Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Dermatoloji

Gül Hastalığı Nedir ? Nasıl Olur ?

Gül hastalığı daha çok yüzde ve burun çevresinde görülen bir hastalıktır. Ciltte görülen iltihaplı kızarıklıklar, sivilce benzeri kabartılar ve yüzeysel damar genişlemeleri şeklinde oluşan hastalıktır. Gül hastalığı yüz çevresinde ortaya çıksa da bu hastalık sadece yüzde oluşmamaktadır. Vücudun diğer yerlerinde de görülme ihtimali vardır.

Gül hastalığının bir diğer adı ise Rosacea olarak bilinmektedir. Bu hastalık her yaşta görülebilmektedir. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir. Özellikle otuzlu yaşlarda görülme olasılığı daha fazladır. Bu hastalığı erkekler kadınlara oranla daha ağır bir şekilde atlatmaktadır. Gül hastalığı ağrılı bir hastalıktır ve ciddiye alınmadığı zaman ağrının artması mümkün olabilir.

Gül hastalığının oluşma şekline göre isimleri bulunmaktadır. Kızarıklık ve ödem şeklinde olanlarını ödematöz rozase, damar şeklinde oluşan rozase, akne şeklinde olanlarına ise rozasefulminas denilmektedir. Bulaşıcı bir hastalık değildir.Genellikle bahar aylarında görülmektedir.

Gül Hastalığının Tedavisi

Gül hastalığının oluşmasından sonra belirli önlemler alınmalıdır. Hastalığın ilerlemesi durumunda oluşan ağrılar ve iltihaplanmalar sonucunda uzman eşliğinde tedaviye devam edilmelidir. Oluşan belirtilerin verdiği rahatsızlıkların rahatlaması için tedaviler uygulanabilir.Dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan biri hastalığın artmasına sebep olacak faktörlerden kaçınılmalıdır.

Gül Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Gül hastalığı oluşan kişi öncelikle bunu sıradan bir sivilce gibi falan algılayabilir ve bu nedenle çokta üzerinde durmayabilir. Fakat zamanla artması ve belirli belirtilerin çoğalması durumunda uzman yardımı alınmalıdır. Görsel açıdan oluşturacağı rahatsızlığın yanı sıra belirtilerin ilerlemesi ağrılara ve kaşıntılara sebep olabilir. 

Gül hastalığı önemsenmeyen bir hastalık olsa dahi ciddi sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu sebeple hastalık belirtilerinin ortaya çıkması ile uzman hekimden destek alınmalıdır. Hamileyken bu hastalığın oluşması durumunda uzman eşliğinde tedaviye başlanmalıdır. Uzman eşliğinde tedavi edilmediği takdirde kullanılan ilaçlar yan etki yaparak hem anne hem de bebeğin sağlına zarar verebilir. Bu hastalık neticesinde kişinin yeme içmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle alkol ve kafein almamalıdır.

Gül Hastalığı Ataköy

Gül hastalığının ciltte oluşturduğu rahatsızlıklar neticesinde ve ilerlemesinin durumunda kişide oluşturduğu hastalığın tedavisinde gerekli önlemler kliniklerde uzman kişiler tarafından alınmalıdır. Sivilceye benzese de farklı bir boyutta oluşan rahatsızlıktır.

Görsel açıdan psikolojik olarak da kişide olumsuzluklara neden olmaktadır. Zamanla tedavi ile rahatsızlık azalsa da tedaviye devam edilmelidir. Hiçbir şekilde tedavi aksatılmamalıdır. Aksi taktirde hastalığın ilerlemesinin yanında oluşacak ağrılar ve iltihaplanmalar daha da fazla rahatsızlıklara yol açacaktır. Bu nedenle uzman desteği en doğru olanıdır. 

Gül Hastalığı için Uzm. Dr. Hande Ulusal Kliniği’ nden telefon ile hemen randevunuzu  alabilir,İletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

"Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."   

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Paylaş

Doktorunuza Sorun!

Dilerseniz işlemler ile ilgili herhangi bir soru sorabilir veya 0553 332 62 32 numarasından bize ulaşabilirsiniz.