileşme belirtileridir. Yani; bu belirtiler için olumlu belirtiler de denebilir. Aynı zamanda bu belirtilerin geçici olduğu unutulmamalıdır.

İşlem sonrasında hasta hemen günlük yaşamına geri dönebilir. Yapılan işlem hastanın günlük hayatını olumsuz etkileyecek bir işlem değildir. Bunun yanı sıra; kozmetik açıdan da her hangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Güvenilir ve başarılı sonuçlar veren bir lazer çeşididir.

Erbium Yag Lazer

Erbium Yag Lazer, son derece etkili olan bir lazer yöntemidir. Güneş ve çil lekelerinin giderilmesinde etkin ve tatmin edici sonuçlar verir. Cildin derinliklerine kadar etki edebilen bir lazer çeşididir. Erbium Yag Lazer yaydığı ışınlar ile ciltteki lekeli ve çilli dokuları eritir. Böylece dokunun yenilenmesini sağlar. Bu tedavi metodu ortalama olarak bir ile üç seans uygulanır. Seansların bitiminde cilt çillerden arınmış olur.

İşlem sırasında hasta her hangi bir ağrı ya da acı hissi duymaz. İşlemler bittiğinde ciltte bir iki gün süren kızarıklık görülebilir. Bu olağan bir durumdur. Kızarıklığın ardından kabuklanmalar ve soyulmalar olur. Bunlar geçicidir ve kısa sürede bu etkilerde ortadan kalkar. Bu lazer tedavisinde de hasta işlem sonrasında iş ve sosyal yaşantısına geri dönebilir.

CO2 Lazer

CO2 Lazer, karbondioksit fraksiyonel lazerdir. Bu lazer tedavisinde tek atışta cildin istenilen derinliğine ulaşılır. Böylece, etkili bir cilt yenileme işlemi uygulanabilir. CO2 Lazer ile kontrollü tahrip yapılır. Böylece cildin yenilenmesi sağlanmış olur. Çiller ciltten tamamen arındırılır.

Fraksiyonel Lazer

Mikroskobik boyutlarda atışlar yapan Fraksiyonel lazer çilleri kontrollü bir şekilde tahrip eder. Bu tahrip neticesinde soyulma sağlanır. Fraksiyonel lazer, sağlam olan bölgelere kesinlikle zarar vermez. Bu hususta hastaların endişe etmelerine gerek yoktur. Yalnızca çil ve lekelerin olduğu bölgelere etki eder. Her seans sonunda oranında cilt yenilenmesi gerçekleştirilir. Aynı zamanda bu tedavi uygulandıktan sonra cilt çok kısa sürede iyileşme gösterir. Bu özelliğiyle de sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Lazerle Çil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazerle çil tedavisinin yapılabilmesi için ön hazırlık kısmı mevcuttur. Uzman hekim, tedavi öncesi adım adım ilerler ve bu adımlara göre tedaviye başlar. Öncelikle hasta uzman hekim tarafından muayene edilir. Gerekli inceleme ve tetkikler yapılır. Bunların sonucunda ciltte var olan lekelerin çil olup olmadığına bakılır.

İncelemeler ve tetkiklerde, bu lekelerin kanserojen bir yapısının olup olmadığı kontrol edilir. Bu kontroller büyük önem taşımaktadır. Zira, bu kontrollere göre hastanın lazerle çil tedavisine uygun olup olmadığı anlaşılır. Muayene, tetkik ve inceleme yapılmadan bu karara varılması mümkün olmaz.

Bütün bu soruların cevaplarına göre lazer tedavisine karar verilir. Hastanın cilt tipine, çillerin renk ve yoğunluğuna uygun olan bir lazer yöntemi seçilir. Bu kararlar verildikten sonra işlem için hasta hazırlanır. Lazer atışları esnasında hasta hafif bir acı ya da ağrı hissedebilir. Bunun için lazer uygulanacak bölgeye anestezik bir krem uygulanır. Anestezik krem uygulaması gerek görülürse uygulanabilmektedir.

Lazerle çil tedavisi uygulamasında ilk seansta yüzde yüz bir sonuç vermez. Yani; ilk seans sonrasında çiller tamamen ortadan kaybolmaz. Lazerle çil tedavisinde birden fazla seans yapılması gerekebilir. Kaç seans uygulanacağı bazı faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Uzman hekim, çillerin rengi, yoğunluğu ve hastanın cilt tipine göre seans sayısını belirleyecektir. Bu noktada net bir seans rakamı verilmesi doğru olmaz. Bu kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Lazerle Çil Tedavisi Sonrasında Görülebilecek Etkiler Nelerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi lazerle çil tedavisi sona erdiğinde ciltte kızarıklık, kabuklanma ve soyulmalar görülebilir. Genelde bu gibi etkiler görüldüğünde hastalar hemen telaşa kapılırlar ve endişe duyarlar. Oysa, bu etkilerin hepsi yapılan tedavinin bir parçasıdır. Kesinlikle endişe duyulması gereken bir durum söz konusu değildir. Lazerle çil tedavisi sonrasında oluşan kabarıklıklar birkaç saat içinde tamamen yok olurlar. Kızarıklıklar ise yedi ile on gün arası sürede soyularak tamamen kaybolurlar.

Lazerle Çil Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bilindiği gibi çil oluşumunun gerçekleştiği ciltler güneşe karşı çok daha hassastır. Yani; güneşe karşı daha dayanıksızdır. Lazer tedavisi ile çillerin renklerinde solmalar ve açılmalar sağlanır. Ancak; güneşe olan hassasiyet ve dayanıksızlık durumu devam eder. Genelde hastalar lazerle çil tedavisinde güneşe karşı koruma sağlandığını düşünürler. Bu mümkün değildir. Lazer, var olan çillerin yok olmasını sağlayan bir uygulamadır. Bu sebeple lazer tedavisi sonrasında hastaların güneşe fazla maruz kalmamaları gerekir.

Hastalar kendilerini güneşten mümkün olduğunca korumalıdır. Bunu yapmanın en iyi yolu güneşe çıkmaktan kaçınmaktır. Ancak; günlük hayatın içinde dışarı çıkılması gerekiyorsa o halde yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. Bu noktada önemli bir noktaya da değinmek gerek. Güneş kremi kullanılacaksa mutlaka uzman hekime danışılmalıdır. Uzman hekimin önerileri doğrultusunda bir güneş kremi kullanılması doğru olacaktır.

Lazerle çil tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise duş alınmasıdır. Tedavi sonrası ilk 12 saat büyük önem taşır. Bu zaman diliminde hastaların duş almamaları gerekir. Duş alımı lazer tedavisini olumsuz etkilemektedir.

Uygulama sonrasında meydana gelen etkileri hafifletmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için belli aralıklarla buz kompresi uygulanabilir. Elbette, bu uygulama için de uzman hekimin önerisine ihtiyaç vardır. Bütün bunların yanı sıra; hastanın tedavisi bittikten sonra uzman hekim gerekli bilgilendirmeyi yapar. Hasta, bu süreçte uzman hekimin önerileri ve tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmelidir.

Lazerle Cilt Tedavisi için Hangi Cilt Tipi Daha Uygundur?

Lazerle çil tedavisinde işlem için kullanılan makine verimliliği etkiler. Genel olarak bakıldığında lazerle tedavide açık tenli ciltler ve koyu renk çillere sahip kişilerde çok daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bunun en önemli sebebi; lazerlerin açık tenli ciltlerde bulunan çilleri çok daha kolay yakalayabiliyor olmasıdır. Koyu renkli ciltlerde ise öncelikle test atışı yapılır. Test atışında dozun iyi ayarlanması oldukça önemlidir. Bu test atışı ile ciltte meydana gelecek sonuç gözlemlenir. Bu sonuca göre lazer tedavisi uygulanır.

Lazer Tedavisi Kaç Seans Uygulanır?

Lazerle çil tedavisinde ilk seans sonucunda yaklaşık olarak yüzde otuz oranında başarı yakalanabilir. Cildin tedaviye verdiği tepki göz önüne alınarak ve cilt yoğunluğuna göre ortalama üç seans uygulanır. Seanslar sonunda yüzde doksan oranında başarı elde edilir. Cilt çillerden arındırılır. Üç seans yapılan lazer tedavisinde seanslar aralıklarla yapılabilmektedir. Bu aralıklar üç hafta olmaktadır.

Lazerle Çil Tedavisi Fiyatları 2024

Lazerle çil tedavisi fiyatları 2024 için uzman hekimle görüşme yapılmalıdır. Zira, hekim muayene sonrasında uygulanacak lazer çeşidine ve tedavinin kaç seans süreceğine göre uygun bir fiyat belirleyecektir. Söz gelimi; iki seans alacak olan bir hastanın ödeyeceği fiyatla üç seans alacak bir hastanın ödeyeceği fiyat farklı olacaktır. Tedavi fiyatlarıyla ilgili muayene sonrası detaylı bilgi alınması mümkündür.

Çil Nedir?

Yüzde ve vücudun her yerinde oluşan kahverengi noktalara çil adı verilir. Alın, yanak, burun üzerinde yoğunlukla görülür. Çok yoğun olduklarında tüm yüzü çevreleyebilirler. Bunun dışında sırt, göğüs ve ellerde de çil oluşabilir. Vücut tarafından üretilmekte olan melanin yüz ve vücutta çil denilen noktalara dönüşmektedir. Melaninle güneş ışınlarından çabuk etkilenmektedir.

Melaninler, güneş ışınlarını emerler. Böylece cildin alt dokusunu korumaya başlar. Güneş ışınlarından çok fazla etkilenildiğinde melanositler melanin pigmentini çok daha fazla salgılar. Bu da çil oluşumuna neden olur. Çiller, derinin hemen üst tabakasında yani epidermiste meydana gelir. Açık tenli insanlarda çok daha fazla meydana gelmektedir. Erken yaşlarda oluşan çiller, yaş ilerledikçe şekil olarak değişebilirler. Bunun yanı sıra; sayılarında artışlar da gözlemlenebilir. Bazen de mevsime bağlı olarak sayıları artıp azalabilir. Söz gelimi; ilkbahar ve yaz aylarında çillerde artışlar yaşanabilir.

Çil Neden Oluşur?

Çillerin oluşumunu tetikleyen birkaç neden mevcuttur. Bu nedenlerden birinin varlığı bile çil oluşumuna sebebiyet verebilir.

Genetik nedenler

Güneşe maruz kalma

Solaryum gibi nedenler sayılabilir.

Uzm. Dr. Hande ULUSAL

Uzm. Dr. Hande Ulusal özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı (psoriasis), akne (ergenlik sivilcesi), rozase, saç hastalıkları ve ürtiker ile ilgilenmektedir.

Kvkk , ve Yasal Uyarı yazısını okudum, onaylıyorum.