Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Dermatoloji

Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar çoğunlukla yüzeye yakın bölgelerde oluşmaktadır. Gözle görüldüğünde hafif kırmızı lekelere sebep olmaktadır. Oluşması çoğunlukla genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca gebelik durumu ve yaş ilerlemesi en önemli etkenlerdendir. Bu durumlarda hormonal faktörler etkili olup kılcal damarların görünümlerini belirginleştirir. Ayakta uzun süre durulması, ağır kaldırma da kılcal damar oluşumlarını tetiklemektedir.

Tedavinin hastalığın belirtilerin tespiti ile başlanması gerekmektedir. Tedavinin gecikmesiyle ilerleyen dönemlerde hareket kısıtlaması, bacaklarda şişme gibi sakıncaları bulunmaktadır. Hastada çabuk yorulmalar gibi gittikçe artan şikayetlere de sebep olmaktadır.

Kılcal Damar Çatlama Bölgeleri ve Nedenleri

Kılcal damarlar vücutta çoğunlukla bacak ve kalça bölgesinde görülür. Yüzde oluşması halinde ise burun çevresinde kırmızı leke şeklindedir. Bazı hallerde pembe ve mor renkli de oluşabilmektedir. Burun bölgesinde ki damar oluşumlarında çoğunlukla güneş ışınları etkilidir.

Bacak bölgelerinde ise toplardamarların işlevini yerine getirememesi etkilidir. Kan akışının düzenlenmesi amacıyla belli aralıklarla hareket edilmesi gerekmektedir. Bu sayede kan akışı büyük oranda artmaktadır. Bacak bölgesinde özellikle ayak bileklerine doğru damar çatlakları oluşmaktadır. İlerleyen dönemlerde örümcek ağı gibi damar görüntüsü oluşmaktadır. Tedavi dokulara hiç zarar vermeden sağlanabilmektedir. Ayrıca kılcal damar tedavisi Ataköy ilçesinde yüz bölgesi dahil vücutta uygulanabilmektedir.

Tedavinin Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Tedavi öncesinde işlem yapılan bölge temiz olmalıdır. Hiçbir krem ya da ilaç maddesi bulunmamalıdır. Tedavi esnasında hafif kabarcıklar oluşabilmektedir. Kısa bir sürede bu izlerde yok olmaktadır. Güneşten koruyucu krem kullanarak olası leke oluşumları da engellenmektedir. İşlem sırasında özellikle lazer işleminde hafif yanma hissi yaşanabilmektedir.

Soğutucu başlık kullanımı ile de bu his en aza indirilmektedir. Tedavinin ardından sıcak suda duş alınmaması tavsiye edilmektedir. Özellikle yaz aylarında koruyucu şapka kullanılmadan dışarı çıkılmaması gerekmektedir. Tedavinin ardından sigara kullanımını tavsiye edilmemektedir. Sigara kullanımına devam edilmesi halinde ise yeniden damar çatlakları oluşabilmektedir.

Kılcal Damar Tedavisi için Uzm. Dr. Hande Ulusal Kliniği’ nden telefon ile hemen randevunuzu  alabilir,İletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Paylaş

Doktorunuza Sorun!

Dilerseniz işlemler ile ilgili herhangi bir soru sorabilir veya 0553 332 62 32 numarasından bize ulaşabilirsiniz.